جاذبه های توریستی مسجد شیخ زاید، ابوظبی، امارات


تاریخ ارسال :

۱۸ آبان ۱۳۹۲

جاذبه های توریستی مسجد شیخ زاید، ابوظبی، امارات

مسجد شیخ زاید به عنوان یکی ا زمساجد مهم امارات شناخته شده است که در این مقاله این مسجد معرفی گردیده است


نحوه ساخت و نوع معماری مسجد شیخ زیاد

این شاهکار معماری، یکی از بزرگ‌ترین مسجدهای جهان بوده و گنجایش 40000 نماز گذار را دارد. در آن 82 گنبد، بیش از 1000 ستون، لوسترهای طلاکاری شده با طلای 24 عیار، و بزرگ‌ترین فرش دستباف جهان وجود دارد. سالن اصلی عبادت، با یکی از بزرگ‌ترین لوسترهای جهان که قطر ده متر، وزن 15 متر، و وزن 12 تن دارد، تزئین شده است.مسجد اعظم شیخ زاید، در شهر ابوظبی کشور امارات قرار داشته و یکی از بزرگ‌ترین مساجد جهان به شمار می رود.

 

دستور ساخت مسجد شیخ زیاد

مسجد اعظم شیخ زیاد، توسط پادشاه سابق امارات متحده عربی، شیخ زیاد بن سلطان ال نحیان، که قصد ساخت بنایی را داشت که بتواند تفاوت‌های فرهنگی دنیای اسلام را با ارزش‌های تاریخی و مدرن هنری از بین برود ایجاد شد. مکان به خاکسپاری وی نیز در زمین‌های نزدیک همین مسجد قرار دارد. این مسجد، بزرگ‌ترین مسجد در امارات متحده عربی و هشتمین مسجد بزرگ دنیا است. زیربنای مسجد، حدوداً با اندازه 5 زمین فوتبال برابری می‌کند.

 

فعالیت های انجام شده در مسجد

به عنوان مسجد اعظم کشور، این مسجد مکان اصلی نماز جمعه و نمازهای عید است. در برخی از اعیاد رسمی، بیش از 40،000 زیارت کننده به این مسجد مراجعه می‌کنند.دفاتر مسجد شیخ زاید، در مناره‌های شرقی آن واقع شده‌اند. این دفاتر، کارهای روزانه مسجد را به عنوان مکان عبادت‌های روزانه و نماز جمعه مدیریت کرده و برنامه‌های آموزشی و فرهنگی را برای بازدیدکنندگان و زائرین برنامه‌ریزی می‌کند.

کتابخانه، در مناره شمال شرقی مسجد قرار داشته و کتاب‌های دینی، تمدن، هنر، خطاطی و ... را در اختیار عموم مردم قرار می‌دهد. به دلیل گستردگی جامعه اسلامی و گویش‌های مختلف در امارات متحده عربی، کتاب‌های مختلف به زبان‌های عربی، انگلیسی، فرانسوی، اسپانیایی، آلمانی و کره‌ای در این کتابخانه نگهداری می‌شود.

 

میزان محبوبیت مسجد بین مردم

این مسجد در میان افراد محلی و گردشگران از محبوبیت زیادی برخوردار است. این مسجد، مکانی است که افراد بتوانند از معماری شگفت‌انگیز اسلامی لذت برده و با خاندان سلطنتی امارات متحده عربی آشنا شوند. به علاوه، این مسجد مکانی است که افراد غیرمسلمان بتوانند درک بهتری از اسلام و ایمان اسلامی به دست بیاورند.

 

طرز پوشش بازدیدکنندگان از مسجد

مردهای بازدیدکننده‌های ، باید از پوشیدن شلوار کوتاه و زیرپوش در مسجد خودداری کرده و خانم‌های بازدیدکننده ، یا باید پوشش کامل چادر مانندی که در ورودی مسجد در اختیار آن‌ها قرار داده می‌شود را استفاده کنند، و یا اینکه روسری به سر نمایند. علاوه بر این‌ها، پوشیدن لباس‌های تنگ و چسبان و لباس‌های بدن‌نما در مسجد مجاز نیست.

 

ورود ریحانا و اعتراض مردم

در سال 2013، عکاسی ریحانا خواننده آمریکایی در مسجد، که به صورت محرمانه از مسجد بازدید می‌کرد، باعث اعتراض شدید مسلمانان شد. بیش‌ترین اعتراض مسلمانان، به حالت‌های زننده‌ای بود که ریحانا در عکس‌های خود گرفته بود. پس از این حادثه، عوامل مسجد از وی خواستند که مسجد را ترک کند.