فیل آسیایی | Asian elephant


تاریخ ارسال :

۲۸ آبان ۱۳۹۲

فیل آسیایی | Asian elephant

در این مقاله شما می توانید با نحوه زندگی، نوع تغذیه، خلق و خو و خصوصیات فیل آسیایی آشنا شوید.


خصوصیات فیل آسیایی

فیل‌ بزرگ‌ترین حیوان روی زمین است. با این وجود، فیل آسیایی‌ کمی از گونه آفریقایی آن کوچک‌تر می‌باشد. فیل آسیایی با گوش‌های گرد و کوچکش قابل‌شناسایی است ( گوش فیل آفریقایی، به شکل قاره آفریقا شباهت دارد).گوش‌های فیل‌ گرما را از خود متساعد کرده و به خنک شدن این جانوران بزرگ کمک می کنند، اگرچه گاهی این کافی نیست. فیل‌ها آب را دوست دارند و از دوش گرفتن با مکیدن آب داخل خرطوم و پاشیدن آن بر روی خود لذت می‌برند.

 

نقش خرطوم فیل در زندگی آن 

خرطوم فیل یک بینی بزرگ است که برای بو کردن، نفس کشیدن، شیپور زدن، نوشیدن و گرفتن اشیا _خصوصاً غذاها _ استفاده می‌شود. خرطوم  فیل حدود 100,000 ماهیچه جداگانه دارد. فیل‌های آسیایی چیزی شبیه به انگشت در انتهای خرطوم خود دارند که از آن برای حمل اشیای کوچک می‌توانند استفاده کنند. (فیل‌های آفریقایی دوتا از این انگشت ها دارند).

 

نقش عاج فیل ها در زندگی آن

فیل‌ها عاج‌هایی دارند که از آن جهت حفاری برای یافت غذا و آب، کندن پوست درختان و جنگ با یکدیگر استفاده می‌کنند. متأسفانه عاج آن‌ها مشکلات زیادی را برایشان ایجاد کرده است. به دلیل ارزش عاج برای انسان‌ها، بسیاری از فیل‌ها کشته می‌شوند. این تجارت امروزه با وجود غیرقانونی بودن، کاملاً متوقف نشده است.

 

نوع تغذیه فیل ها

فیل‌ها مقدار زیادی ریشه‌ی درخت، علف‌، پوست درخت و میوه می‌خورند. یک فیل بالغ ممکن است تا 136 کیلوگرم میوه در طول روز بخورد.این حیوانات گرسنه زیاد نمی‌خوابند. آن‌ها در پی یافتن علف برای وعده‌های غذایی بزرگی که برای بدن عظیمشان نیاز دارند مسافت زیادی را طی می‌کنند.فیل‌های ماده به همراه فرزندانشان در گله‌هایی زندگی می‌کنند اما نرها به تنهایی در اطراف پرسه می‌زنند.

 

زاد و ولد و نحوه نگهداری از فرزندان

داشتن فرزند برای فیل‌ها تعهد خاصی ایجاد می کند . فیل‌ها نسبت به سایر پستانداران دوران بارداری طولانی تری دارند که حدود 22 ماه به طول می کشد. آن‌ها هر دو تا 4 سال یک بچه‌ به دنیا می آورند. نوزاد فیل هنگام تولد حدود 91 کیلوگرم وزن و حدود 1 متر قد دارد.

 

روابط انسان ها با فیل ها

انسان ها فیل‌های آسیایی را از هزاران سال پیش اهلی کرده اند. این حیوانات قوی هیکل برای جابجایی اشیای سنگین مانند درختان قطع‌شده، حمل انسان‌ها یا حتی در جنگ به کار گرفته می‌شدند.

 

 1. فیل آسیایی (Asian Elephant)

  نوع

  پستاندار

  رژیم غذایی

  گیاه خوار

  طول عمر متوسط در حیات وحش

  تا 60 سال

  وزن

  2,041 تا 4,990 کیلوگرم

  اندازه

  اندازه تا شانه 2 تا 3 متر

  وضعیت حفاظت

  در خطر

  اندازه به نسبت یک انسان 2 متری

  فیل آسیایی

  پراکندگی جغرافیایی

  فیل آسیایی