زندگی نامه لئو تولستوی


تاریخ ارسال :

۲۳ بهمن ۱۳۹۲

زندگی نامه لئو تولستوی

برای آشنایی با زندگی نامه لئو تولستوی اینجا کلیک کنید.


زندگینامه لئو تولستوی

 

  1. "قهرمان داستان من، که من آن را با تمام قدرت روحم دوست دارم، که تلاش کرده ام با تمام زیبایی اش به تصویر بکشم که زیبا بوده، هست و خواهد بود، حقیقت است . "

 

لئو تولستوی یکی از نویسندگان برجسته جهان بود که از طریق رمان های حماسی "جنگ و صلح" و "آنا کارنینا"ی خود معروف شد.

 

تولد

لئو تولستوی در سال 1828 متولد شده است، او در یک خانواده اشرافی که با برخی از قدرتمندترین خانواده های روسیه مرتبط بود به دنیا آمد. او پسر عموی چهارم الکساندر پوشکین بود.

 

اوایل زندگی

 

لئو تولستوی

 

در اوایل زندگی ، او تقلای زیادی با درس های خود داشت و به دلیل بی مسئولیتی گرفتار بدهی های زیادی در قمار شد. او که از زندگی بی معنی بی هدف خود سیر شده بود، به طور داوطلبانه به ارتش روسیه ملحق شد، اما تجربیات او به عنوان یک سرباز، باعث شد که وی در باقی عمر خود تبدیل به یک صلح طلب شود. او مشاهدات میدان جنگ خود را در سواستوپل اسکچ می نوشت و اینکار وی را به عنوان یک نویسنده برجسته روسی شناساند و حتی توجه تزار آن زمان را نیز به خود جلب کرد. بعدها که وی به این سال ها نگاه می کرد ( در اعترافات خود 1882 ) ، او به تلخی از این سال هایی که به باطل تلف شده بود حسرت می خورد.

 

  1. "من نمی توانم آن سال ها را بدون ترس و وحشت، نفرت، و درد جانسوز به یاد آورم. من مردم را در جنگ کشتم، مردان را  با هدف کشتن به دوئل طلبیدم ، و در کارت ها باختم. ، من از میوه ها رنج دهقانان را حیف و میل کرده و سپس آنها را اعدام کردم. من یک شهوت پرست و یک حقه باز بودم. ، دزدی، بی قیدی از هر نوع، مستی ، خشونت ، قتل، جرمی نبود که من مرتکب نشده باشم .... و به مدت ده سال به این شکل زندگی کردم"

 

حقیقت گرایی

تولستوی علاقه شدیدی به دنبال درک و توجیه بهتری برای عمر بوده است. او به طور گسترده ای داخل اروپا سفر می کرد و به طور فزاینده ای از ماتریالیسم بورژوازی اروپا سرخورده می شد. او نسبت به کسانی که با آنها مخالف بود همانند تورگنیف ( به طور گسترده ای به عنوان بزرگترین نویسنده روسی از نسل او ) مناظره می کرد. او همچنین همدردی فزاینده ای نسبت دهقانان، فقرا و افراد ستمدیده و محروم جامعه در خود ایجاد می کرد. برای کمک و خدمت به آنها  تمام سعی خود را انجام می داد.

 

ازدواج و نوشتن کتاب های معروف

لئو تولستوی در سال 1862 با سوفیا آندر ژونا برس (Sofia Andreyevna Behrs) که 16 سال از وی جوان تر بود ازدواج کرد. این ازدواج یک درجه از ثبات برای وی ایجاد کرد که تولستوی توانست در آن، حماسه بزرگ خود با نام جنگ و صلح و رمان آنا کارنینا را بنویسد.

جنگ و صلح در دامنه ، واقع گرایی و حس تاریخی آن نفس گیر است. برخی از شخصیت های آن مردم واقعی تاریخی بوده و مابقی ایجاد شده اند. دیگر اختراع شد. در آن روایت مقاومت دو خانواده در برابر ناپلئون شرح داده شده است. تولستوی هرگز آن را به عنوان یک رمان ندید، بلکه از نظر وی آن یک حماسه بود. در آن ضرورت بهترین استفاده از زندگی، صرف نظر از وضعیت موجود به خواننده القاء می شود.

 

  1. " لحظات شادی را به تصرف درآور، عشق بورز و عشق را بپذیر! این تنها واقعیت در جهان است، هر چیز دیگری احمقانه است . این آن چیزی است که ما در اینجا به آن علاقه مند هستیم . "

 

تغییر نگرش مذهبی

 

لئو تولستوی

 

بعد از نوشتن جنگ و صلح و آنا کارنینا، تولستوی تحت یک تغییر نگرش مذهبی و فلسفی قرار گرفت. وی که تحت تاثیر ادیان مختلفی قرار گرفته بود، یک فلسفه صلح طلب / هرج و مرج طلب که از نافرمانی مدنی به منظور بهبود رفاه قشر ستم دیده حمایت می کرد را پذیرفت. او به این نگرش ها در " پادشاهی آسمان است در درون شماست" و "اعترافات" اشاره کرده است.

 

  1. " تنها معنای زندگی خدمت به بشریت در کمک به استقرار پادشاهی خدا است، که این امر تنها در صورت درک و اعتراف به حقیقت توسط همه مردم محقق خواهد شد."  لئو تولستوی از : پادشاهی آسمان در درون شماست

 

تکفیر توسط کلیسای ارتودوکس

فلسفه او شروع به جذب شاگردان و کمون های ایده آل گرایی در اطراف وی کرد. او توسط کلیسای ارتدوکس تکفیر شد، اما میراث او به عنوان یک نویسنده و متفکر منحصر به فرد در سراسر جهان افزایش یافت. او توانست لقب نویسنده برتر جهان را برای خود کسب کند.

 

آشنایی گاندی با تولستوی

در غروب عمر خود، لئو تولستوی یک رابطه نزدیک با مهاتما گاندی جوان ایجاد کرد. گاندی بسیار تحت تاثیر اعتقادات تولستوی در مقاومت غیر خشونت آمیز، گیاهخواری و برند مسیحیت آنارشیست قرار گرفت.

 

نقل قول درباره تولستوی

گاندی درباره تولستوی گفت: " بزرگترین رسول عدم خشونت که عصر حاضر تولید کرده است "

ویرجینیا وولف او را به عنوان " بزرگترین رمان نویسان " اعلام کرد.

جیمز جویس درباره تولستوی گفت: "او هرگز کسل کننده ، هرگز به احمق، هرگز خسته، هرگز فضل فروش، و هرگز نمایشی نیست."

فئودور داستایوسکی از وی به عنوان بزرگترین نویسنده زنده یاد کرده است.

 

تولستوی و اسلام

لئو تولستوی

بر طبق مدارک و شواهدی که برای مدت طولانی به صورت مخفی نگه داشته شده بودند، تولستوی در اواخر عمر علاقه زیادی به آئین اسلام و دین محمدی (ص) پیدا کرده بود و رساله ای درباره حضرت محمد نوشته بود که برای مدتی طولانی اجازه انتشار نیافت، تا اینکه در سال 1990 به زبان روسی منتشر شد.