روش کاشت هسته گیلاس


تاریخ ارسال :

۲۱ مهر ۱۳۹۲

روش کاشت هسته گیلاس

برای کاشت هسته گیلاس، لازم است که برای آن یک دوره خواب ساختگی ایجاد کنید، شما با روش کاشت هسته گیلاس در این مقاله آشنا خواهید شد.


مقدمه

برای کاشت هسته گیلاس، لازم است که برای آن یک دوره خواب ساختگی ایجاد کنید. به این منظور، هسته گیلاس را به همراه خاک در داخل کیسه پلاستیکی قرار داده و برای حدود 3 ماه در یخچال قرار دهید.دو نوع میوه در این خانواده وجود دارند، گیلاس و آلبالو. تفاوت این دو نوع، در طعم آنها و اندازه میوه شان می باشد.

هر دو گونه از طریق کاشت بذر قابل پرورش هستند. بسته به اینکه درخت کوتاه، نیمه کوتاه و یا بلند باشد، بین 40/2 تا 9 متر قد می‌کشد. اگرچه پرورش گیلاس در گلدان نیز امکان‌پذیر است اما در صورتی که می خواهید درختتان به بار بنشیند، کاشت آن‌ها در فضای باز توصیه می شود.در گلدان رشد درخت خیلی سریع متوقف‌شده و اندازه آن کوچک می‌ماند.

 

دستورالعمل

1. هسته‌ی گیلاس را از آن جدا کنید. سپس با دقت هرگونه گوشت گیلاس را از آن جدا کرده و آنرا با آب ولرم بشویید.یک ظرف شیشه‌ای تیره را تا نصفه از کود گیاهی مرطوب و ورمیکولیت پرکنید. هسته‌های گیلاس را در ظرف قرار داده و روی آن‌ها را تا چند سانتی متر با کودگیاهی مرطوب و ورمیکولیت بپوشانید. سپس درپوش ظرف را شل ببندید.

2. هسته‌های گیلاس را به مدت هشت هفته در درجه حرارت 4 درجه‌ی سانتیگراد خنک نگه‌دارید. مرتب لایه‌های کود گیاهی و ورمیکولیت را با کمک اسپری آب مرطوب کنید. هرگز نباید ای لایه‌ها خیس شوند فقط باید نمناک باشند.به محض اینکه خطر یخ زدگی رفع شد هسته‌ها را در فضای بار بکارید.چند هسته را در یک چاله بکارید چون همیشه جوانه نمی‌زنند یا زمان زیادی می‌برد تا جوانه بزنند. چاله‌های کاشت را به عمقی 2 برابر  عرضشان حفر کنید. یعنی اگر برای مثال چاله ها هر کدام 1.5 سانتی متر عرض دارند، عمق آن‌ها 3 سانتی متر باید باشد.

3. هسته‌های کاشته شده را خوب با ماسه بپوشانید تا خاک روی آن‌ها سخت نشده و مانع جوانه زنی نگردد.در طی مدت زمانی که به انتظار جوانه زدن گیاه هستید، خاک اطرافش را نم دار، نه خیس نگه‌دارید. در طی این مدت باید صبور باشید. اگرچه ممکن است در ظرف دو ماه شاهد ظهور جوانه‌ها باشید اما گاه باغبانان خبر از وقفه‌ای یک ساله تا ظهور جوانه‌ها داده‌اند.

 

نکات و هشدارها:

بسته به گونه‌ی درخت گیلاستان، بایستی بین 5 تا 10 سال منتظر بمانید تا درخت به ثمر نشیند.