روش کاشت کلم


تاریخ ارسال :

۲۷ مهر ۱۳۹۲

روش کاشت کلم

کلم، گیاهی سردسیر است که در باغچه بهاری بسیار خوب رشد می‌کند ما شما را با روش کاشت کلم دعوت می کنیم.


مقدمه

کلم، گیاهی سردسیر است که در باغچه بهاری بسیار خوب رشد می‌کند. لازم است قبل از اینکه گرمای تابستان، کلم‌ها را به دانه ریزی برساند، آن‌ها رشد کامل خود را در بهار انجام دهند. دانه‌های کلم معمولاً در انتهای زمستان کاشته می‌شوند تا نهال‌ها به محض اینکه یخ زدگی خاک بیرون برطرف شد، آماده کاشت در خارج باشند. دانه‌ها را بین 4 تا 6 هفته قبل از کاشتن در خارج، و یا حدود 10 هفته قبل از آخرین یخ زدگی معمول، در داخل بکارید. کلم دماهای بیرون تا 5 درجه زیر صفر را نیز تحمل می کند، ولی در گرمای بالا خوب رشد نمی کند.

 

دستور العمل

1. گلدان‌هایی برای کاشت اولیه به عرض 7 سانتیمتر را با مخلوط مناسب پر کنید. از مخلوط‌هایی با خاک کم و کود مناسب که برای رشد اولیه نهال مناسب هستند استفاده کنید.در هر گلدان، 2 دانه کلم قرار داده و حدود نیم تا یک سانتیمتر بر روی آن‌ها مخلوط خاک گلدان را بریزید.

2. یک سینی را با حدود 3 سانتیمتر آب پر کنید و گلدان‌ها را داخل آن قرار دهید تا زمانی که سطح خاک مرطوب شود. آبیاری از کف باعث آزار دانه‌ها و نهال‌ها نشده و محیط را برای دانه و گیاه جوان آماده می‌کند. زمانی که خاک سطح گلدان‌ها مرطوب شد، آب اضافی را از سینی خالی کنید.گلدان‌ها را با یک کیسه پلاستیکی بپوشانید . این کار باعث می‌شود که در طی فرایند جوانه زنی، رطوبت خاک حفظ شود. گلدان‌ها را در محلی خنک با دمای حدود 13 درجه سانتی‌گراد قرار دهید تا جوانه بزنند.

3. زمانی که نهال‌ها از خاک خارج شدند، که معمولاً بین 6 تا 10 روز از زمان دانه ریزی طول می‌کشد کیسه پلاستیکی را بردارید. گلدان‌ها را به پنجره آفتاب‌گیری که دمای بین 18 تا 21 درجه سانتی‌گراد دارد منتقل کنید.زمانی که خاک سطحی شروع به خشک شدن می‌کند، گلدان‌ها را از پایین آب دهید. تا زمانی که آن‌ها را در خارج بکارید، با یک کود نیمه قوی 15-30-15 هر دو هفته آن‌ها را تقویت کنید.

 

نکات و هشدارها

شما می‌توانید کلم را به عنوان یک محصول پاییزی نیز رشد دهید. جوانه‌ها را زمانی که دمای شبانه کمتر از 15 درجه سانتی‌گراد است در خارج بکارید.زمانی که کلم را آب می‌دهید، برگ‌های آن را خیس نکنید. این کار باعث می‌شود که کلم در برابر آفت‌های قارچی که در شرایط سرد و مرطوب رشد می‌کنند ضعیف شود.