شتر باختری | Bactrian camel


تاریخ ارسال :

۲۸ آبان ۱۳۹۲

شتر باختری | Bactrian camel

دراین مقاله شما می توانید با نحوه زندگی، نوع تغذیه، خلق و خو و خصوصیات شتر باختری آشنا خواهید شد.


نوع کوهان شترهای باختری

شترهای باختری دو کوهان دارند، درحالی‌که خویشاوندان عربی آن‌ها یک کوهان دارند. کوهان آن‌ها همان کار کوهان شترهای دیگر را انجام می دهد، چربی را ذخیره کرده و زمانی که مواد غذایی در دسترس نیست آن‌ها را به آب و انرژی تبدیل می‌کند. این کوهان به آن‌ها قابلیتی می‌دهد که بتوانند حتی در شرایط سخت صحرا مسافت‌های طولانی ای را بدون آب طی کنند. زمانی که این چربی آب شد، کوهان آن‌ها شل می‌شود.

 

محل زندگی شترهای باختری

شترهای باختری در صحراهای شنی زندگی نمی‌کنند، بلکه در صحراهای  صخره‌ ای و سنگی آسیای شرقی و مرکزی روزگار می‌گذراند. گرمی هوا در این مناطق می تواند بسیار سوزاننده باشد و در تابستان به بیش از 38 درجه می رسد. آن‌ها می‌توانند هوای سرد تا دمای منفی 29-  درجه زمستان را نیز تحمل کنند. شترهای باختری برای تحمل زندگی در این شرایط، به وسایل خاصی مجهز است. یکی از این ها، پوشش ضخیم و کرکی ای است که در زمستان از او محافظت کرده و در هنگام تغییر فصل و افزایش دما از او جدا می‌شود.

 

خصوصیات شترهای باختری

مانند شترهای عربی، این شترها بسیار کم عرق کرده و برای همین برای مدتی طولانی آب را در بدن خود ذخیره می کنند. در زمستان، گیاهان ممکن است رطوبت کافی داشته باشند تا شترها بتوانند با خوردن آنها، برای چند هفته بدون آب زنده بمانند.با این وجود، زمانی که شترها به آب می رسند، آنرا همانند اسفنج به خود جذب می کنند. یک حیوان خیلی تشنه می‌تواند 135 لیتر آب را در 13 دقیقه بنوشد.

همانند شترهای عربی،  این شترها می توانند بینی خود را بسته تا از ورود شن به آن جلوگیری کنند. ابروهای پرپشت و دو ردیف مژه آن‌ها از چشم‌های شتر محافظت می‌کند. پاهای بزرگ و پهنشان به آن‌ها کمک می‌کند تا در زمین‌های صخره‌ای به راحتی حرکت کرده و بدون فرو رفتن در زمین های شنی، از آنها عبور کنند.تنها شترهای وحشی واقعی که هنوز وجود دارند شترهای باختری هستند. این حیوانات در صحرای گوبی مغولستان و چین زندگی می‌کنند اما تعداد آن‌ها کمتر از 1000 عدد است.

 

 1. شتر باختری (Bactrian Camel)

  نوع

  پستاندار

  رژیم غذایی

  گیاه خوار

  طول عمر متوسط در حیات وحش

  تا 50 سال

  اندازه

  تا حدود 2.1 متر تا کوهان

  وزن

  تا 820 کیلوگرم

  وضعیت حفاظتی

  در خطر

  اندازه به نسبت یک انسان 2 متری

  شتر باختری

  پراکندگی جغرافیایی

  (مناطق زرد رنگ)

  شتر باختری