روش مقابله با نیش زدگی مارهای سمی


تاریخ ارسال :

۳ آبان ۱۳۹۲

روش مقابله با نیش زدگی مارهای سمی

مارهای سمی از خطرناک ترین حیوانات محسوب می شوند که با نیش زدن از خود دفاع می کنند خواندن این مقاله شما را با روش درمان نیش زدگی مارهای سمی آشنا خواهد کرد


مقدمه

مارهای سمی می‌توانند تنها با یک نیش، مقدار زیادی مواد زهرآلود و کشنده را آزاد کنند. برای درمان موثر نیش مار، شما همیشه باید آماده‌ی مواجه‌شدن با آن‌ها باشید، خصوصاً اگر در محلی که مکان زندگی آن‌هاست سکونت دارید یا به آنجا سفر می‌کنید.

 

دستورالعمل‌ها:

چگونه محل نیش یک مار را درمان کنیم؟

1. اگر در مکانی زندگی می‌کنید که وجود مار در آن شایع است ، همیشه یک جعبه کمک‌های اولیه و یک بطری آب به همراه داشته باشید. به محض گزیدگی، سعی کنید برای جلوگیری از حملات بیشتر از مار دور شده و در صورت امکان به سرعت با اورژانس تماس بگیرید.

2. به محض قرار گرفتن در یک محیط امن، محل زخم را به آرامی با آب و صابون شستشو دهید. اگر در طبیعت هستید و به صابون دسترسی ندارید، می‌توانید از مواد ضدعفونی‌کننده یا الکل استفاده کنید. ناحیه‌ی آسیب‌دیده ممکن است متورم شود، بنابراین جواهرات و لباس‌های تنگ را از خود دور کنید.

3. برای جلوگیری از جریان بیشتر زهر، ناحیه‌ای که آسیب دیده است را ثابت و در سطحی پایین تر از قلب نگه‌دارید. اگر زخم متورم شد و یا رنگ آن تغییر کرد، به احتمال زیاد مارسمی بوده است.

4. زهرهای مختلف ممکن است در مدت زمان متفاوت منجر به مرگ شوند. پادزهرهای مختلفی با توجه به نوع مار مورد نیاز است.به هیچ عنوان بدون اطلاع از پادزهرها استفاده نکنید. مصرف پادزهر درست ممکن است شما را نجات دهد، اما در صورت نامناسب بودن می‌تواند کشنده باشد.اگر زمان رسیدن گروه کمکی بیش از 20 دقیقه است، از یک کیت استخراج‌کننده برای خارج کردن زهر از بدن استفاده کنید. در مکان‌هایی که به عنوان محل زندگی مارها شناخته‌شده‌اند، عاقلانه است یک کیت استخراج‌کننده حتماً همراه خود داشته باشید.

5. تا زمان رسیدن نیروهای کمکی آرامش خود را حفظ کنید.