روش کاشت گل ناز


تاریخ ارسال :

۲۹ مهر ۱۳۹۲

روش کاشت گل ناز

گل ناز گیاهی زیبا و متنوع است که اکثرا در پاییز رشد می کند با خواندن این مقاله با نحوه کاشت گل ناز آشنا شده و از دیدن این گیاه لذب ببرید.


مقدمه

گل ناز گیاهی دائمی با انواع متنوع است که در پاییز شکوفا می‌شود. آن‌ها بسیار در برابر خشک‌سالی مقاوم هستند و می‌توانند در شرایط آفتاب کامل و یا سایه نسبی رشد کنند. گل نازها تا ارتفاع بین 13 تا 60 سانتیمتر  و عرض بین 25 تا 65 سانتیمتر رشد می‌کنند. برخی از گل نازها عادت دارند به سمت بالا رشد کنند، و برخی دیگر بر روی زمین پخش می‌شوند.

رنگ و شاخ و برگ این گل‌ها بر حسب نوع آن متفاوت بوده ولی اکثر آن‌ها در تمام سال ظاهر خوبی دارند. از آن‌ها می‌توان برای مشخص کردن محدوده باغچه‌ها، در باغچه‌های سنگی، در گلدان‌های پاسیو و به صورت توده‌ای استفاده کرد. همچنین آن‌ها مورد علاقه پروانه‌ها هستند و برای باغچه پروانه شما بسیار مناسب می‌باشند.

 

دستورالعمل‌ها

1. منطقه‌ای که قصد کاشت گل ناز را دارید بررسی کنید. گل ناز خیلی در مورد نوع خاک حساس نیست، ولی خاکی که زهکشی شده باشد را ترجیح می‌دهد.حدود 50-60 سانتیمتر خاک را با بیل حفر کرده و آن را هوا داده و کلوخ‌های موجود در آن را نرم کنید. مقداری مواد ارگانیک همانند کود گیاهی به خاک اضافه کرده و خوب مخلوط کنید. اگر خاک سنگین و رسی است، مقداری شن باغبانی به آن اضافه کنید.

2. از بیل خود استفاده کرده و گودالی به عرض دو برابر عرض ریشه‌های گیاه گل ناز حفر کنید. اگر می‌خواهید چند عدد گل ناز را کنار هم بکارید، بسته به نوع آن‌ها، بین 20 سانت تا 70 سانت بین آن‌ها فاصله در نظر بگیرید.گل ناز خود را طوری در گودال قرار دهید که بالای ریشه‌ها هم‌سطح زمین قرار بگیرد. به آرامی خاکی که از قبل آماده کرده بودید را در گودال بریزید تا دور ریشه را بگیرد. پس از پر شدن گودال، با دست‌های خود به آرامی خاک را فشار دهید تا حباب‌های هوا در آن از بین برود. سپس به آن آب دهید.

3. در طول تابستان، خاک را مرطوب نگه‌دارید، ولی مراقب باشید که خاک بیش از حد خیس نباشد. گل‌های گل ناز در اواخر پاییز و اوایل بهار باز می‌شوند و ماندگاری خوبی دارند.در صورتی که گل ناز را در منطقه‌ای خیلی گرم کاشته‌اید، می‌توانید برای حفظ رطوبت خاک، لایه‌ای از کود گیاهی در حال تخمیر پای گل خود بریزید.گل نازها را در اوایل بهار، زمانی که خطر آخرین سرمای زمستانی از بین رفت، در خاک بکارید.