امپراتور کنستانتین


تاریخ ارسال :

۲۶ بهمن ۱۳۹۲

امپراتور کنستانتین

کنستانتین اولین پادشاه رم بود که دین را به مسیحیت تغییر داد. درباره ی امپراتوری کنستانتین بیشتر بدانید.


کنستانتین (27 فوریه 272/ 273 تا 23 می 337)

کنستانتین در طول سال‌های 337-306 پس از میلاد امپراتور رم بوده است. او اولین پادشاه رم بود که دین را به مسیحیت تغییر داد. او با همکاری مشترک لیسینیوس، فرمان میلان را در سال 313 صادر کرد، فرمانی که آزادی تمام مذاهب در سراسر امپراتوری را اعلام می کرد.

 

تولد

کنستانتین در نایسوس، موئیسیا (امروزه صربستان نامیده می‌شود) متولد شد. در سال 293 امپراتوری رم توسط دیوکاسین به دو بخش آگوستوس شرقی و غربی تقسیم شد.

 

تحصیلات

 

کنستانتین

کنستانتین در دادگاه دیوکلسین به تحصیلات رسمی پرداخت و در آنجا لاتین و یونانی آموخت و قادر بود با بسیاری از دانشمندان مسیحی و یا بت پرست آشنا شود. اگرچه آن زمان دوره‌ای بود که مسیحیان در آن بسیار تحت آزار و اذیت قرار داشتند. در سال 303، دیوکلسین یک برنامه تفتیش عقاید بزرگ را انجام داد که باعث دستگیری و اعدام بسیاری از مسیحیان و نابودی بسیاری از کلیساها شد. بعدها کنستانتین ادعا کرد که او مخالف آن روش ها بوده است، اگرچه بیشتر احتمال دارد که او هیچ کاری انجام نداده است.

 

رفتن به بریتانیا و فعالیت های نظامی

در سال 305، کنستانتین دادگاه گالریوس را ترک کرد و به پدرش در بریتانیا ملحق شده و یک پایگاه در یورک ساخت. در زمان فوت پدرش، کنستانتین آگوستوس نامیده شد، تصمیمی که گالریوس آن را با اکراه پذیرفت.

سپس سال‌های پر از آشوب و جنگ‌های داخلی که در آن کنستانتین به مبارزه با مخالفان حکومت رم، و بین جناح های مختلف رومی می پرداخت ادامه پیدا کرد.

 

مبارزات

کنستانتین

کنستانتین یک فرمانده‌ی نظامی بزرگ بود که در طول سال‌های 308- 306 پس از میلاد، در مبارزات مهمی با فرانک‌ها و آلامانی ها پیروز شد. بعدها در سال 332 مقابل ویزیگوت و در سال 334 در برابر سارماتیان ها به پیروزی رسید.

 

جنگ با ماگزنتیوس

در 28 اکتبر 312، سپاه ماگزنتیوس در رودخانه‌ی تیبر به سپاه کنستانتین رسیدند. سپاه کنستانتین نصف آن‌ها بود. اما طبق افسانه‌ها او در شب یک رویای مهم دید: او حضرت مسیح را می‌بیند که به او می‌گوید تا با صلیب مسیحیت بجنگد. کنستانتین به سربازانش می‌گوید تا با صلیب مسیحیت به میدان جنگ بروند و قول می‌دهد اگر در جنگ پیروز شود،  به دین مسیحیت بگراید.

اوسبیوس، دوست کنستانتین این لحظه را شرح داده است:

"او با چشمان خودش دید که در آسمان از نور خورشید یک علامت صلیب بالا آمد و این پیغام را به همراه داشت: با این صلیب شما پیروز خواهید شد."

در جنگ صبح روز بعد کنستانتین کاملاً موفق بود و توانست روز بعد وارد رم شود. در ورود به رم او تبلیغات بزرگی را آغاز کرد تا قانون خود را مشروعیت بخشیده و خود را به عنوان یک ناجی از ستم‌های ماگزنتیوس به تصویر بکشد.

 

مسیحیت به عنوان دین اصلی

کنستانتین

کنستانتین توانست تا جایگاه خود را محکم کرده و برتری نظامی‌اش را به رقیبان اثبات کند. در 313، او با لوسینیوس، حاکم میلان متحد شد. این کار به مسیحیت اعتبار قانونی داد و عبادت و پرستش را آزاد کرد. این حکم اغلب نادیده گرفته می‌شد اما همچنان یک لحظه‌ی مهم بود که در آن مسیحیت توسط امپراتوری رم پذیرفته شد.

 

اعتقاد نامه نیسن

یک لحظه مهم دیگر برای مسیحیت اولیه در سال 325 بود، زمانی که او شورایی از شهر نیکایا را احضار کرد. این شورا اعتقادنامه نیسن را ایجاد کرد، چیزی که از نظر آنها، مهم‌ترین رساله برای مشخص کردن هویت واقعیت مسیحیت به شمار می رفت. اعتقادنامه نیسن از نظریه‌ی سنت پل دفاع می‌کرد، نظریه ای که اعلام می کرد مسیح هویتی الهی دارد و شاخه های دیگر مسیحیت همانند عرفان یا آریانیسم (نظریه ای که اعلام می کند مسیح پسر خدا نیست) را شاخه های کفر آمیز و بدعت آمیز نشان می داد.

 

ایجاد شهر قسطنطنیه

کنستانتین شهر جدیدی در بیزانس ساخت با نام قسطنطنیه (بعدها استانبول نامیده شد) این شهر تبدیل به رم شرقی جدید شد. شهر به دلیل تزئینات، فواره‌ها و سالن‌های ورزش زیبا مشهور بود.

 

اعتقادات دینی

مسیحی بودن کنستانتین بر اساس حدس و گمان است. او تا 40 سالگی ادعا نکرد که مسیحی است. علاوه بر احترام به مسیحیت، کنستانتین به سنت‌های بت پرستی قدیمی و قربانی کردن برای خدای آپولو و هرکول نیز احترام قائل بود.

ایمان مادر کنستانتین، هلنای مقدس، به مسیحیت بسیار قوی تر بود. اعتقاد بر این است که او توانسته بود برای ترویج و حفظ مسیحیت بر روی پسرش تأثیر بگذارد – حتی اگر نمی‌توانست کاری کند که پسرش همانند او یک مؤمن شود.

 

وفات

کنستانتین

در سال 337، کنستانتین بیمار شد و سعی کرد تا به پایتختش یعنی قسطنطنیه بازگردد. در هنگام مرگ او خواست تا توسط اسقف‌ها در رود اردن غسل تعمید داده شود.

 

منابع متناقض

در قرون وسطی، کنستانتین به عنوان یک فرمانروای نمونه توسط کلیسای مسیحیت شناخته‌شده و به عنوان نمونه‌ی کامل از فضیلت نشان داده می‌شد. اگرچه بعدها برای مورخان درباره‌ی خلوص ایمان او به مسیحیت سؤالاتی ایجاد شد. آن‌ها کنستانتین را به عنوان یک سیاست‌مدار و طراح باهوش نشان داده‌اند که قدرت سیاسی یک مذهب واحد مانند مسیحیت را درک کرده بود.