زندگی نامه ارشمیدس


تاریخ ارسال :

۲۸ بهمن ۱۳۹۲

زندگی نامه ارشمیدس

ارشمیدس ریاضیدان بزرگ تاریخ که با اکتشافاتش جهان را زیرو رو کرد، در این بخش با زندگی نامه‌ی ارشمیدس آشنا شوید.


ارشمیدس

یکی از بزرگ‌ترین نام‌ها که از روزگار گذشته همیشه به یاد خواهد ماند نام ارشمیدس است. او یک ریاضیدان بزرگ، فیزیکدان، مهندس، مخترع و ستاره‌شناس بود. مشارکت‌های برجسته‌ی او در زمینه‌های علمی سبب تغییرات مهم در دنیای علم شد. چند مورد از کارهای بزرگ او در زمینه‌ی ریاضیات و علوم عبارت‌اند از کشف قوانین مکانیک، هیدرواستاتیک، شناوری، وزن مخصوص، اهرم و قرقره. بعلاوه او راه‌هایی برای اندازه‌گیری یک دایره و حجم جامدات را نیز کشف کرد.

 

تولد و دوران اولیه زندگی

ارشمیدس در سال 287 پیش از میلاد در شهر یونانی سیراکوز در جزیره‌ی سیسیل متولد شد. پدر او، فیدیاس، یک منجم بود. احتمال می رود که ارشمیدس از اقوام هیرو دوم که بعدها پادشاه سیراکوز شد بوده و  زندگی مرفهی داشت. او بیشتر عمر خود را در سیراکوز گذراند، به جز زمانی که برای تحصیل به اسکندریه در مصر رفت. ارشمیدس جوان پیوسته تشویق به درس خواندن و داشتن سواد می‌شد. در کنار ریاضی و علوم، موارد مهم دیگری که مورد علاقه‌ی او بوده‌اند عبارت‌اند از: شعر، سیاست، ستاره‌شناسی، موسیقی، هنر و تاکتیک‌های نظامی.

 

تحصیلات

ارشمیدس

شانس به ارشمیدس رو آورد و فرصت یافت تا برای ادامه‌ی تحصیل به یک مدرسه‌ی مشهور ریاضیات که توسط اقلیدس تأسیس شده بود راه یابد. این دوره فرصت خوبی برای او بود تا با دیگر نوابغ و اندیشمندان هم دوره‌ی خود به تحصیل نجوم، فیزیک و ریاضیات بپردازد. او تحت نظر دو دانشمند و ریاضیدان بزرگ، کُنُن از ساموس و اراتوستن از قیروانی رشد کرد و تبدیل به یک دانشمند بزرگ شد.

 

اکتشافات و اختراعات مشهور

داستان تاج طلایی

وظیفه‌ای به ارشمیدس سپرده شده بود تا میزان خلوص یک تاج طلایی که برای شاه هیرو دوم ساخته شده بود را اندازه بگیرد. در طی این کار او راهی برای مشخص کردن چگالی طلا یافت و با موفقیت ثابت کرد که در تاج پادشاه، نقره با طلا ترکیب شده است. به این ترتیب او توانست راهی بیابد تا حجم اشیا با یک شکل نامنظم را پیدا کند.

 

پیچ ارشمیدس

یک کشف مشهور دیگر ارشمیدس "پیچ ارشمیدس" است. این ابزار همچنان در یونان وسیله‌ی مشهوری برای استفاده در آبیاری است. این ابزار در اصل برای خارج کردن آب از انبار کشتی های بزرگ ساخته شده بود، ولی این وسیله برای کار با مواد سبک و سست مانند خاکستر،  غله و شن هم مفید است.

 

چنگگ ارشمیدس

 

ارشمیدس

این ابزار که با نام " تکان دهنده‌ی کشتی " نیز شناخته می‌شود یک سلاح بزرگ است که توسط ارشمیدس برای دفاع از زادگاهش یعنی سیراکوس ساخته شده بود.

 

مشارکت در ریاضیات

ارشمیدس به دلیل فعالیت و مشارکت در مبحث ریاضیات نیز مشهور است. این موارد عبارت‌اند از: استفاده از ریاضیات جزئی به روشی که شبیه به حساب جامعه مدرن است، اثبات ریاضی فرمولی برای محیط دایره، راه حل برای مشکل سری هندسی نامحدود و غیره.

 

وفات

در سال 212 پیش از میلاد، زمانی که سیراکوس در محاصره بود، ارشمیدس توسط یک سرباز رومی کشته شد. سرباز رومی زمانی او را کشت که او مشغول کار بر روی ایده‌هایش بود.

این دانشمند و ریاضیدان بزرگ از دنیا رفت اما کارهایش جهان را به سمت پیشرفت‌های علمی و بهبود کیفیت زندگی نسل بشر هدایت کرد.