عقاب گر | bald eagle


تاریخ ارسال :

۲۷ آبان ۱۳۹۲

عقاب گر | bald eagle

در این مقاله شما با نحوه زندگی، نوع تغذیه، خلق و خو و خصوصیات عقاب گر آشنا خواهید شد.


وضعیت حفاظتی عقاب گر (عقاب سر سفید)

عقاب گر با سر و دمی با پرهای سفید، نماد پرنده‌ی ملی در آمریکاست – اگرچه این پرنده تقریباً در آنجا از بین رفته بود. برای چندین دهه، عقاب گر برای سرگرمی و محافظت از مناطق ماهیگیری شکار می‌شد. کشنده‌هایی مانند د.د.ت تاثیر سختی روی عقاب‌ها و بسیاری پرندگان دیگر داشتند. این مواد شیمیایی در ماهی‌ها که بیش‌ترین غذای آن‌ها را تشکیل می‌دهد جمع شده و تخم این پرندگان را ضعیف کرده و توانایی‌شان برای تولید مثل محدود می کردند. از زمانی که در سال 1972 استفاده از این ماده به شدت محدود شد، تعداد عقاب‌ها به طرز قابل‌ملاحظه‌ای افزایش یافت. واحد خدمات ماهی‌ها و حیات وحش، این پرندگان را از تهدید انقراض نجات داد.

 

محل زندگی عقاب گر

اگرچه تعداد این عقاب‌ها بسیار افزایش یافته است، اما بیشترین تعداد آنها در آلاسکا و کانادا وجود دارند. این پرندگان قدرتمند در شکار از چنگال‌هایشان برای ماهیگیری استفاده می‌کنند اما آن‌ها می‌توانند بسیاری از وعده‌های غذایی خود را با خوردن لاشه‌ی حیوانات یا دزدیدن طعمه حیوانات دیگر تامین کنند. ( این دزدی موجب مخالفت بن فرانکلین ((Ben Franklin برای انتخاب این حیوان به عنوان نماد ملی آمریکا شد.) آن‌ها نزدیک آب و دریاچه‌هایی زندگی می‌کنند که ماهی در آنجا فراوان است – اگرچه پستانداران را نیز شکار کرده و می‌خورند.

 

زاد و ولد و نحوه نگهداری از فرزندان

این حیوانات برای تمام عمر جفت خود را انتخاب میکنند. هر جفت یک آشیانه‌ی بزرگ چوبی در ارتفاع بالایی از زمین می‌سازد _ یکی از بزرگ‌ترین آشیانه‌ی پرندگان در جهان_ و از دو تخم در سال نگهداری می‌کنند. عقاب‌های نابالغ تیره هستند و از نشانه‌هایی سفیدی که عامل شناسایی والدینشان است تا رسیدن به 5 سال محروم می‌باشند. عقاب‌های کوچک مسافت‌های زیادی را می‌گردند. پرندگان فلوریدا در میشیگان دیده‌شده‌اند و عقاب‌های کالیفرنیا تا آلاسکا سفر می‌کنند.

 

 1. عقاب گر/عقاب سرسفید (Bald Eagle)

  نوع

  پرنده

  رژیم غذایی

  گوشتخوار

  طول عمر متوسط در حیات وحش

  تا 28 سال

  اندازه

  بدن 86 تا 109 سانتی متر . گستره بال 1.8 تا 2.4 متر

  وزن

  3 تا 6.5 کیلوگرم

  آیا می دانستید

  بزرگترین آشیانه عقاب طلایی که تا بحال کشف شده است، بیش از 3 متر عرض و 6 متر ارتفاع داشته و وزن آن به بیش از 2 تن می رسیده است.

  اندازه به نسبت یک انسان 2 متری

  عقاب گر

  پراکندگی جغرافیایی

  (مناطق زرد رنگ)

  عقاب گر