روش درمان سوزش معده


تاریخ ارسال :

۳ آبان ۱۳۹۲

روش درمان سوزش معده

احتمالا شما در زندگی دچار سوزش معده شده باشید و یا از وجود آن رنج می برید این مقاله شما را به روش درمان سوزش معده کمک خواهد کرد


مقدمه

سوزش معده (سوزش سر دل) بیماری ای است که به دلیل بازگشت اسیدهای در مری ایجاد می‌شود. علائم این بیماری شامل مشکلات بلع، سوزش در گلو، احساس مزه اسید در دهان و آروغ زدن است.

 

دستورالعمل‌ها:

1. از خوردن غذاهایی که منجر به سوزش معده (سوزش سر دل) می‌شوند خودداری کنید.بعضی از انواع رایج سوزش‌های معده به خاطر مواد غذایی مانند سیر، پیاز، ادویه، غذاهای اسیدی و همچنین مواد کافئین دار مانند شکلات و قهوه است. مواد غذایی دیگری نیز ممکن است موجب سوزش معده شوند، بنابراین در هنگام درد از خوردن این مواد خودداری کنید. این کار به شما کمک می‌کند تا برای خود یک رژیم غذایی خاص داشته و از خوردن غذاهایی که موجب درد معده‌ی شما می‌شود خودداری کنید.

2. از خوردن داروهایی که به معده‌ی شما آسیب می‌زنند خودداری کنید.آسپرین یک دلیل شایع سوزش معده است.اگر مجبور به استفاده از این‌گونه داروها هستید، آنها را همراه با غذا و یا نوشیدنی مصرف کنید. این مواد معده شما را پر کرده و بعلاوه سوزش معده را کاهش می‌دهند.

3. وعده‌های غذایی کوچک‌تری بخورید. کمربندهای تنگ، باندهای کمر، و شکم پر، از دیگر عوامل سوزش معده هستند. خوردن وعده‌های غذایی در دفعات بیشتر و به مقدار کمتر از انباشته شدن مواد در معده شما جلوگیری می‌کند.

4. از نیروی جاذبه‌ی زمین برای بهبود خود استفاده کنید. اگر دچار سوزش معده شده‌اید، قرار گرفتن به حالت قائم کمک می‌کند تا اسید به معده‌ی شما بازگردد. خوابیدن با چند بالشت و هم چنین نخوابیدن بلافاصله بعد از غذا نیز به شما کمک خواهد کرد.

5. در صورت ادامه‌ی درد از داروهای ضد اسید معده استفاده کنید. داروهای زیادی وجود دارند که در صورت مصرف پیش از غذا از سوزش معده‌ی شما می‌کاهند. برای افرادی که از این شرایط رنج می‌برند، این یک درمان مفید است.

6. در صورتی که سوزش معده شما شدید بوده و یا بیش از دو یا سه بار در هفته تکرار شود، از مراقبت‌های پزشکی استفاده کنید. اگر سوزش معده‌ی شما با یک درد شدید، عرق کردن، درد در دست چپ همراه باشد، فوراً از مراقبت‌های پزشکی استفاده کنید، زیرا این موارد می‌تواند علائم سکته‌ی قلبی باشند.