روش کاشت دانه گل رز و پروراندن آن


تاریخ ارسال :

۲۷ مهر ۱۳۹۲

روش کاشت دانه گل رز و پروراندن آن

به عمل آوردن گل‌های رز از دانه، می‌تواند کاری لذت‌بخش باشد در این مقاله ما شما را با روش کاشت و پروراندن گل رز آشنا می کنیم.


مقدمه

به عمل آوردن گل‌های رز از دانه، می‌تواند کاری لذت‌بخش، و یا در صورتی که دانه‌ها موفق به جوانه زنی نشوند، خسته کننده باشد. اگر چه این روش، سریع‌ترین راه تکثیر گل رز نیست، ولی باز هم می‌تواند گل‌هایی به شما بدهد که باعث زیبایی خانه و یا باغ شما شوند. گل‌های رز در رنگ‌های متنوعی از ارغوانی، نارنجی، صورتی، زرد، سفید و قرمز وجود دارند. کاشتن دانه‌های رز و رشد دادن آن‌ها به صبر زیاد، تعهد و توجه زیاد به جزئیات نیاز دارد.

 

دستورالعمل‌ها

1. قبل از کاشتن دانه‌های گل رز، آن‌ها را در ظرفی از کود گیاهی قرار داده و در یخچالی با دمای حدود 2 درجه سانتی‌گراد حدود 6 تا 10 هفته سرما دهید. این فرایند برای شکستن خواب بذر و آماده سازی آن‌ها برای جوانه زنی می‌باشد.بذر رز را در یک ظرف تخت که حداقل عمق 3 سانتیمتر داشته و آب به راحتی می‌تواند از آن تخلیه شود قرار دهید. آن ظرف را با نیمی از ورمیکولیت و نیمی از خاک گلدان استریل شده پر کنید. قبل از اینکه بذرها را در خاک قرار دهید، کمی هورمون ریشه زنی به آن‌ها بزنید تا فرایند ریشه زنی تسریع شود. در زمان استفاده از هورمون ریشه زنی، به دستورالعمل سازنده توجه کنید.

2. بذرهای رز را به طور کامل آبیاری کنید و اجازه ندهید که خشک شوند. خاک را مرطوب و نه خیس نگاه‌ دارید. بهتر است دانه‌ها را زیر یک لامپ مهتابی که مخصوص این کار تهیه کرده‌اید و روزی حداقل 16 ساعت روشن است قرار دهید. فاصله مهتابی تا بذرهای شما باید تا حد ممکن کم باشد. این کار باعث نور رسانی پایدار و کنترل شده به گیاه می‌شود.زمانی که دو برگ و یا بیشتر از گل پدیدار شد، که معمولاً دو هفته به طول می‌انجامد، آن‌ها را در گلدان‌های جداگانه بکارید. نهال را در یک گلدان پلاستیکی 8 سانتی‌متری قرار داده و آن‌ها را زیر نور مهتابی قرار دهید. حدود نصف قاشق چای‌خوری کود را با یک لیتر آب مخلوط کرده و این مخلوط را بر روی نهال خود بریزید.