مراقبت از پوست در زمستان


تاریخ ارسال :

۱۵ مهر ۱۳۹۲

مراقبت از پوست در زمستان

در این مقاله شما با روش های مراقبت از پوست خود در زمستان آشنا شده و در فصل سرما می توانید آن را بکاربرید


مقدمه

آیا در زمستان، احساس خشکی و سفتی و یا حتی خارش و پوسته‌پوسته شدن در پوست خود دارید؟ چیزهای زیادی هستند که می‌توانند روغن محافظ پوست را از آن دور کنند. نتیجه امر می‌تواند لب‌های خشک، پوست خارش دار و یا پاشنه‌های ترک خورده باشد. از این راهنمای تصویری استفاده کرده تا مهم‌ترین تهدیدات هوای سرد بر پوست خود و روش مقابله با آن‌ها را یاد بگیرید .

 

درمانی برای لب‌های ترک‌خورده

 

درمانی برای لب‌های ترک‌خورده

هیچ کس از خشکی لب‌ها در زمستان مصون نیست. روش مقابله با این مشکل به این صورت است: برای آب رسانی به پوست در منزل، مقداری زیادی آب نوشیده و از یک بخور استفاده کنید. مستقیماً وازلین و یا موم زنبور عسل به لب‌های خود بمالید. هر دفعه که بیرون می‌روید، از رژ یا کرم ضد آفتاب برای لب‌های خود استفاده کنید. از ماندن در زیر آفتاب زمستانی برای مدت طولانی اجتناب کنید. لب‌های خود را نلیسید. این کار ممکن است برای لحظه‌ای کوتاه احساس بهتری به شما بدهد، ولی صرفاً باعث بدتر شدن خشکی لب‌ها می‌شود.

 

درمان ترک پاشنه

 

درمان ترک پاشنه

پاشنه‌های ترک‌خورده و دردناک، یکی از مشکلات متداول پوست، مخصوصاً در زمستان، است. آن‌ها اغلب به خاطر پوست خشک ایجاد می‌شوند. وجود پینه در لبه پاشنه می‌تواند مشکل را پیچیده‌تر کند. در برخی موارد، پاشنه‌های ترک‌خورده ممکن است به عفونت انجامیده، و یا راه رفتن را برای فرد مشکل کنند. این مشکل را با استفاده از کرم وازلین بر روی ترک‌ها و پوشاندن آن با پلاستیک و یا جوراب قبل از خوابیدن رفع کنید. شما به احتمال زیاد، در اثر تکرار این روند، ظرف 3 روز نشانه‌های بهبودی را مشاهده خواهید کرد.

 

از دست‌های خشک بیشتر مراقبت کنید

 

از دست‌های خشک بیشتر مراقبت کنید.

دست‌های شما ممکن است ضربه سختی از هوای سرد زمستان بخورند. شستن مداوم دست‌ها باعث از بین رفتن میکروب‌های سرماخوردگی و آنفولانزا می‌شود، ولی به خشکی بیشتر آن‌ها می‌انجامد. و در صورتی که زمانی که بیرون می‌روید از دستکش استفاده نمی‌کنید، ممکن است دست‌های شما بیشتر از بقیه قسمت‌های بدن به سرما در تماس باشند. برای مقابله با خشکی پوست، بعد از بیدار شدن از خواب، قبل از خوابیدن، و هر زمانی که در طول روز احساس خشکی در دست‌هایتان می‌کنید از مرطوب کننده‌های گلیسیرینی استفاده کنید.

 

از صابون‌های خیلی چرب استفاده کنید

 

از صابون‌های خیلی چرب استفاده کنید.

همان محصولی که باعث شادابی صورت شما در تابستان می‌شود، ممکن است در زمستان باعث ایجاد مشکلات پوستی در شما شود. یک صابون ملایم و چرب بدون عطر برای شست و شو انتخاب کنید. اگر پوست شما خشک است، مرطوب کننده‌هایی که حاوی اوره، دایمیتیکون، گلیسیرین، لانولین و یا روغن‌های معدنی هستند می‌توانند انتخاب‌های خوبی باشند.

 

یک مرطوب‌کننده زمستانه انتخاب کنید

 

یک مرطوب‌کننده زمستانه انتخاب کنید

آیا لازم است مرطوب‌کننده خود را تغییر دهید؟ شاید. اگر شما معمولاً از یک لوسیون سبک استفاده می‌کردید، یک لوسیون یا کرم قوی تر، که مشکلات پوست خشک را برطرف می‌کنند، را امتحان کنید. پمادها بیشتر از لوسیون ها و کرم‌ها روغن دارند،  به همین دلیل ممکن است بهترین انتخاب برای پاها و بدن باشند. حس چرب شدن پوست را با استفاده از مقدار کم پماد، و پخش کردن آن به طور ملایم بر روی پوست، به حداقل برسانید. بهتر است از پمادها بعد از یک دوش گرم استفاده کنید.

 

رمزگشایی انتخاب مرطوب‌کننده

 

رمزگشایی انتخاب مرطوب‌کننده


رطوبت‌گیرها، همانند اوره، گلیسیرین، اسید هیالورونیک، پروپیلن گلیکول، آب را از هوا جذب می‌کنند. نرم‌کننده‌ها، همانند روغن‌های معدنی، روغن کودک، روغن‌های گیاهی، لانولین، اسید استئاریک، جای روغن‌های از دست رفته پوست را می‌گیرند. بسیاری از مرطوب کننده‌ها، ترکیبی از این دو عامل دارد. شاید لازم باشد از مرطوب کننده‌های ضد پیری در زمستان خودداری کنید. آن‌ها ممکن است شامل رتینوئیدها باشند که بیشتر پوست خشک و حساس را تحریک کنند.

 

اول سلول‌های مرده پوست را جدا کنید

 

اول سلول‌های مرده پوست را جدا کنید.

برای بیش‌ترین بهره از نرم‌کننده خود، لایه‌برداری کنید. جدا کردن سلول‌های مرده از پوست، باعث می‌شود که مرطوب‌کننده بیشتر به پوست خشک شما نفوذ کند. با مرطوب‌کننده‌ای که اسید لاکتیک و یا اسید سالیسیلیک دارد به آرامی کار لایه‌برداری را انجام دهید. برخی از لایه بردارها ممکن است در زمستان باعث تحریک پوست شوند، پس ابتدا آن‌ها را در قسمت کوچکی از پوست خود امتحان کنید. اگر پوست شما خیلی خشک و حساس شده است، قبل از استفاده از یک محصول و یا رژیم مراقبت از پوست، با پزشک خود مشورت کنید.

 

دوش‌های زمستانه

 

دوش‌های زمستانه

دوش گرفتن می‌تواند باعث آب رسانی به پوست شما شود، البته تا زمانی که آن را کوتاه انجام دهید. دوش‌های طولانی و داغ در واقع می‌توانند پوست شما را خشک کنند. هر چقدر هم که یک دوش داغ در یک صبح سرد جذاب به نظر برسد، آب ولرم انتخاب بهتری برای پوست شماست. زیرا باعث جدا کردن روغن‌های طبیعی پوست از آن نمی‌شود.

 

بعد از حمام از مرطوب‌کننده استفاده کنید

 

بعد از حمام از مرطوب‌کننده استفاده کنید.

دقیقاً بعد از اینکه حمام خود را انجام دادید، پوست خود را خشک کرده و از مرطوب‌کننده استفاده کنید تا پوست شما آبی که به تازگی جذب کرده است را در خود نگه دارد. یک مرطوب‌کننده بر پایه گلیسیرین و یا اسید هیالورونیک، می‌تواند مقدار آبی که پوست جذب می‌کند را افزایش دهد. روغن بچه (روغن معدنی) نیز انتخاب خوبی است، برای اینکه جلوی تبخیر آب از پوست را می‌گیرد. فقط به این کار بسنده نکنید، در طول روز، علی‌الخصوص برای قسمت‌های خشک و مشکل‌ساز پوست، مجدداً از مرطوب کننده‌ها استفاده کنید.

 

بخور را به برق بزنید

 

بخور را به برق بزنید.

هوای بیرون سرد است! پس شما داخل مانده‌اید و خانه را گرم کرده‌اید. آن هوای گرم و خشک داخل، می‌تواند باعث ایجاد پوست خشک و شکننده شود. از یک بخور استفاده کرده تا رطوبت هوا را تأمین کنید. شما می‌توانید در بسیاری از داروخانه‌ها، نمونه‌های ارزان‌قیمت آن را پیدا کنید. می‌توانید یکی را در اتاق‌خواب، و چند عدد دیگر را در قسمت‌های دیگر خانه استفاده کنید تا پوست خشک و حساس زمستانی را از خود دور کنید.

 

وسایل مقابله با سرمازدگی خفیف را آماده کنید

 

وسایل مقابله با سرمازدگی خفیف را آماده کنید.

سرمازدگی خفیف معمولاً لاله گوش، گونه‌ها، بینی، و انگشتان دست و پا را تحت تأثیر قرار می‌دهد. نشانه‌های سرمازدگی خفیف شامل پوست رنگ‌پریده، بی‌حسی و یا سوزن سوزن شدن قسمت آسیب‌دیده است. با پوشیدن لباس‌های گرم، شامل کلاه، گوش بند، و دستکش از سرمازدگی خفیف جلوگیری کنید. بهترین درمان گرم کردن مجدد بخش‌های تحریک شده است. اگرچه سرمازدگی خفیف آزار دهنده است، ولی هیچ صدمه‌ای به پوست وارد نمی‌کند.

 

خارش پوست زمستانه را رفع کنید

 

خارش پوست زمستانه را رفع کنید

پوست خشک زمستانه ممکن است خیلی خارش داشته باشد. خارش پوست را با گرفتن حمام گرم و استفاده از آرد گندم و جو و یا بیکینگ‌پودر بر روی پوست، استفاده مجدد از نرم‌کننده‌ها، و دور شدن از پشم و الیاف خشن به حداقل برسانید. اگر این روش‌ها تفاوتی ایجاد نکرد، یک متخصص پوست را ملاقات کنید. شما ممکن است یک بیماری دیگر همانند اگزما و یا پسوریازیس (صدفک) داشته باشید که به درمان‌های متفاوتی نیاز داشته باشد.

 

راه خروج را به اگزما نشان دهید

 

راه خروج را به اگزما نشان دهید

اگزما یک اصطلاح کلی برای انواع مختلفی از التهابات پوستی است. نشانه آن، پوست خشک و قرمزی است که سوزش و یا خارش دارد. زمانی که پوست در زمستان خشک شده و حساس می‌شود، اگزما می‌تواند شعله‌ور شود. با استفاده مداوم از کرم‌های نرم‌کننده ضد آفتابی که پایه روغنی دارند، همیشه یک قدم جلوتر از آن باشید. عرق کردن و گرمای زیاد نیز می‌تواند چرخه خارش/خاراندن را مجدداً رقم بزند، پس لباس‌هایی بپوشید که بتوانید به راحتی از تن خارج کنید. با متخصص پوست خود برای درمان‌های نسخه‌ای صحبت کنید.

 

پسوریازیس را سر جای خود بنشانید

 

پسوریازیس را سر جای خود بنشانید.

پسوریازیس صرفاً پوست خشک نیست. این زمانی اتفاق می‌افتد که سیستم ایمنی بدن اشتباه کرده و چرخه رشد سلول‌های پوستی را تسریع می‌کند. پوست خشک، عدم دریافت نور خورشید، و دماهای پایین می‌توانند پسوریازیس را بدتر کنند. از نکته‌های کلی برای پوست خشک تبعیت کنید: دوش‌های کوتاه با آب ولرم، مقدار زیادی مرطوب‌کننده، و استفاده از بخور در کل خانه. در مورد فوتوتراپی، که از اشعه های فرابنفش B (UVB) باری کاهش سرعت رشد سلول‌های پوست استفاده می‌کند، از متخصص پوست خود سؤال کنید.