زندگینامه و آثار ونسان ون‌گوگ


تاریخ ارسال :

۷ آبان ۱۳۹۲

زندگینامه و آثار ونسان ون‌گوگ

زندگینامه ونسان ون‌گوگ و معرفی برخی از آثار وی. 

 

 


  1.  

    ونسان ونگوگ (Vincent van Gogh)

    سال تولد 1853
    سال وفات 1890
    کشور هلند

 

مقدمه

 ونسان ون‌گوگ

ونسان ون‌گوگ، نقاش پست امپرسیونیست دارای مبدأ هلندی است که کار وی به خاطر زیبایی خشن، صداقت احساسی و رنگ جسورانه خود معروف است، تاثیر گسترده ای بر هنر قرن بیستم باقی گذاشت.

از ویژگی‌های شخصیتی او می‌توان به هوش بالا و توانایی صحبت به چند زبان اشاره کرد، وی همچنین قبول نداشت که زبان لاتین، زبان موعظه به فقرا است. در طی این مدت ، او به عنوان یک مُبَلِّغ مذهبی در یک جامعه معدن زغال‌سنگ، که از افراد عادی فقیر سخت‌کوش تشکیل شده بود فعالیت می کرد. با اینکه پیشرفت او به عنوان یک مبلغ مذهبی در حال کاهش بود، ولی علاقه وی به اطرافیانش روز به روز افزایش می یافت. جرقه های شروع زندگی او به عنوان یک هنرمند در این دوران زده شد.

یکی از رؤیاهای ون‌گوگ به عنوان یک هنرمند این بود که برای هنرمندان در آرلس در جنوب فرانسه یک منطقه ویژه درست کند. ونسان به آرلس نقل مکان کرده و گوگن هم به وی پیوست. زمانی که ونسان در آنجا بود، وارد خلاق ترین و سازنده ترین دوره زندگی خود شده و نقاشی آفتابگردان را کشید. با این حال، آن دوره زمان بحران بزرگ برای ونسان هم بود که در آن یک دوره اقامت در بیمارستان، بیماری های روانی و ضعف فیزیکی برای وی اتفاق افتاد.

 

محل تولد ون‌گوگ

ون‌گوگ در سال 1853 متولد شده و در هلند بزرگ شد. خانواده او یک خانواده مذهبی و پدر وی یک وزیر بود. هنگامی که ونسان مدرسه خود را به پایان رسید، کار عموی خود را دنبال کرد و شروع به یادگیری فروش آثار هنری در هلند و سپس در انگلستان و فرانسه کرده و تبدیل به دلال هنری شد. ونسان در ابتدا موفق بود و از کارش رضایت داشت.  با این حال، او به زودی از کار فروش آثار هنری، به ویژه در پاریس خسته شد و علاقه خود به این حرفه را از دست داد. پس از بازگشت به خانه، ونسان شروع به مطالعه الهیات کرد. در حالی که او بسیار پرشور و مشتاق بود، ولی نتوانست در امتحانات ورود برنامه گروهی موفق شود.

 

فراگرفتن هنر ون‌گوگ

 ونسان ون‌گوگ

در سال 1880 ، در سن 27 سالگی ، ون‌گوگ در بروکسل بلژیک وارد آکادمی سلطنتی هنرهای زیبا شد. در زمستان سال بعد ، در حالی که ونسان در آمستردام زندگی می‌کرد، عاشق شد، قلبش شکست و نقاشی را آغاز کرد. در طول چند سال بعد ونسان موفقیت کمی در هنر و در عشق به دست آورد.

 

سبک هنری ون‌گوگ

  ونسان ون‌گوگ

متأسفانه، همانند بقیه دوران عمر وینسنت، نقاشی‌های او هنوز هم به سختی فروش می‌رفت.  برادر او تئو ، یک دلال هنری و دریافت‌کننده نامه‌های زیادی از وینسنت، در یک اظهار نظر به او گفت که باید رنگ بیشتری در کار خود استفاده کند. ونگوگ نقاشی دهقانان و چشم اندازهای روستایی را با استفاده از تن تاریک زمینی انجام می داد. در همین زمان، امپرسیونیسم ، با رنگ های زنده و روشن خود ، در حال محبوب شدن بود.

در سال بعد ، ونسان به پاریس نقل مکان کرد و در آنجا هنر وی شروع به گرفتن سبکی کرد که باعث محبوب شدن آن شد. در پاریس او بحث در مورد هنر را با برخی از مهمترین و پرنفوذ ترین هنرمندان زمان خود چون گوگن، برنارد، و تولوز لوترک  انجام می داد. او در این دوره بیشتر از رنگ استفاده می کرد و رنگ را با ضربه های ضخیم و پهن قلم مو به بوم وارد می کرد و از همه چیز که در اطرافش بود نقاشی می کشید. ون گوگ کارهای خود را برای گرفتن امتیازهای بالا در دید منتقدین طراحی می کرد، ولی باز هم هنوز قادر به فروش نبود.

 

آثار هنری ون‌گوگ

 ونسان ون‌گوگ

سیب زمینی خواران ون‌گوگ ، اولین کار عمده او ، در سال 1885 نقاشی شد. در این زمان، او هنوز هم در یافتن عشق دچار مشکل بود، اما آرام آرام توجه به نقاشی های او در حال افزایش بود.

در این دوره او به طور کامل خود را وقف نقاشی کرد و زندگی با صرفه‌جویی، مطالعه نظریه رنگ و تحسین آثار هنرمندان مانند پیترپل روبنس از ویژگی‌های زندگی او در این دوره می باشد.

 

محل وفات ون‌گوگ

تنها پس از ده سال نقاشی و تولید بیش از 900 نقاشی ، ونسان ون گوگ به زندگی خود در سال 1890 خاتمه داد.

 با این که هیچ‌گاه در دوره زندگی خودش قدر هنر وی دانسته نشد، ولی خیلی طول نکشید که جهان هنر متوجه نابغه‌ای که از دست داده بود بشود. پس از حدود فقط بیست سال از مرگ وی، مراسم یادبود زیادی در سراسر جهان برای کارهای وی ترتیب داده شده و هنر هنرمندان نسل‌های بعد را تحت تأثیر قرار می‌داد.
 

برخی از آثار معروف ونسان ون‌گوگ

 ونسان ون‌گوگ ونسان ون‌گوگ ونسان ون‌گوگ