روش کاشت گل کوکب


تاریخ ارسال :

۲۷ مهر ۱۳۹۲

روش کاشت گل کوکب

گل کوکب یک گیاه گلدار بسیار زیباست که می توان اکثراٌ آن را در مکزیک یافت ما شما را با روش کاشت گل کوکب آشنا خواهیم کرد.


مقدمه

گل کوکب، یک گیاه گل‌دار است که به طور طبیعی در مکزیک یافت می‌شود، با این وجود مهاجران نهایتاً آن را در سراسر دنیا پخش کرده‌اند. وضعیت خاصی که گل کوکب در میان گل‌ها دارد، به این دلیل است که شما می‌توانید گل‌های آن را در انواع مختلف، از تک شکوفه تا دو شکوفه، 30 سانتی‌متری تا یک و نیم متری، و در رنگ‌های مختلف پیدا کنید. علاوه بر گزینه‌هایی که زمان انتخاب کوکب در اختیار شما قرار داده شده است، برای کاشت گیاه نیز دو انتخاب در اختیار شما قرار دارد، برای اینکه شما می‌توانید کوکب‌ها را هم از بذر و هم از پیاز پرورش دهید.

 

دستورالعمل‌ها

1. برای کاشت پیاز گل کوکب، تا وسط ماه اردیبهشت و یا خرداد صبر کنید. در این زمان، دمای خاک منطقه شما باید به حدود 15 درجه سانتی‌گراد رسیده باشد. قبل از اینکه اقدام به کاشت پیاز کوکب کنید، از یک دماسنج آشپزی استفاده کنید تا دمای خاک را در عمق 15 سانتی‌متری اندازه‌گیری کنید.

2. برای کاشت پیاز گل کوکب خود، یک مکان آفتابی را انتخاب کنید و اطمینان حاصل کنید که خاک منطقه نرم بوده و زهکشی خوبی شده باشد و بتواند آب را از خود عبور دهد تا مرطوب باقی‌مانده ولی خیس و پر آب باقی نماند. با یک بیل باغبانی دستی، چاله‌هایی به عمق بین 15 تا 25 سانتی‌متر، و فاصله 45 تا 60 سانتی‌متر از هم در زمین حفر کنید. هر کدام از چاله‌ها برای یک پیاز است.

3. گل‌های کوکب باغچه‌ای را می‌توانید با فاصله 20 تا 30 سانتی‌متری هم بکارید. انواع کوچک‌تر گل‌ده کوکب که معمولاً تا ارتفاع یک متری رشد می‌کنند را باید با فاصله حدود 60 سانتی‌متری از هم بکارید. انواع بلندتر که گل‌هایی بزرگ‌تری می دهند باید با فاصله 1 متری از هم کاشته شوند.

4. خاکی را که از هر چاله خارج کرده بودید را در یک سطل بریزید، و به هر توده خاک، یک مشت پودر استخوان اضافه کرده و از دست‌های خود برای مخلوط کردن پودر استخوان و خاک استفاده کنید.هر کدام از پیازها را در یک چاله طوری قرار دهید که چشم آن‌ها به سمت بالا باشد. هر کدام از پیازها را با مخلوطی که در سطل درست کرده بودید بپوشانید.

5. تا زمانی که رشد گیاه از بالای زمین قابل مشاهده نبود، از آبیاری گل کوکب خودداری کنید. در صورتی که در منطقه‌ای هستید که خیلی هوا خشک است، به میزان خیلی کمی آب دهید تا صرفاً رطوبت اندکی در خاک ایجاد شود. بعد از اینکه رشد گل کوکب در بالای زمین آشکار شد، می‌توانید با استفاده از یک افشانه، برای حدود 30 دقیقه و 2 تا 3 بار در هفته گل‌های کوکب خود را آبیاری کنید.

6. 30 روز پس از کاشتن پیازهای گل، به گل‌های کوکب خود کود دهید و پس از آن هر 3 تا 4 هفته بعدی این کار را تکرار کنید. از یک کود کم نیتروژن _ شبیه کودهایی که در کاشت سبزیجات استفاده می‌شود _ استفاده کنید.برای جلوگیری از ضعیف شدن گل کوکب، علف‌های هرز اطراف آن را با دست از ریشه جدا کنید. از علف‌کش‌ها استفاده نکنید زیرا باعث از بین رفتن گل شما خواهند شد.

7. گونه‌هایی از گیاه کوکب که گل‌های بزرگی می دهند، به پشتیبانی نیاز دارند. تیرک‌های چوبی (با ارتفاع 1.5 تا 2 متر) را در زمان کاشت گیاه در کنار آنها قرار داده و در هنگام رشد گیاه، ساقه را به آن ببندید.

8. کوکب‌های بزرگ و آن‌هایی که صرفاً برای استفاده بعنوان گل شاخه‌بریده کاشته می‌شوند، بهتر است در گل‌دان‌های مجزایی کاشته شده و در ردیف‌هایی در کنار هم قرار داده شوند تا از رقابت با سایر گیاهان آزاد شوند. کوکب‌هایی که طول متوسط یا کوچکی دارند، به خوبی با دیگر گل‌های تابستانی کنار می‌آیند. اگر شما فقط یک باغچه سبزیجات دارید، این باغچه مکان مناسبی برای قرار دادن یک ردیف گل کوکب برای استفاده بعنوان گیاه شاخه بریده خواهد بود.

9. برخی از باغبان پیازها را یک ماه قبل از کاشت در بیرون، در فضای داخل کاشته و فصل گل‌دهی گیاه را پیش می اندازند.

10. کوکب‌ها را با مالچ یا پوست درخت نپوشانید، زیرا اینکار جوانه زدن را برای گیاه سخت‌تر می‌کند. برای دفع آفت‌ها، از تله حلزون یا لیسه استفاده کنید.

11. استفاده از یک کود مایع کم نیتروژن (شبیه به آنچه شما برای سبزیجات استفاده کنید) مانند 5-10-10 یا 10-20-20 برای کوکب سودمند است. کوددهی را بعد از جوانه زدن گیاه و سپس هر 3 تا 4 هفته از اواسط تابستان تا اوایل پاییز انجام دهید. بیش از حد  به گیاه کود ندهید (به خصوص با نیتروژن)، در غیر اینصورت خطر ایجاد گل‌های کوچک و یا عدم گل دهی، تجه‌های کوچک و ضعیف، و حتی پوسیدگی گیاه را تهدید می کند.

12.کوکب‌های بزرگ نیز همانند بسیاری از گیاهان پیوندی بزرگ دیگر، ممکن است قبل یا بعد از بارندگی، و زمانی که شکوفه با آب پر شده اند و یا تحت ضرب و شتم باد قرار گرفته اند، به توجه اضافی نیاز داشته باشند.

13. کوکب‌های باغچه‌ای کوتاه نیازی به پایه‌زنی و یا غنچه‌کنی ندارند. تنها کافی است که شاخه‌های در حال رشد را با دست قطع کرده و گل‌های پژمرده شده را جدا کنید، تا میزان گل‌دهی گیاه بیشتر شود.  

14. در زمان کاشت کوکب‌های بلندتر، در کنار آن‌ها پایه قرار دهید. در صورتی که کار کندن شاخه‌های اضافی، غنچه‌کنی، و جدا کردن گل‌های پژمرده را به شکل متوسطی انجام دهید، به مدت 3 ماه یا بیشتر یک نمایش پر زرق و برق از گل‌های زیبا خواهید داشت.

15. شاخ و برگ گل کوکب با اولین سرمازدگی سیاه خواهد شد.

16. گیاه کوکب در برابر سرما تا حدودی مقاوم است و در مناطقی که سرمای هوا از 12 درجه زیر صفر کمتر نشود، می توانید با کندن شاخ و برگ گیاه و پوشاندن ریشه با یک لایه مالچ عمیق و خشک، آنها را حفظ کنید. در مناطق سردتر، لازم است که ریشه ها از خاک خارج شده و برای فصل کاشت نگهداری شوند.

 

نکات و هشدارها

در کنار کوکب‌های بلند، چوب‌هایی در زمین قرار دهید تا در زمان رشد از آن‌ها حمایت کنند.

 

برداشت / ذخیره سازی

اگر شما می خواهید گیاهان خود را در مناطق سردسیر نجات بدهید، باید در اوایل پاییز غده آنها را از خاک خارج کرده و در طول فصل زمستان آنها را ذخیره کنید.

شاخ و برگ گیاه باید از 5 تا 10 سانتی متری بالای سطح زمین قطع شود و جداسازی و خارج کردن ریشه باید انجام شود

به آرامی خاکی که در اطراف ریشه گیاه وجود دارد را تکانده و جدا کنید.

غده‌های فاسد شده را از بقیه تجه‌ها جدا کرده و سپس کل ریشه را به صورت برعکس آویزان کنید تا به صورت طبیعی خشک شود.

غده را در یک ماده کرکی و نرم (ورمیکولیت، شن و ماسه خشک، یونولت) بسته بندی کنید.

غده‌ها را در یک مکان که تهویه خوبی دارد و از یخ‌زدگی به دور است نگهداری کنید. دمای 4 تا 7 درجه ایده آل است و دمای 1.5 تا 10 درجه قابل قبول است.

اگر همه این کارها به نظر شما خیلی سخت و پردردسر میآید و مکان مناسبی برای نگهداری آنها ندارید، کل این فرآیند را نادیده گرفته و مجدداً غده‌های جدیدی خریداری کرده و آنها را در بهار  بکارید.

 

آفات

لیسه‌ها و حلزون‌ها: 2 هفته پس از کاشت، از تله حلزون و لیسه استفاده کرده و اینکار را در طول فصل ادامه دهید.

مایت و کنه: برای جلوگیری از کنه تارعنکبوتی، در اواخر تیر اسپری کرده و اینکار را در طول مهر ادامه دهید. در مورد اسپری مناسب برای منطقه شما، با مرکز باغبانی خود صحبت کنید.

گوش‌خیزک و خیار سوسک: آنها ممکن است گلبرگ‌ها را بخورند، ولی به خود گیاه صدمه‌ای نمی‌زنند.

شته

گوزن

سفیدک پودری: این افت‌ها معمولاً در پاییز ظاهر می‌شوند، بنابراین شما می‌توانید به شکلی پیش‌گیرانه، برای جلوگیری از بروز این مشکل در اواخر مرداد و شهریور گیاه خود را اسپری بزنید.

 

انواع توصیه شده

انتخاب کردن یک گل کوکب بعنوان گونه مورد علاقه، کار سختی است. گل کوکب، طیف وسیعی از رنگ‌ها، اندازه‌ها، و شکل‌ها دارد. در اینجا به برخی از گزینه‌های محبوب اشاره می کنیم:

Bishop of Llandaff، که گل‌های کوچک و سرخی داشته که در شاخ و برگی به رنگ تیره کبود خودنمایی می کنند.

Miss Rose Fletcher یک گیاه زیبا با گل‌های 15 سانتی‌متری صورتی کاکتوس مانند است که گلبرگ‌هایی بلند و قرقره‌ای دارند.

Bonne Esperance یا همان " Good Hope"، یک نمونه کوتاه یک متری است که در تمام طول تابستان، گل‌های 4 سانتی متری سرخ و صورتی میدهد.

Jersey's Beauty، یک گیاه 2.15 سانتی متری است که گل‌هایی به اندازه دست می دهد و انرژی زیادی برای باغچه پاییزی شما به ارمغان می آورد.

Kidd's Climax، که با داشتن گل‌های 25 سانتی متری "بشقاب شام" که صدها گلبرگ صورتی با مرکز زرد رنگ دارند، غایت زیباییِ غیرمعقول است.
 

 1.  

  کوکب
  نوع گیاه گل
  نور مورد نیاز: آفتاب کامل
  نوع خاک: شنی، اِبلیز
  رنگ گل: قرمز، صورتی، نارنجی، زرد، بنفش، سفید
  زمان گل‌دهی: تابستان