چگونه یک پیشنهاد کاری را نپذیرفته و اطمینان داشته باشیم که هنوز هم فرصتی هست


تاریخ ارسال :

۱۵ آبان ۱۳۹۲

چگونه یک پیشنهاد کاری را نپذیرفته و اطمینان داشته باشیم که هنوز هم فرصتی هست

رد کردن یک پیشنهاد کاری و باز گذاشتن فرصت برای برای آینده ، کاری ظریف است که نیاز به درایت و ابهام خاصی داری، با خواندن این مقاله نحوه رد کردن پیشنهادهای کاری را آموزش می بینید.


مقدمه

بدون داشتن توانایی کپی کردن خودتان، امکان ندارد که بتوانید هر پیشنهادی که به شما داده می‌شود را بپذیرید. در زیر، لیستی از کارهایی که باعث می شود شما با وجود رد کردن یک فرصت، راه را برای بازگشت به آن برای خود باز گذارید آورده شده است:

 

دستورالعمل‌ها:

1. بی‌درنگ با پشیمانی پاسخ دهید. زمانی که درخواست کار تکرار شد، نگذارید یک کارفرمای بالقوه، منتظر پاسخ از سمت شما بماند. باید بدانید که آنها برای پر کردن موقعیت خالی، نیاز به زمان برای یافتن یک فرد مناسب دارند. به یاد داشته باشید که ندادن پاسخ سریع، روی حرفه‌ای بودن و قابلیت اعتماد شما تاثیر منفی گذاشته و همچنین ممکن است به توانایی شما برای باز نگه داشتن در برای آینده تأثیر منفی داشته باشد.

2. عدم پذیرش را با یک تعریف آغاز کنید. جنبه‌هایی از شرکت، سازمان، مصاحبه‌کننده و یا فرآیند مصاحبه که مورد تحسین شماست را نام ببرید. اگرچه شما ادامه همکاری را نمی‌پذیرید، اما احساسی را باقی بگذارید که شما از داشتن یک تجربه‌ی خوب با شرکت لذت برده‌اید.

3. دلایل خود برای عدم پذیرش را پنهان نگهدارید، خصوصاً اگر دلایل شما مربوط به سیاست‌های شرکت، عدم اطمینان از توانایی همکاران و یا پذیرش کاری دیگر به دلیل حقوق بهتر باشد. این کار ممکن است توهین به شرکت به حساب آمده و در آینده شغلی دیگر را به شما پیشنهاد ندهند. یک دلیل غیر خاص ارائه دهید، مانند " من از این فرصت عالی سپاسگزارم اما تصمیم گرفته‌ام که مسیر زندگی‌ام را تغییر دهم. چیزی نگویید که پل‌های پشت سر شما را خراب کند.

4. تأسف خود را شرح دهید. بگویید رد کردن این کار تصمیم بسیار دشواری برای شما بوده است.

5. مکاتبات را کوتاه نگه‌دارید. از بحث خارج نشده و یا با تصمیمتان خودنمایی نکنید. هرچه بیشتر حرف‌ها ادامه یابد خطر اینکه جزئیات خاص درباره‌ی تصمیمتان سبب اشتباه شود بیشتر است. تصمیمتان را گفته و سپس مؤدبانه مکالمه را تمام کنید.

6. برای شرکت، سازمان و یا شخص مصاحبه‌کننده آرزوی پیشرفت در تلاش های آینده داشته باشید. مکالمه را با حرفی مثبت و خوش‌بینانه خاتمه دهید.

7. در پایان جایی را برای بازگشت در آینده بگذارید. چیزی بگویید که توضیح دهد اگرچه اکنون این درخواست را نپذیرفته‌اید، در آینده قدردان این فرصت خواهید بود. برای مثال، بگویید " متأسفم که این کار انجام نشد. امیدوارم در آینده بتوانیم باهم کارکنیم."