جاذبه های توریستی میدان اصلی بازار، کراکوف، لهستان


تاریخ ارسال :

۱۸ آبان ۱۳۹۲

جاذبه های توریستی میدان اصلی بازار، کراکوف، لهستان

کراکوف یکی از شهرهای مهم لهستان با آثار فراوان می باشد که در این بخش برخی از آثار آن معرفی شده است.


قدمت تاریخی میدان شهر کراکوف

قدمت میدان اصلی بازار شهر قدیمی کراکوف لهستان، که در مرکز شهر واقع شده است، به قرن سیزدهم میلادی بازمی‌گردد. این میدان در حدود 40،000 مترمربع وسعت داشته و بزرگ‌ترین میدان شهری قرون وسطی در اروپا است. پروژه فضاهای عمومی اروپا، این میدان را به دلیل زندگی خیابانی پر جنب و جوش آن، به عنوان بهترین فضای عمومی در اروپا معرفی کرد.

 

ساخت و معماری میدان

میدان اصلی، یک فضای مستطیلی است که توسط خانه‌های تاریخی ( kamienice )، کاخ‌ها و کلیساها احاطه شده است. در مرکز میدان، یک ساختمان بزرگ ( Sukiennice )، که در سال 1555 در سبک رنسانس بازسازی شد، وجود دارد که بر روی آن، یک اتاق زیر شیروانی زیبا که به زیبایی با ماسک‌های حکاکی شده تزئین شده است قرار گرفته است. در یک سمت این ساختمان بزرگ، سالن برج ( Wieża ratuszowa ) و در سمت دیگر آن کلیسای قرن دهم سنت آدابرت و مجسمه یادبود 1898 آدام میتزکیویچ (Adam Mickiewicz) قرار گرفته است. برج‌های گوتیک کلیسای سنت ماری ( Kościół Mariacki) به زیبایی بر میدان سایه می‌اندازند.

 

کارایی میدان 

کارایی اصلی میدان، بازار تجارت بود.  پس از اینکه شهر به خاطر حمله مغول در سال 1241 نابود شد، میدان اصلی در سال 1257 بازسازی شد و نقش تجاری آن با دستور جابجایی شهر توسط شاهزاده کراکوف بولسلاف پنجم پاکدامن، گسترش یافت . میدان اصلی ، با طراحی به صورتی که هر گوشه آن، الگوی سه خیابان بافاصله مساوی، که زاویه درستی به میدان داشتند را تکرار می‌کرد، به شکل کنونی خود در آمد. در ابتدا میدان با اسطبل‌ها و ساختمان‌های اداری پر شده بود و یک جاده کمربندی در اطراف آن وجود داشت.

علاوه بر کارایی تجاری اصلی خود، میدان اصلی شاهد بسیاری از وقایع تاریخی بود و از آن برای انجام مراسم اعدام زندانیانی که در سالن شهر نگهداری می‌شدند، استفاده می‌شد. این مکان ، برای انجام مراسم شاهوار،  توسط دیپلمات‌ها و مقاماتی که به سمت قصر سلطنتی واول (Wawel) حرکت می‌کردند، به کرات استفاده می‌شد. 

 

پایتخت لهستان

شاه کاسیمیر سوم کبیر، ساختمان گوتیک مرکزی میدان و سالن شهر را ساخت که این ساختمان‌ها تقریباً یک چهارم فضای میدان را به خود اختصاص دادند. کراکوف پایتخت پادشاهی لهستان و عضو لیگ بازرگانان بوده و شهر به عنوان یک کلان شهر مهم اروپا رونق گرفت.

در سال 1596 شاه شیگیزمونت سوم ((Sigismund III، از کاخ سوئدی واسا (Vasa)، پایتخت جمهوری لهستان، لیتوانیایی را از کراکوف به ورشو منتقل کرد. کراکوف همچنان محل تاج‌گذاری و تشییع جنازه‌های سلطنتی باقی مانده است. در  24  مارس 1794، در میدان اصلی، آقای تادوئوش كوشچيوشكو (Tadeusz Kościuszko)، قیام عمومی اعلام کرد و سمت فرمانده کل قوا از نیروهای مسلح لهستانی را به عهده گرفت و قیام  كوشچيوشكو را شروع کرد . در سال 1848، در بهار ملل، غیرنظامی‌ها با ارتش اتریش درگیر شده و اینجا جایی بود عقاب‌های اتریشی، به عنوان نماد استقلال مجدد در سال 1918 بر روی هم انباشته شدند.

 

علت تغییر نام میدان کراکوف

در طول اشغال لهستان توسط آلمان نازی، این میدان تغییر نام داده شده و به اسم میدان هیتلر (Adolf Hitler-Platz ( نام‌گذاری شد و مجسمه مستکیویچ نیز ویران گردیده و پلاک‌های یادبود تاریخی از ساختمان‌های میدان برداشته شد. بعد از پایان جنگ، مجسمه از نو بازسازی شد.در سال 1978 یونسکو میدان اصلی را به عنوان بخشی از شهر قدیمی کراکوف در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار داد.