آموزش پخت کباب کوبیده


تاریخ ارسال :

۲۰ تير ۱۳۹۲

آموزش پخت کباب کوبیده

روشی ساده برای تهیه کباب کوبیده بهداشتی و لذیذ در منزل.


مواد لازم برای 6 نفر:

گوشت چرخ‌کرده: یك كیلوگرم گوشت گوسفندی و یا ترکیبی از گوشت گوساله و گوسفندی| به نسبت 50% |

 پیاز: 300 گرم یا یک عدد پیاز بزرگ برای هر کیلو گوشت

زعفران ساییده شده: یك قاشق چای‌خوری

نمك و فلفل: به مقدار كافی

 

نکاتی به هنگام خرید گوشت مورد نیاز:

مناسب‌ترین گوشت برای پخت کباب کوبیده، گوشت قلوه‌گاه | گوشت بین دنده‌های گوسفند | است. در صورت تمایل به استفاده از گوشت گوساله بهتر است راسته را انتخاب کنید که چربی کمتری دارد، چرا که چربی مورد نیاز توسط گوشت گوسفندی تأمین می‌شود. پخت كباب كوبیده با گوشت گوساله به تنهایی امكان ندارد، زیرا گوشت گوساله فاقد چربی لازم است. البته استفاده از قسمت‌های خیلی چرب گوشت گوسفند نیز برای پخت كباب كوبیده و سلامتی شما مناسب نیست.

 گوشت خریداری‌شده باید حتماً چندین بار | دست کم 4 بار | چرخ شود. این کار به ورز داده شدن گوشت کمک کرده و از متلاشی شدن کباب شما جلوگیری می‌کند.

 

روش آماده سازی و عمل‌آوری:

ابتدا كاسه بزرگی آماده كرده و پیازها را پس از پوست كندن و شستن با رنده ریز در آن رنده كنید. 

نکته1: مقدار پیاز نباید زیاد باشد، چرا که گوشت را آبدار کرده و موجب ریختن آن به هنگام پخت می‌شود و دیگر اینکه کباب را شیرین و بد مزه می‌کند.

نكته 2: حتماً پیاز رنده شده را  با دست بچلانید و آب اضافی آن را خالی كنید.

2) گوشت چرخ‌کرده را همراه بانمک و فلفل به پیاز رنده شده اضافه كنید

نکته: افزودن فلفل تنها برای گرفتن بوی بد گوشت است و نباید موجب تند شدن غذای شما شود.

3) زعفران ساییده شده را نیز در كمی آب‌جوش حل كرده و در این مخلوط گوشتی بریزید و با دستتان مواد را خوب ورز دهید تا مایه كباب حالت چسبنده پیدا كند.  همان طور که گفته شد این چسبندگی راز موفقیت شما در پخت این کباب است بنابراین گوشت را آن قدر ورز دهید که بتوانید با یک حرکت همه آن را از داخل ظرف بلند کنید و گوشت جدا نشده و نریزد. سپس مخلوط گوشتی را به مدت 2 تا 3 ساعت در یخچال و یا بیرون از آن قرار دهید تا اصطلاحاً عمل آید.

 

به سیخ کشیدن کباب‌ها:

1) برای سیخ كردن كباب هم باید توجه داشته باشید که از سیخ‌های پهن برای پخت این کباب باید استفاده کنید

2) قبل از اینکه شروع به کارکنید هم مقدماتی لازم است. ابتدا در كاسه كوچكی مقداری آب سرد بریزید و كنار دستتان قرار دهید. حالا پیش از برداشتن مایه كباب دستتان را در آب خیس كرده، یك مشت از مایه را بردارید و به شكل دوك درآورید؛ سپس همان طور كه مواد در دست راستتان قرار دارد، سیخ را روی مایه دوكی بگذارید و شروع به پوشاندن سطح سیخ با مایه كباب كنید.

در پایان دوباره دستتان را در آب سرد فروکنید و روی سیخ فشار دهید تا اثر انگشتان شما بر گوشت باقی بماند. حالا ابتدا و انتهای كباب را به سیخ بچسبانید و كناری بگذارید. همین كار را درباره همه مواد و سیخ‌ها انجام دهید.

 

نحوه پخت:

اکنون آتش را بر پا كرده، سیخ‌ها را روی آن قرار دهید. دقت کنید که اگر آتش را توسط زغال و هیزم دایر کرده‌اید باید صبر کنید تا شعله آن فروکش کرده و تنها زغال گداخته در منقل شما وجود داشته باشد. این برای این است که در صورتی که از مواد اشتعال‌زایی همچون نفت استفاده کرده باشید، بوی آن از بین رفته و غذای شما بد بو نشود و یا اینکه دوده هیزم و یا زغال شما به طور کامل سوخته باشد و بر روی غذای شما ننشیند.

سپس سیخ‌های کباب را روی آتش بچینید. فقط به خاطر داشته باشید كه ابتدا باید سیخ‌ها را مرتب و با دقت به دفعات بچرخانید تا گوشت خودش را بگیرد. وگرنه به دلیل خام بودن یک طرف کباب و سفت شده طرف دیگر کباب متلاشی‌شده و بر روی آتش می‌ریزد. وقتی گوشت كمی برشته شد، دیگر باد زدن لازم نیست.

نكته: با وجود اینكه طبق این دستور دیگر نباید نگران ریختن كباب باشید ولی برای اطمینان بیشتر یكی دو تخم‌مرغ به مایه كباب اضافه كنید.

 

نحوه سرو غذا:

شما می‌توانید برای خوشمزه‌تر شدن غذای خود آن را با مخلفاتی چون گوجه و فلفل سبز سرخ‌شده و سماق و سبزی‌های معطر، به ویژه ریحان و نوشیدنی سالمی چون دوغ به همراه کمی نان تازه میل کنید.

در صورت تمایل می‌توانید آن را به همراه پلو و به صورت چلوکباب نوش جان کنید.