مشکلات پوستی در دختران و نحوه رسیدگی به آنها


تاریخ ارسال :

۲۸ بهمن ۱۳۹۲

مشکلات پوستی در دختران و نحوه رسیدگی به آنها

آیا دختران نوجوان شما از پوست خود ناراضی هستند؟ در این مقاله ما شما را با مشکلات پوستی در دختران و نحوه رسیدگی به آن‌ها آشنا خواهیم کرد.


جوش بزرگ

 

جوش بزرگ

مشکل: کمتر از چند ساعت دیگر باید در مراسمی شرکت کنید ولی یک جوش مانند آتشفشان بر روی بینیتان فوران کرده است!  

راه حل: آن را نترکانید. کندن جوش تنها آن را قابل مشاهده تر می‌نماید. با یک شوینده ملایم جوش را بشویید و از کرم اسید سالیسیلیک یا پروکسید بنزوئیل استفاده کنید. یک لایه نازک از یک پوشاننده بدون چربی که منافذ پوست را مسدود نمی‌کند، استفاده کنید.

 

پوسته پوسته شدن

 

پوسته پوسته شدن پوست

مشکل: می‌خواستید برنزه شوید اما به جای آن، پوستتان را سوزانده اید. اکنون پوست شما قرمز و پوسته پوسته شده است.

راه حل: یک مرطوب کننده حاوی آلوئه ورا می‌تواند به آرام کردن درد کمک کرده و ظاهر پوست شما را بهتر سازد. تغییر پوست معمولاً چند روز طول می‌کشد، چون بدن، پوست آسیب دیده را حذف می‌کند. برای سلامت پوست و اجتناب از سوختگی هنگام بیرون رفتن، از ضد آفتاب با SPF حداقل 30 استفاده نمایید.

 

دستان پر مو 

 

پرمویی

 

مشکل: دستان شما شبیه فرش پرز دار شده است؟

راه حل: ابتدا از مادر یا خاله خود بپرسید که آیا واقعاً موی دستانتان بیش از حد زیاد است یا نه. نوجوانان معمولا در مورد بدنشان وسواس دارند و می‌خواهند کاملا مناسب به نظر برسند. اگر هنوز می‌خواهید این کار را انجام دهید، یک مو بر مناسب که موها را با مواد شیمیایی از پوست جدا می‌کند را امتحان کنید. از پزشک خود بپرسید چه نوع موبری برای شما بهتر است. از یک مرطوب کننده پس از آن استفاده کنید تا از تحریکات پوستی پیشگیری کنید. موهای دستتان را با تیغ نتراشید، زیرا موها زبر می‌شوند.

 

پوست کک و مکی 

 

پوست کک و مکی

مشکل: کک و مک های روی بینی شما چهره شما را خیلی با نمک کرده است؟ درست مانند یک کودک!.

راه حل: برای پیشگیری از لکه های جدید بر روی  پوست، همیشه از ضد آفتاب استفاده کنید. برای ترمیم سریع و ساده از یک متخصص پوست راهنمایی بگیرید. کک و مک معمولا با افزایش سن، از بین می‌رود. اگر این لکه ها واقعا شما را اذیت می‌کند، از کرم صورت با روشن کننده های طبیعی مانند ویتامین سی یا توت سفید استفاده کنید.

 

موهای فر 

 

موهای فر

مشکل: زمانی که رطوبت هوا زیاد می‌شود، موهایتان طوری می شود که انگار انگشت خود را داخل سوراخ پریز کرده اید!

راه حل: اگر این حالت موهایتان را دوست ندارید میتوانید با کاندیشنر و شامپوی بر طرف کننده خشکی مو، آنها را صاف کنید. از کرم ضد فر بر روی موهایتان در حالی که نمدار است، استفاده کنید. از یک شانه به همراه روغن طبیعی در مو استفاده کنید. برای نرمی و درخشندگی بیشتر، هفته ای یک بار چند قطره ویتامین ای را بر روی پوست سر خود ماساژ دهید.

 

لکه های روی پوست 

 

لکه های پوست

مشکل: از صورت قرمز و لکه دار خود رنج می‌برید:

راه حل: می‌توانید ظاهر لکه ای نامطلوب پوستتان را با یک پوشاننده ای که منافذ را نمی‌بندد، صاف کنید یا برای روشنتر شدن رنگ پوست، از مرطوب کننده رنگ دانه دار استفاده نمایید. اگر صورتتان جوشی دارد که از بین نمی‌رود، نزد متخصص پوست مراجعه کنید. ممکن است اگزما یا یک واکنش آلرژیک به شامپو، مرطوب کننده و ... داشته باشید. ممکن است به پماد دارویی برای از بین بردن آن نیاز داشته باشید.

 

ترک خوردگی لب 

 

ترک خوردگی لب

مشکل: لب های شما همیشه ترک خورده و حساس است.

راه حل: لبهایتان را لیس نزنید. به جای افزودن رطوبت به لب، آنها را بیشتر دچار خشکی و ترک می‌کنید. هشت لیوان آب در روز بنوشید تا بدن بی آب نشود. از لبتان با لایه ای از کرم لب حاوی ضد آفتاب و مواد تشکیل دهنده مرطوب کننده مانند موم زنبور، وازلین یا لانولین محافظت کنید.

 

تب خال

 

تب خال

مشکل: دوست شما به شما نگاه می کند و می گوید: "باز هم لبت تب خال زده"؟ شما خجالت می کشید.

راه حل: برجستگی تاول مانند قرمز بر روی لب، تب‌خال نام دارد که ویروس هرپس سیمپلکس آن را ایجاد کرده است .تب‌خال به خودی خود ظرف یک هفته از بین می‌رود. برای آرام کردن درد و سوزش، کمپرس سرد یا قطعه ای یخ بر روی آن بگذارید. از کرم لب استفاده کنید تا این ناحیه را نرم نگه داشته و از ترک خوردگی آن جلوگیری نمایید. از بوسیدن دیگران خود داری کنید، چون تبخال مسری است.

 

ابروی پیوسته 

 

ابرو پیوسته

مشکل: احساس می‌کنید یک کرم ابریشم پشمالو به جای ابرو بر صورت شما چسبیده است.

راه حل: چیدن مو روش ساده و دقیق برای رهایی از ابروهای پیوسته است. از موچین تیز و صاف برای چیدن موها بدون این که پوست صورتتان را بگیرید، استفاده کنید. خط طبیعی ابروها را دنبال کنید.

 

پوست چرب 

 

پوست چرب

مشکل: پوستتان به قدری درخشان دیده می‌شود که انگار در روغن بچه آن را غوطه ور کرده اید.

راه حل: پوست را نسایید. این کار تنها به تولید روغن بیشتر منجر خواهد شد. پوستتان را با یک شوینده ملایم هر روز بشویید و دو بار در هفته لایه بردای کنید. برای کنترل چربی پوست، از یک مرطوب کننده بدون چربی و مواد آرایشی بر پایه آب و غیر انسدادی منافذ، (به این معنی که منافذ را مسدود نسازد) استفاده کنید.

 

ترک پا 

 

ترک پا

مشکل: فصل صندل فرا می‌رسد اما شما هنوز مجبورید کفش اسپورت بپوشید چون نمی‌خواهید کسی پاشنه ترک خورده و زشت شما را ببیند.

راه حل: مرطوب کننده دستتان ممکن است برای بهبودی ترک پا کافی نباشد. این درمان را در طول شب استفاده کنید: پیش از رفتن به رختخواب، پایتان را با یک لایه ضخیم از کرم حاوی گلیسیرین آغشته کنید. جوراب نخی بپوشید و در تمام مدتی که خواب هستید بگذارید کرم جذب پا شود.

 

خشکی پوست 

 

خشکی پوست

مشکل: پوست سالم و درخشان شما خشک، پوسته پوسته و خارشی شده است.

راه حل: حرارت را کم کنید! آب داغ میتواند چربیهای ضروری پوست شما را که باعث مرطوب ماندن پوست می‌شوند، از بین ببرد. زیاد زیر دوش نمانید. از یک شوینده بدون رایحه و ملایم استفاده کنید و پوست را نسایید. پس از دوش، کرم مرطوب کننده بر روی پوست بمالید که حاوی اسید لاکتیک یا اوره باشد چرا که به پوست کمک می‌کند آب را در خود نگه داشته و مرطوب بماند.

 

پاهای پر مو 

 

پاهای پرمو

مشکل: امروز موی پا را می‌تراشید و روز بعد موی ضخیم و سیاه دوباره سر بیرون می آورد!

راه حل: برای جلوگیری از این مشکل موم را امتحان کنید. موم کمی دردناک است و ممکن است پوست را تحریک کند اما تا شش هفته طول می‌کشد که دوباره پایتان پر مو شود. مراقب باشید: موم داغ اگر به درستی مورد استفاده قرار نگیرد، می‌تواند باعث سوختگی پوست شود. باید پیش از استفاده از موم، حداقل مو باید نیم سانتیمتر رشد کرده باشد.

 

زیر بغل

 

زیر بغل

مشکل: نمیتوانید در کلاس دستتان را بالا بیاورید چون همه لکه عرق زیر بغل شما را خواهند دید!

راه حل: ضد عرق منافذ تعریق روی پوست را مسدود کرده و اجازه نمی‌دهد به خاطر خیس عرق شدن زیر بغل شرمنده شوید. محصولی انتخاب کنید که حاوی دئودورانت باشد و از بد بو شدن عرق نیز جلوگیری نماید. آن را هنگام صبح پس از حمام و در حالی که پوست خشک است، استفاده کنید. به یاد داشته باشید که تعریق یک عملکرد مهم در بدن است که به خنک شدن آن کمک میکند.

 

زگیل 

 

زگیل

مشکل: وسط تابستان ترجیح می‌دهید دستکش بپوشید تا زگیلهای زشت روی پوست را پنهان کنید.

راه حل: زگیلها شاید جالب نباشند اما خطرناک هم نیستند. بیشتر زگیلها به خودی خود به مرور زمان از بین می‌روند. اگر نمی‌توانید صبر کنید، درمانهای بدون نسخه برای زگیل در دسترس هستند. به دنبال محصولاتی باشید که حاوی اسید سالیسیلیک به عنوان ماده تشکیل دهنده فعال باشند و دستور العمل روی آن را به دقت انجام دهید.

 

شوره 

 

شوره

مشکل: نمیتوانید لباس مشکی بپوشید چون شوره های سر بر روی شانه هایتان قابل مشاهده شده و باعث شرمندگیتان می‌شوند.

راه حل: برای کنترل شوره، شامپویتان را عوض کنید و از شامپویی استفاده کنید که حاوی مواد تشکیل دهنده ای مانند سولفید سلنیوم، تار یا پیریتیون روی باشد. شامپو را پنج دقیقه بر روی سر بگذارید بماند تا تاثیر خود را بگذارد. ممکن است لازم باشد دو تا سه بار در هفته از آن استفاده کنید تا شوره به کلی از بین برود. اگر این کار موثر نبود به پزشک مراجعه نمایید.

 

موخوره 

 

موخوره

مشکل: مرتب موهایتان را کوتاه می‌کنید اما باز هم موخوره روی موهایتان وجود دارد

راه حل: ریشه موخوره را پیدا کنید: سشوار را حداقل 15 سانتیمتر دور از سرتان نگه دارید و آن را هنگامی که مو خشک است خاموش کنید. هر روز از سشوار استفاده نکنید. از صاف کردن و روشن کردن مو  خودداری کنید چون به مو آسیب می‌رساند. از یک کاندیشنر خوب استفاده کنید تا مویتان را مرطوب نگه دارید. برای رهایی از موخوره، به آرایشگاه بروید.

 

موی چرب 

 

موی چرب

مشکل: موی شما آنقدر چرب است که زمانی که خشک است به نظر مرطوب می آید.

موی خود را هر روز بشویید تا چربی اضافی از روی آن برداشته شود، اما با استفاده از شامپوی ملایم و کاندیشنر آن را از آسیب حفظ کنید. بیش از حد شانه نزنید، این کار باعث تولید چربی بیشتر از پوست سر می‌شود. از محصولات آرایش مو و ژل کم استفاده کنید.

 

خال صورت 

 

خال صورت

مشکل: هر کسی که به شما نگاه کند، توجهش به خال روی صورتتان جلب می‌شود.

راه حل: بیشتر مردم بین ده تا چهل خال دارند. خال کاملا طبیعی است اما می‌تواند به سرطان تبدیل شود بنابراین باید حواستان به خالهایتان باشد که تغییر رنگ یا تغییر اندازه آنها را متوجه شوید. اگر خالتان واقعا شما را آزار میدهد، یک متخصص پوست می‌تواند آن را از روی پوستتان بردارد.

 

محصولات زیبایی خانگی

 

محصولات زیبایی خانگی

برای خرید محصولات گران زیبایی پول ندارید؟ از چیزهایی که در خانه دارید استفاده کنید! آب لیمو را روی موهای خود بریزید، سپس به زیر نور خورشید بروید تا موهای شما حالتی روشن پیدا کنند. دو قاشق غذاخوری عسل را با نیم فنجان پودر جو و یک چهارم فنجان ماست معمولی مخلوط کنید تا یک لایه بردار طبیعی برای پوست ایجاد کنید. برای مرطوب کردن آرنج و زانوهای خشک، باقی مانده سبزیجاتی که برای پخت و پز استفاده کرده اید را بر روی آن نقاط خشک بمالید.