5 نکته اساسی در زمان خرید خانه


تاریخ ارسال :

۱۱ آبان ۱۳۹۲

5 نکته اساسی در زمان خرید خانه

در این مقاله شما با 5 نکته اساسی جهت خرید خانه آشنا شده و برای خرید خانه مناسب می توانید آن ها را بکار گیرید.

 


5 نکته که قبل از خرید خانه باید بدانید :

 

قبل از خرید خانه، از پیامدهای آن آگاه باشید

خریدن خانه یک قدم هیجان‌انگیز و درعین‌حال خطرناک است. صاحب‌خانه شدن، یعنی سرمایه‌گذاری روی آینده، اما این کار به معنای سکنی گزیدن برای یک مدت در یک مکان ثابت نیز هست. قبل از چنین تعهدی، بایستی مطمئن شد که تصمیمی آگاهانه، نه صرفاً بر اساس زیبایی ظاهری خانه و یا تمایل شما به مستقل شدن گرفته‌شده است.

 

وضعیت اقتصادی‌تان

اینکه شما شرایط دریافت وام را داشته باشید الزاماً به این معنا نیست که بایستی وام بگیرید. از طرف دیگر، اگر فکر می‌کنید واجد شرایط دریافت وام نیستید، ممکن است در اشتباه باشید. وقتی تصمیم به خرید یک خانه می‌گیرید، با یک فرد حرفه‌ای، مثلاً مشاور وام در بانک یا یک فرد آشنا به مسائل خرید خانه نشسته و درباره‌ی گزینه‌هایتان بحث کنید.

لازم است بدانید که وام های مسکن معمولا طولانی هستند و وضعیت مالی شما را برای مدتی طولانی تحت تاثیر خود قرار خواهند داد. بنابراین در صورتی که وام های دیگری داشته و یا خرج های واجب تری نسبت به خرید خانه دارید، بهتر است وام گرفتن برای خرید خانه را به تعویق بیندازید.

 

گذشته ی خانه

یک خانه‌ی زیبا با چندین هکتار زمین سرسبز، خیلی جذاب به نظرمی رسد، اما پشت این تصویر زیبا ممکن است مشکلاتی پنهان باشد که در درازمدت برایتان ده ها میلیون تومان هزینه و ساعت‌ها بی‌خوابی به ارمغان آورد. شما بایستی قبل از خرید یک خانه تا آنجا که می‌توانید درباره‌اش اطلاعات کسب کنید.

حتی این که کدام بخش های خانه تعمیر شده‌اند می‌تواند به شما این بینش را بدهد که احتمالاً در آینده با چه مشکلاتی رو برو خواهید شد. در هنگام خرید با فردی متخصص در امور منزل ، مشورت کنید و همه‌ی جوانب را باهم بررسی کنید. اگر به هر چیزی در خانه مشکوک شدید، یک لحظه هم شک نکنید و از یک شرکت دیگر درخواست اعزام بازرس یا فردی کارکشته در این امور را کنید.

 

محله

یک خانه‌ی فوق‌العاده اگر در محله‌ی بدی قرارگرفته باشد، از ارزشش کاسته می‌شود. پس ضرورت دارد که قبل از خرید تا آنجا که می‌توان از وضعیت محله خبردار شوید. در مورد مسائل محل، صحبت کردن با همسایه‌ها و کسب اطلاع از وجود باشگاه یا هرگونه انجمن محلی، می‌تواند مفید باشد. به خوبی روزنامه‌ها را دنبال کنید و ببینید که محله به لحاظ ارتکاب جرم و جنایت در چه وضعیتی قرار دارد.

همچنین اگر بچه‌ی مدرسه رو دارید، با مسئولین و معلمان مدارس آن اطراف صحبت کنید. حتی ممکن است با اعضای انجمن اولیاء و مربیان یا والدین بچه‌های مدرسه صحبت کنید و درباره‌ی جو حاکم در بینشان مطلع شوید. ظاهر محل به لحاظ چشم‌نوازی و آراستگی نیز مهم است. مسلماً شما دوست ندارید به خانه‌ای اسباب‌کشی کنید که در آن خیابان و محله، فقط خانه‌ی شما آوار نشده باشد.

 

چه وسایلی همراه خانه است؟

بعضی از صاحب‌خانه‌ها خیلی از وسایل ضروری‌شان را مثل یخچال یا ماشین ظرف‌شویی در خانه باقی می‌گذارند و با خود نمی‌برند. چنین چیزی خیلی مرسوم است. اما اگر چیز دیگری دیدید که اتفاقاً خوشتان هم می‌آمد، حتماً پی گیر شوید شاید برای فروش باشد. بسیاری از فروشندگان برایشان مسئله‌ای نیست که مبلمان و دکوراسیون را در هنگام جابه‌جایی، باقی بگذارند.

قبل از عقد قرارداد برای خود و فروشنده دقیقاً مشخص کنید که خانه را با چه وسایلی تحویل می‌گیرید. حتی اگر احساس می‌کنید لازم است لیست آن اقلام را در قرارداد ذکر کنید. حتی مرزهای زمینی، سازه های بیرونی، مثل سایبان‌های متحرک و سایبان استخرها کاملاً مشخص شود  و بعد قرارداد امضاء  گردد.

 

عوامل "مزاحم"

 هر خانه‌ای ایرادات خاص خودش را دارد: سر و صدای پله‌ها یا اینکه مثلاً گربه‌ی همسایه مایل است روی ماشینتان لم دهد. حتی اگر به یک خانه‌ی نو نقل‌مکان کنید باز هم عواملی آزاردهنده در ارتباط با محله نو و خانه جدیدتان وجودخواهدداشت. با این وجود همه‌ی تلاشتان را بکنید که تفاوت بین عوامل آزاردهنده‌ی جزئی و عوامل اساسی را تشخیص دهید. مثلاً ترافیک و سروصدای یک مدرسه احتمالاً چیزی نیست که شما تمایل به مواجهه با آن را داشته باشید.

بعلاوه، توجه کنید که چگونه داشتن خانه ای که امکان تغییر شکل و دکوراسیون در آن وجود ندارد، ممکن است در عرض 5 سال شما را تحت تأثیر قرار دهد. تا جایی که امکان دارد به خانه‌ای که تصمیم به خریدش دارید سر بزنیدید. حتی اگر مقدور است شب را در آن سپری کنید. دقت کنید که اگر چیزی یافتید که امکان دارد در طول روز اذیتتان کند، از خرید آن خانه منصرف شده به دنبال خانه‌ی دیگری باشید.