کوآلا | Koala


تاریخ ارسال :

۱ آذر ۱۳۹۲

کوآلا | Koala

در این مقاله شما با نحوه زندگی، نوع تغذیه، محل زندگی و خصوصیات کوآلا آشنا خواهید شد


زاد و ولد و نوع نگهداری از فرزندان

با وجود اینکه معمولاً به این حیوان خرس کوآلا گفته می شود، ولی این حیوان اصلاً یک خرس نیست. این حیوان یک پستاندار کیسه‌دار است. بعد از تولد، کوآلای ماده فرزند خود را تا 6 ماه در کیسه اش حمل می‌کند. زمانی که کودک سر از کیسه در آورد، به پشت مادرش رفته و یا به شکم وی می چسبد و تا رسیدن به 1 سالگی همه جا همراه اوست.

 

مکان زندگی کوآلا

کوآلاها در شرق استرالیا، مکانی که درختان اکالیپتوس مورد علاقه آن‌ها در آنجا فراوان است، زندگی می‌کنند. در حقیقت آن‌ها به ندرت این درختان را ترک کرده و پنجه‌های تیز و انگشتان برعکسشان به آن‌ها در آویزان ماندن از درخت کمک می‌کند. کوآلاها در طول روز چرت می زنند. آن‌ها روی برآمدگی یا شاخه‌ی درختان قرارگرفته و برای حدود 18 ساعت می‌خوابند.

 

نوع تغذیه کوآلا

کوآلاها در زمان بیداری و به خصوص در شب‌ها، از برگ‌های اکالیپتوس تغذیه می‌کنند. آن‌ها زیاد آب نمی‌خورند و بیشتر رطوبت مورد نیاز خود را از این برگ‌ها تأمین می‌کنند. هر حیوان نسبت به اندازه‌اش مقدار زیادی برگ  _ نزدیک یک کیلوگرم برگ در هر روز _ می‌خورد. آن‌ها حتی مقداری برگ را در کیسه‌های کوچک داخل گونه‌هایشان ذخیره کرده و سر وقت آنها را می خورند.

یک سیستم گوارشی مخصوص (روده‌ی بزرگ) به کوآلاها اجازه می‌دهد تا برگ‌های سخت اکالیپتوس را تجزیه کرده و از زهر آن آسیب نبینند. کوآلاها آنقدر از این برگ‌ها می‌خورند که باعث می‌شود بوی مخصوصی که یادآور قطره‌های درمان سرفه است از روغن برگ ها بگیرند.

 

دلایل انقراض کوآلا

این پستانداران چاق و پشمالو در دهه‌ی 1920 و 1930 بسیار شکار شده و جمعیت آن‌ها کم شده بود. با کمک روش‌های بازیابی نسل، آنها مجدداً به بسیاری از مناطق قبلی خود بازگشته، اما جمعیت آن‌ها کمتر و پراکنده‌تر است. کوآلاها به فضای زیادی که حدود 100 درخت برای هر حیوان است نیاز دارند. به دلیل اینکه مناطق جنگلی استرالیا در حال کوچک شدن است، این امر تبدیل به یک مشکل جدی برای کوآلاها شده است.

 

 1. کوآلا (Koala)

  نوع

  پستاندار

  رژیم غذایی

  گیاه خوار

  طول عمر متوسط در حیات وحش

  20 سال

  اندازه

  60 تا 85 متر

  وزن

  9 کیلوگرم

  اندازه به نسبت یک انسان 2 متری

  کوآلا

  پراکندگی جغرافیایی

  (مناطق زرد رنگ)

  کوآلا