شمشیربازی


تاریخ ارسال :

۶ بهمن ۱۳۹۲

شمشیربازی

شمشیربازی یک فرم هنری و نمادی باستانی از قدرت و شکوه است. در این مقاله، با ورزش شمشیربازی آشنا شوید.


شمشیربازی

شمشیربازی ورزش جنگیدن با شمشیر است. آغاز شمشیربازی به شیوه‌ی امروزی، در اسپانیا بوده است که در آن چندین کتاب دراین‌باره نوشته شده بود. تاریخچه‌ی شمشیربازی به موازات پیشرفت تمدن ها ادامه دارد. همواره به شمشیربازی به عنوان چیزی فراتر از یک ورزش توجه شده است. شمشیربازی یک فرم هنری و نمادی باستانی از قدرت و شکوه است. اولین شواهد از این بازی در یک غار در مصر دیده می‌شود که به حدود 1200 سال قبل از میلاد مسیح بازمی‌گردد. در این تصویر دو فرد نقاب‌دار به همراه قضات و اسلحه هایشان دیده می‌شوند.

 

تغییرات اساسی شمشیربازی

در طول قرن 17 تغییرات اساسی زیادی در شمشیربازی به وجود آمد. در این زمان قوانینی برای شمشیربازی وضع شد که بازی را به مجموعه‌ای از حملات متناوب و دفاع تبدیل می‌کرد. در اوایل قرن 20 کشورهای فرانسه، ایتالیا و مجارستان در شمشیربازی بسیار ماهر شده بودند و اولین فدراسیون بین‌المللی شمشیر بازی در فرانسه تشکیل شد.

امروزه هیچ تکنیک فرانسوی یا مجارستانی برای شمشیربازی وجود ندارد، به جای آن این ورزش بیشتر متکی به تکنیک های فردی شده است.

 

انواع سلاح‌ها در شمشیربازی

 

سلاح > Foil (فویل یا فلوره)

یک سلاح فروبرنده سبک است که نیم تنه (شامل پشت)، گردن و بیخ ران ها را هدف قرار می دهد، اما دست یا پاها هدف قرار نمیگیرند. در این سلاح یک محافظ گرد قرار دارد که دست را از ضربه‌ی مستقیم حفظ می‌کند.

 

سلاح فویل

سلاح > Épée (اپه)

سلاحی شبیه به فویل اما خیلی سنگین‌تر است. دراپه، تمام بدن هدف قرار میگیرد. محافظ دست در این سلاح دایره‌ی بزرگی است که به سمت قبه شمشیر برمیگردد و به طور موثری از دست، که در اپه قابل هدف قرار دادن است محافظت می کند.

 

سلاح اپه

سلاح > Sabre (سابر)

یک سلاح سبک و برنده که قسمت بالا تنه به جز دست ها را هدف قرار می دهد. محافظ دست در این سلاح، از قبه شمشیر تا جایی که تیغه به دسته شمشیر متصل می شود ادامه دارد.

 

سلاح سابر

تجهیزات شمشیربازی

 

تجهیزات شمشیربازی

1. یک ژاکت که بالاتنه را پوشانده و تسمه‌ای دارد که از بین پا رد شود.

2. یک محافظ که زیر ژاکت قرارگرفته و به عنوان یک مانع در برابر ضربات شمشیر از آرنج و بازو محافظت می‌کند.

3. یک دستکش بلند برای دستی که سلاح با آن گرفته می‌شود. این دستکش از بالا رفتن تیغه از آستین ممانعت کرده و از آسیب دیدن دست جلوگیری می‌کند.

4. یک شلوار گشاد که بلندی آن تا روی زانو می‌رسد. این شلوار و ژاکت باید 10 سانتی‌متر روی هم قرار داشته باشند.

5. کفش‌هایی با کف صاف در پشت و پاشنه در جلو برای جلوگیری از سایش در هنگام جهش.

6. یک ماسک شامل یک محافظ گردن.

7. محافظ پلاستیکی قفسه سینه که برای خانم‌ها اجباری است.

 

قوانین شمشیربازی

 

قوانین شمشیربازی

زمین مسابقه در این بازی 14 متر طول و 1.5 متر پهنا دارد. قبل از شروع بازی باید شرکت‌کنندگان به یکدیگر، داور و تماشاگران با نگه‌داشتن محافظ شمشیر در کنار چانه ادای احترام کنند. در روی خط آن گارد، باید به گونه‌ای بایستند که یک پا جلو بوده، شمشیر به سمت حریف بوده و دست آزاد در پشتشان جمع شده باشد.

هر ست مسابقه 3 دقیقه است ولی اگر یکی از طرفین 15 امتیاز بگیرد، مسابقه زودتر به پایان می‌رسد. اگر زمان تمام‌شده و هیچ‌کدام از شرکت کنندگان به امتیاز 15 نرسیدند، برنده فردی است که امتیاز بالاتری را کسب کرده است. اگر پس از 9 دقیقه امتیازها مساوی بود، یک دقیقه وقت اضافه در نظر گرفته می‌شود که در آن فردی که اولین امتیاز را کسب کند برنده خواهد بود. برای گرفتن امتیاز هر بازیکن باید به منطقه‌ی مجاز حریف ضربه بزند. این مناطق برحسب قوانین مختلف، تغییر می کنند.