کمک های اولیه در زمان خونریزی شدید


تاریخ ارسال :

۶ آبان ۱۳۹۲

کمک های اولیه در زمان خونریزی شدید

خونریزی شدید، یکی از جدی‌ترین خطراتی است که ممکن است زندگی افراد آسیب‌دیده را تهدید کند، ما سعی بر این کرده ایم شما را با کمک های اولیه در زمان خونریزی شدید آشنا کنیم.

 

 

 

دستورالعمل ها

ارزیابی اولیه

برای جلوگیری از عفونت و انتقال بیماری، یک دستکش لاتکس به دست کنید ( در صورت موجود بودن).

منطقه خونریزی را مشخص کنید.

 

بالا بردن و فشار مستقیم

منطقه خونریزی را بالاتر از سطح قلب قرار دهید.

با استفاده از یک پارچه و یا گاز استریل، به محل خونریزی فشار مستقیم وارد کنید.

برای حدود 5 دقیقه، فشار را بر روی محل خونریزی حفظ کنید.

بررسی کنید که آیا خونریزی متوقف شده است یا خیر. اگر متوقف نشده است، فشار را تا 15 دقیقه بر روی خونریزی حفظ کنید.

 

نقاط فشار خونرسانی

نقاط فشار

دوباره ببینید که آیا خونریزی متوقف شده است یا خیر. در صورتی که متوقف نشده است، منطقه فشار مناسب را پیدا کنید.

در صورتی که منطقه خونریزی در دست‌ها قرار دارد، نقطه فشار بازویی را پیدا کنید. این نقطه فشار در قسمت داخلی بازوی بالایی، و درست زیر ماهیچه‌های بازو و روبروی زیر بغل فرد قرار دارد. نشانه مشخص آن، وجود ضربان در آن قسمت است.

نقطه فشار فخذی را در صورت خونریزی در پاها پیدا کنید. این نقطه داخل قسمت نرم کشاله ران، و در شیار بین ران و بالاتنه قرار دارد.

نقطه فشار را به سمت استخوان فشار داده تا جریان خون قطع شود.

نقطه فشار را به آرامی پس از 10 دقیقه رها کنید. در صورتی که لخته خون، خونریزی را متوقف و یا خیلی آرام نکرده بود ( و اگر فاصله شما تا کمک تخصصی خیلی زیاد است)، از یک شریان بند استفاده کنید.

 

مراقبت‌های تکمیلی

بعد از اینکه خونریزی متوقف شده و یا خیلی کم شد، زخم را تمیز کرده و آن را باندپیچی کنید.

برای جلوگیری از حرکتی که ممکن است باعث خونریزی مجدد شود، محل زخم در دست و پا را در صورت امکان آتل‌بندی کنید.

 

نکته‌ها و هشدارها

در صورتی که یک امدادگر دیگر نیز وجود دارد، از وی بخواهید که بر روی زخم فشار وارد کند و خود شما بر روی نقطه‌های فشار کار کنید. در صورتی که شما تنها امدادگر هستید، یک باند را به دور محل زخم بپیچید تا فشار لازم به آن، زمانی که شما بر روی نقاط فشار کار می‌کنید، تأمین شود.

در صورتی که احتمال صدمه به نخاع را می‌دهید، کاملاً مراقب باشید که گردن و ستون فقرات را حرکت نداده و یا نگردانید. از یک فرد دیگر بخواهید که گردن و سر فرد مجروح را ثابت نگه دارد و شما بر روی زخم کار کنید.

اگر خونریزی در دست و پا نباشد، تنها راه‌هایی که در اختیار شما قرار خواهد داشت، فشار مستقیم و بالا آوردن محل خونریزی است. نقاط فشار و یا شریان بند در این موارد کمکی به شما نخواهند کرد.

در صورتی که احتمال شکستگی استخوان را در منطقه خونریزی می‌دهید، بلند کردن محل زخم ممکن است صدمه را شدیدتر کرده و خونریزی را بیشتر کند. در این شرایط، حرکت محل زخم را ثابت نگه دارید.

در صورتی که گاز استریلی که شما روی محل خونریزی قرار داده‌اید از خون کاملاً خیس شد، آن را از روی زخم بر نداشته و در عوض گازهای بیشتری بر روی آن قرار دهید.

تنها در صورتی از شریان بند استفاده کنید که فرد آسیب‌دیده، به خاطر خونریزی شدید در خطر مرگ قرار داشته باشد. زیرا قطع کامل خون‌رسانی به عضو ممکن است باعث از دست رفتن اعضاء بدن شود.

برخی از بیماری‌ها همانند ایدز و هپاتیت B، از طریق خون منتقل می‌شوند. برای کاهش خطر انتقال این بیماری‌ها، از دستکش‌های لاستیکی و عینک‌های طبی استفاده کنید (در صورت وجود)

در صورت وجود خونریزی شدید، اولین قدم باید تماس با اورژانس یا انتقال شخص به مراکز درمانی باشد. این اطلاعات صرفاً برای زمانی است که شما منتظر اورژانس و یا در حال بردن فرد به مراکز درمانی بوده و یا نمی‌توانید فرد را به مراکز درمانی برسانید.