قوش |Peregrine Falcon


تاریخ ارسال :

۲۷ آبان ۱۳۹۲

قوش |Peregrine Falcon

در این مقاله شما با نحوه زندگی، نوع تغذیه، خلق و خو و خصوصیات قوش آشنا خواهید شد


نحوه شکار قوش ها

این پرندگان شکارچیان قدرتمندی هستند که پرندگان دیگر را در حین پرواز به دام می‌اندازند. این پرندگان از بالا شکار می‌کنند.  قوش های تیز پر بعد از دیدن شکارشان با یک شیرجه‌ی تند و چالاک به آن نزدیک می‌شوند (سرعت این شیرجه تا 200 مایل یعنی 320 کیلومتر بر ساعت هم می رسد)

 

محل زندگی قوش ها

قوش ها جزو متداول ترین پرندگان شکاری بوده و در همه‌ی قاره‌ها به جز قطب جنوب زندگی می‌کنند. آن‌ها مکان‌های باز را ترجیح می‌دهند و در نزدیکی اقیانوس‌ها که پرستو در آن رایج است زیاد می‌باشند. این پرندگان در همه جا، از دشت‌های توندرا گرفته تا بیابان‌ها زندگی می کنند. لانه قوش ها حتی در شهرهای بزرگ، روی برج‌ها و آسمان‌خراش‌ها هم دیده شده است.

 

نحوه زندگی قوش ها

قوش ها در فصل‌هایی به غیر از فصل آشیانه سازی سفر می‌کنند. اگرچه بعضی از آن‌ها همیشه در یکجا ساکن می‌شوند اما خیلی از آنان مهاجرت می‌کنند. آن دسته از قوش هایی که در نواحی قطب شمال ساکن‌اند و زمستان به جنوب آمریکا بازمی‌گردند در سال حدود 25,000 کیلومتر پرواز می‌کنند. آن‌ها در مسیریابی غریزه‌ای عالی دارند که باعث می‌شود به همان نواحی مناسب بازگردند. بعضی از مکان های آشیانه‌ سازی برای صدها سال توسط نسل های پیاپی قوش ها مورد استفاده قرار گرفته است.

 

دلایل انقراض قوش ها

نسل قوش ها در میانه‌ی قرن بیستم به مقدار زیادی کاهش یافت و در آمریکا نسل این پرنده‌ی زیبا رو به انقراض بود. از زمانی که استفاده از DDT و سایر آفت‌کش‌ها کم شد، تعداد این پرندگان مجدداً افزایش یافت.این پرندگان مورد توجه قوش بازان هستند و برای قرن‌های طولانی برای نمایش‌های تفریحی استفاده  می‌شدند.

 1.  
 2. قوش (Peregrine Falcon)

  نوع

  پرنده

  رژیم غذایی

  گوشتخوار

  طول عمر متوسط در حیات وحش

  تا 17 سال

  اندازه

  بدن 36 تا 50 سانتیمتر، گستره بال 1 تا 1.1 متر

  وزن

  530 تا 1600 گرم

  اندازه به نسبت یک انسان 2 متری

  قوش

  پراکندگی جغرافیایی

  (مناطق زرد رنگ)

  قوش