چطور با رئیسی که فریاد می زند کنار بیاییم؟


تاریخ ارسال :

۱۵ آبان ۱۳۹۲

چطور با رئیسی که فریاد می زند کنار بیاییم؟

کار کردن با رئیسی که سر افراد داد می زند، می‌تواند کار را برای کارمندان خیلی تلخ کند. در این مقاله توضیح داده شده که چطور با رئیسی که فریاد می زند کنار بیاییم.


مقدمه

 روسایی که سر افراد داد می‌زنند، از دید کارکنان به عنوان افرادی بی‌ادب تلقی شده و حس خستگی، عصبانیت و ناراحتی را به کارمندان منتقل می‌کنند. برخی از کارمندان فریاد رؤسا را نوعی توهین تلقی کرده و از دید بسیاری از افراد، این وضعیت بازدهی کاری آن‌ها را کاهش می‌دهد. ممکن است برخی از کارمندان برای اینکه جلوی فریاد زدن رئیسشان را بگیرند، بهتر کار کنند، ولی از دید اکثر آن‌ها، هر کاری که انجام دهند باز هم سر آن‌ها داد زده خواهد شد، پس سعی‌ای برای بهبود کاری خود انجام نمی‌دهند.

 

دستورالعمل‌ها

1. از شخصی کردن قضیه خودداری کنید. در بسیاری از موقع، زمانی که یک رئیس سر فردی داد می زند، قضیه ربطی به کار آن فرد ندارد. رؤسا معمولاً مسئولیت و استرس زیادی دارند و هر اشتباه کوچکی می‌تواند آن‌ها را از کوره به در ببرد. بعضی مواقع، آن‌ها از کارهایی که خودشان اشتباه انجام داده‌اند ناراحت هستند و به جای اینکه مشکلات خودشان را خودشان حل کنند، عصبانیت خود را سر زیردستان خود خالی می‌کنند.

2. آرام بمانید. سعی کنید که عصبانی نشوید و هیچ‌گاه شما هم سر وی داد نزنید. اگر نمی‌توانید جلوی فریاد زدن رئیستان را بگیرید، می‌توانید عکس‌العمل‌های خود را کنترل کنید. بقیه کارکنان رفتار وی و رفتاری که شما در مقابل آن انجام دادید را متوجه می‌شوند. همیشه سعی کنید که حرفه‌ای و مؤدبانه رفتار کنید، حتی اگر رئیستان این رفتار را ندارد.

3. از وی دور شوید. دلیلی ندارد که شما فریادهای بی‌دلیل رئیستان را تحمل کنید. وقتی که او شروع به داد زدن می‌کند، به او بگویید که یک مرخصی کوتاه گرفته و بعد از 10 دقیقه بر می‌گردید، و یا اینکه به سادگی از وی دور شوید.  با رفتار خود به وی بفهمانید که آن نوع رفتار را تحمل نمی‌کنید.

4. به دنبال الگوها باشید. بعضی مواقع، زمانی که به ضرب العجل ها نزدیک می‌شوید، فریاد زدن‌های رؤسا بیشتر می‌شود. سطح فشار روانی وی ممکن است به طور مستقیم به این ضرب العجل ها ربط داشته باشد. اگر متوجه یک الگو شدید، سعی کنید با انجام همه وظایف در موعد خود، به وی کمک کنید. حتی می‌توانید یک قدم فراتر گذاشته و بقیه کارمندان را تشویق به این کار کنید.

5. در مورد این مشکل با وی صحبت کنید. با وی یک جلسه خصوصی تشکیل داده و به او بگویید که دلیل این رفتارش را متوجه نمی‌شوید. یک لحن مؤدبانه، ولی دیپلماتیک اتخاذ کنید و به او بگویید که این رفتارش چه حسی در شما ایجاد می‌کند. همچنین به او بگویید که این رفتارش  بازدهی کارها را پایین آورده و ممکن است یکی از دلایل وجود مشکل باشد. به او بگویید که شما می‌خواهید کار خود را درست انجام دهید، ولی انجام این کار زمانی که این رفتار را از وی می‌بینید کار دشواری است.

6. با مسئول وی صحبت کنید. اگر دادزنی‌ها وی ادامه پیدا کرده و شما دیگر نمی‌توانید از پس آن بر بیایید، با رئیس وی در مورد این رفتار صحبت کنید. اگر این کار تغییری در وضعیت ایجاد نکرد و شما دیگر قادر به تحمل فریاد زدن‌های رئیستان نبودید، شاید لازم باشد به دنبال کار دیگری باشید.