زندگی نامه دوناتلو


تاریخ ارسال :

۱۷ بهمن ۱۳۹۲

زندگی نامه دوناتلو

دوناتلو یکی از مجسمه سازان معروف دنیاست. در این مقاله با زندگی نامه و سبک هنری او آشنا خواهید شد.


دوناتلو کیست؟

مجسمه ساز دوناتلو در حدود سال 1386 در فلورانس ایتالیا متولد شد، وی از سنین پایین نزد مجسمه سازان شناخته شده آن زمان شاگردی کرد و به سرعت سبک گوتیک را یاد گرفت. قبل از اینکه به 20 سالگی برسد، او درخواست های زیادی برای انجام کار دریافت می کرد. در طول زندگی حرفه ای خود، او سبکی در مجسمه سازی  ایجاد کرد که بسیار زنده و احساسی بود و این سبک شهرتی برای او ایجاد کرد که تنها میکل آنژ توانست از آن پیشی بگیرد.

 

اوایل زندگی

دوناتلو، مجسمه ساز اوایل رنسانس ایتالیا، در حدود سال 1386  با نام دونتو دی نیکولو دی بتوّ باردی در فلورانس ایتالیا به دنیا آمد. دوستان و خانواده وی، نام مستعار " دوناتلو " را به وی دادند. او پسر نیکولو دی بتّو باردی بود که یکی از اعضاء گروه شانه زنی پشم فلورانس به شمار می رفت. این وضعیت به دوناتلو جوان، موقعیتی به عنوان پسر یک هنرمند داد و او را به سمت مسیر کسب و کار هدایت کرد.

 

تحصیلات دوناتلو

دوناتلو نزد مارتلیس ها که خانواده ای ثروتمند و بانفوذ بانکدار بودند و ارتباطات نزدیکی با خانواده مدیچی داشتند  تحصیل کرد. احتمالاً در این زمان بود که دوناتلو اولین آموزش های خود را از یک زرگر محلی دریافت کرد. او متالورژی و ساخت فلزات و مواد دیگر را یاد گرفت. در سال 1403 ، او نزد آهنگر و مجسمه ساز فلورانس با نام لورنزو گیبرتی شاگردی کرد. چند سال بعد، گیبرتی با شکست دادن هنرمند رقیت خود با نام فیلیپو برونلسکی، دستور ساخت درب برنزی قسمت تعمید کلیسای جامع فلورانس را دریافت کرد. دوناتلو، در ایجاد درب کلیسای جامع به گیبرتی کمک کرد.

 

رابطه دوستی دوناتلو و برونلسکی

از نظر برخی از مورخان، دوناتلو و برونلسکی تا سال 1407 به دوستی خود ادامه دادند و برای مطالعه هنر کلاسیک به رم سفر کردند. جزئیات این سفر به خوبی شناخته شده نیست، اما اعتقاد بر این است که این دو هنرمند با حفاری خرابه های رم کلاسیک، اطلاعات باارزشی کسب کردند. تجربه درک عمیقی از تزئینات و فرم های کلاسیک به دوناتلو داد و این دانش مهم در نهایت چهره هنر قرن 15 ایتالیا را تغییر داد. ارتباط او با برونلسکی به احتمال زیاد علاقه به سبک گوتیک که در بسیاری از کارهای اولیه دوناتلو دیده می شود را در وی ایجاد کرد.

 

کارهای اولیه

دوناتلو

در 1408، دوناتلو به کارگاه های آموزشی کلیسای جامع فلورانس بازگشت. در آن سال، او مجسمه مرمری داود در اندازه واقعی را به پایان رساند. این مجسمه به سبک گوتیک که در آن زمان رایج بود و با خطوط ظریف طولانی و چهره بی احساس طراحی شده است. این کار نشان دهنده نفوذ مجسمه سازان در آن زمان است.  از نظر  مشخصات فنی، این کار خیلی خوب انجام شده است، اما فاقد سبک عاطفی و روش های نوآورانه ای است که در کارهای بعدی دوناتلو دیده می شود. در اصل، این مجسمه برای قرار گرفتن در کلیسای جامع در نظر گرفته شده بود، ولی در عوض، به عنوان یک نماد تمرد از قدرت برای فلورانسی ها، که به مبارزه با پادشاه ناپل در آن زمان مشغول بودند در سالن شهر قرار گرفت.

دوناتلو که به سرعت در هنر خود به بلوغ می رسید، به زودی شروع به توسعه سبکی کاملاً شخصی کرد که در آن اشکال بسیار چشمگیر تر و عاطفی  ایجاد می شدند. بین سال های 1411 و 1413، او مجسمه مرمری سنت مارک که در یک تو رفتگی در دیوار بیرونی کلیسای اورسانمیکله (Orsanmichele) قرار داده شده را طراحی کرد. این کلیسا به عنوان کلیسای گروه های قدرتمند هنر و تجارت فلورانس نیز فعالیت میکرد.

در سال 1415 ، دوناتلو مجسمه مرمری نشسته سنت جان مبلغ را برای کلیسای جامع فلورانس به پایان رساند. این دو اثر حرکتی قاطع به دور از سبک گوتیک و به سوی یک روش کلاسیک را نشان می دهد.

 

سبک منحصر به فرد

دوناتلو

در این زمان، دوناتلو شهرتی را در ایجاد چهره های با ابهت بزرگ تر از اندازه واقعی، با استفاده از تکنیک های نوآورانه و مهارت فوق العاده برای خود کسب کرده بود. سبک او از علم جدید پرسپکتیو که به مجسمه ساز برای ایجاد اشکالی که فضای قابل اندازه گیری را اشغال می کردند استفاده می کرد. قبل از این زمان، مجسمه سازان اروپایی از پس زمینه صاف برای قرار دادن مجسمه های خود استفاده می کردند. دوناتلو همچنین الهام زیادی از واقعیت برای مجسمه های خود گرفت و به دقت احساساتی همانند رنج، شادی و غم را در چهره و حالات بدنی مجسمه های خود نشان داد.

 

همکاری دوناتلو و میکل اوتزو

در حدود 1425، دوناتلو همکاری خود را با میکل اوتزو (Michelozzo)  که یک مجسمه ساز و معمار ایتالیایی بود و وی نیز زیر نظر گیبرتی تعلیم دیده بود آغاز کرد. دوناتلو و میکل اوتزو به رم سفر کردند و در آنجا چندین مقبره از جمله آرامگاه  آنتی پوپ جان  بیست و سوم و آرامگاه کاردینال برانکاچّی را با استفاده از معماری و مجسمه سازی ایجاد کردند. این نوآوری ها در اتاق دفن، بعدها بر روی طراحی بسیاری از مقبره های فلورانس تاثیر گذاشت.

 

بزرگترین اثر

دوناتلو

دوناتلو یک ارتباط نزدیک و پر سود با کوزیمو دی مدیچی در فلورانس ایجاد کرد. در سال 1430 ، این حامی برجسته هنر، سفارشی برای انجام مجسمه دیگری از دیوید، این بار از برنز، به دوناتلو داد. این کار احتمالاً معروف ترین کار دوناتلو است. این مجسمه از هر محیط معماری که ممکن است در آن قرار داشته باشد مستقل است.

در 1443 ، دوناتلو توسط خانواده مزدور معروف، ارازمو دا نارنی، که در همان سال مرده بود به شهر پادوا فراخوانده شد. در 1450، دوناتلو مجسمه برنزی به نام  گاتاملاتا (Gattamelata)، که ارازمو را سوار بر یک اسب در لباس کامل جنگ و بدون کلاهخود نشان می دهد را تکمیل کرد. این اولین مجسمه برنزی مربوط به اسب سواری از زمان رومیان بود که ساخته می شد. این مجسمه مشاجراتی را ایجاد کرد، به این دلیل که اکثر مجسمه های مربوط به اسب سواران، به حاکمان و پادشاهان اختصاص داشت و نه صرفاً رزمندگان معمولی.  این کار تبدیل به نمونه اولیه ای برای دیگر آثار مربوط به اسب سواری در ایتالیا و اروپا در قرن های بعدی شد.

 

سال های پایانی

در سال 1455، دوناتلو به فلورانس بازگشت و مجسمه مجدلیه تائب، که مریم مجدلیه را در وضعی لاغر و با لباس های ژنده نشان می دهد، را تکمیل کرد. این کار به احتمال زیاد برای ایجاد آرامش برای زن های گناهکاری که از گناه خود توبه کرده بودند ایجاد شد. دوناتلو کار خود را با گرفتن سفارشات از مشتریان ثروتمند هنر ادامه داد. دوستی مادام العمر او با خانواده مدیچی، کمک هزینه ای مادام العمر برای دوران بازنشستگی برای وی به ارمغان آورد. او در 13 دسامبر سال 1466 به دلیل ناشناخته ای در فلورانس درگذشت و در کلیسای سن لورنزو، در کنار کازیمو د مدیچی به خاک سپرده شد. یک کار ناتمام وی توسط دانش آموز وی برتولدو دی جیووانی به نشانه احترام به استاد تکمیل شد.