چگونه سوختگی درجه‌ی سه را درمان کنیم؟


تاریخ ارسال :

۱۲ آبان ۱۳۹۲

چگونه سوختگی درجه‌ی سه را درمان کنیم؟

سوختگی درجه 3 حادتر از سوختگی های دیگر می باشد در این مقاله شما یاد خواهید گرفت که چگونه سوختگی درجه 3 را درمان کنید.


مقدمه

سوختگی با اجاق‌گاز و دیگر وسایل گرمازا، مرتب اتفاق می‌افتد و به راحتی نیز درمان پذیراست. اما سوختگی درجه‌ی سه، خیلی جدی تر است و درمانش هم به مراتب سخت تراست به خصوص اگر با راه درمان آن آشنا نباشید.

 

دستورالعمل

1. با 115 تماس بگیرید.سوختگی درجه‌ی سه از جدی‌ترین سوختگی‌هاست که به درمان فوری نیازمنداست. بهترین کمک به بیماری که دچار سوختگی درجه‌ی سه شده است این است که بلافاصله با خدمات اورژانس تماس بگیرید.

2. منطقه‌ی صدمه دیده را در آب سرد غوطه‌ور کنید. به جای استفاده از یخ، آب سرد یا لباس خنک را روی بافت بگذارید  تا خنک شود. اما قبل از اینکه اعضای دیگر بدن بیش از حد سرد شوند، آب سرد را بردارید.

3. اگر منطقه‌ی سوختگی وسیع است آن را با پارچه‌ای  تمیز شل ببندید. اما اگر منطقه سوختگی کوچک است یک گاز استریل یا باند خشک را شل به دور منطقه بپیچید.

4. منطقه‌ی سوختگی را بالا نگه‌دارید. اگر سانحه دیده احساس درد نمی‌کرد عضو سانحه دیده را بالاتر از قلب نگه‌دارید تا از رسیدن با شدت خون به عضو آسیب‌دیده جلوگیری شود. اگر سوختگی در گردن و یا صورت باشد، بایستی سر و شانه‌ها را بالا نگه‌دارید.

5. مایعات تهیه کنید و در صورتی که فرد به هوش بود،چند جرعه آب یا آب میوه به او دهید.

6. پیوند پوست نیز امکان پذیراست. بعد از درمان سوختگی ، جای آن به شکل زخم باقی می‌ماند. اما پیوند پوست به خوبی می‌تواند پوست سوخته را پوشانده و این سوختگی را کاملاً برطرف کند.

 

نکته‌ها و هشدارها

تا زمان رسیدن کمک‌های اورژانس، منطقه  سوخته را تمیز نگه‌دارید.