مرغ توکان toucan


تاریخ ارسال :

۲۷ آبان ۱۳۹۲

مرغ توکان toucan

در این مقاله شما با نحوه زندگی، نوع تغذیه، خلق و خو و خصوصیات مرغ توکان آشنا خواهید شد.


منقار توکان چه نقشی در زندگی آن دارد

خانه‌ی توکان جنگل‌های گرمسیری جنوب آمریکا است، اما این پرنده در همه جا شناخته شده است. منقار بزرگ و رنگی این حیوان، آن را تبدیل به یکی از مشهورترین پرندگان جهان کرده است.منقار ویژگی ای است که هردو نوع نر و ماده آن را دارند. در حقیقت هر دو جنس این پرنده، از این منقارها برای گرفتن میوه های خوشمزه و پرتاب کردن آنها به هم در زمان انجام برنامه جفت گیری استفاده می‌کنند.

به عنوان یک سلاح، این منقار بیشتر از اینکه واقعاً به کار بیاید صرفاً برای به رخ کشیدن و ترساندن استفاده می شود. این منقار یک حفره‌ی استخوانی است که سبک و توخالی است. درحالی‌که اندازه آن ممکن است باعث ترساندن مهاجمان شود، ولی فایده کمی برای مبارزه دارند.منقار توکان ابزار مفیدی برای غذا خوردن است. پرندگان از آن برای رسیدن به میوه‌هایی استفاده می‌کنند که در شاخه‌هایی بسیار کوچک که توانایی تحمل وزن آنان را ندارد قرار دارند. بعلاوه از آن برای پوست کندن غذاها نیز استفاده می‌شود.

 

نحوه زندگی توکان ها

توکان‌ها در دسته‌های کوچکی شامل شش پرنده زندگی می‌کنند. رنگ براق آن‌ها استتار مناسبی در نقاط رنگارنگ جنگل‌های بارانی است. اگرچه، این پرندگان اغلب زیاد سر و صدا می‌کنند که نشان می‌دهد تلاش زیادی برای مخفی ماندن ندارند.توکان ها در حفره‌های درختان آشیانه می‌سازند. آن‌ها هر سال 2 یا 4 تخم می‌گذارند که هر دو والدین از آن نگهداری می‌کنند. توکان های کوچک در ابتدای تولد منقار خیلی بزرگ ندارند. همزمان با رشد آن‌ها منقارشان بزرگ‌شده و تا رسیدن به سایز کاملش چندین ماه زمان نیاز دارد.

 

ارتباط توکان با انسان ها

این پرندگان حیوانات خانگی مشهوری هستند و تعداد زیادی از آن‌ها برای تأمین این تقاضا اسیر می‌شوند. بعضی از افراد دیدگاهی مقدس به این پرنده داشته و به آن احترام می‌گذارند. آن‌ها از قدیم الایام، به عنوان دریچه‌ای میان دنیای زندگان و دنیای ارواح تلقی می شدند.

 

توکان (Toucan)

نوع

پرنده

رژیم غذایی

همه چیز خوار

اندازه

بدن 63 سانتی متر - منقار 19 سانتی متر

وزن

550 گرم

عمر متوسط در طبیعت

تا 20 سال

اندازه به نسبت یک انسان 2 متری

مرغ توکان

پراکندگی جغرافیایی

مرغ توکان