۱۴ دي ۱۳۹۳

سوسن اصفر

۱۴ دي ۱۳۹۳ 4875 بازدیدکننده 0 نظر
سوسن اصفر در این مقاله می خوانید

سوسن اصفر یک بوته دائمی است که به خاطر گل‌های زیبا و پر جلوه‌اش محبوب شده است. گل‌های آن بر روی ساقه‌های بلند رشد می‌کنند و اغلب در باغ‌های گل‌های شاخه بریده، و یا در کنار حصار باغ یافت می‌شوند. ...

سوسن اصفر

 

 

  1. سوسن اصفر

   نام گیاه‌شناسی سوسن اصفر
   نوع گیاه گل
   نور مورد نیاز آفتاب کامل
   نوع خاک هر  نوع خاکی
   رنگ گل قرمز، صورتی، نارنجی، زرد، سفید، چندرنگ
   زمان شکوفه دادن تابستان

   

 رنگ گل‌های سوسن اصفر بسیار متنوع بوده و آن‌ها بین 60 تا 180 سانتیمتر ارتفاع دارند. سوسن اصفر برای استفاده بعنوان گل‌های شاخه بریده خوب است.

 

کاشت

سوسن اصفر

پیازهای سوسن اصفر را در فصل بهار، و در زمانی که خطر سرمازدگی رفع شده و خاک گرم است بکارید.

خاک باغ خود را با استفاده از یک چنگک باغبانی تا عمق حدود 30 تا 40 سانتیمتر نرم کرده و آماده کنید. پس از نرم کردن خاک، یک ‌لایه 5 تا 10 سانتیمتری کمپوست (کود آلی) را با آن مخلوط‌ کنید.

ساقه پیاز مانند گیاه را در سوراخی به عمق حدود 10 سانتیمتر به صورتی قرار دهید که ته آن پایین و سر آن بالا باشد. با خاک آن را پوشانده و محکم فشار دهید.

7 تا 15 سانتی‌متر بین بنه‌ها (کورم، پیاز گل) فاصله در نظر بگیرید. پیازها را به‌طور کامل آبیاری کنید.

گل‌های سوسن، به خاک سبک با زهکشی خوب، و نور کامل علاقه دارند.

اگر شما گونه‌های بلند را می‌کارید، لازم است تا آن‌ها را در زمان کاشت به میله‌ای ببندید. مراقب باشید با میله‌ها به بنه‌ها آسیب نزنید.

حدود 90 روز از زمانی که گل سوسن کاشته می‌شود طول می‌کشد تا ریشه داده، رشد کند، شکوفه دهد و انرژی کافی برای فصل آینده ذخیره کند.

 

مراقبت 

سوسن اصفر

یک ‌لایه 6 تا 12 سانتیمتری از مالچ (لاشبرگ) اطراف گل سوسن خود قرار دهید تا رطوبت خاک شما را حفظ کرده و به جلوگیری از رشد علف‌های هرز کمک کند.

اگر شما کمتر از 3 سانتیمتر بارش باران در هفته دارید، گیاهان خود را به‌طور منظم در طول تابستان آبیاری کنید. در غیر این صورت، زمانی که در حال رشد است، آن‌ها را برای حفظ رطوبت خاک در حد متوسط آبیاری کنید .

برای اطمینان از رشد مداوم، گل‌های پژمرده را جدا کنید. هنگامی‌که تمام گل‌های یک ساقه از بین رفتند، ساقه را قطع کنید.

لازم است که گیاه را دست‌نخورده و سالم رها کنید تا بتواند بالغ شده و بنه برای فصل آینده مجدداً رشد جدید را آغاز کند.

اگر شما در مناطق نسبتاً سردسیر زندگی می‌کنید، یک‌لایه از یونجه یا کاه برای حفاظت در زمستان روی آن قرار دهید.

اگر شما در مناطق سردسیر زندگی می‌کنند، بنه باید قبل از آخرین یخبندان از خاک خارج شود. دستورالعمل‌های زیر را ببینید.

 

آفات

•  پوسیدگی بنه سوسن اصفر (قارچ فوساریم)

•  کپک خاکستری

•  ویروس‌ها

•  زردی ستاره‌ای

•  مایت عنکبوتی

•  تریپس (ریشک بال)

• شته

 

برداشت / ذخیره‌سازی

کاشت سوسن اصفر

قبل از اولین یخبندان، شما می‌توانید غده‌ها را  برای ذخیره در زمستان از خاک خارج کنید.

از یک بیل استفاده کرده و دور تمام گیاه را خالی کنید، بالای بوته را بگیرید تا بتوانید آن را از خاک بیرون بکشید. از ضربه زدن و یا زخمی کردن بنه در زمان حفر اجتناب کنید. تمام خاک‌های نرم را بتکانید و بنه‌های آسیب‌دیده را دور بیندازید. ساقه را از 3 سانتی‌متری بالای بنه ببرید. اگر دوست داشتید، می‌توانید بنه‌های کوچک را به‌طور جداگانه نگه‌داری کنید.

اگر آب‌وهوا موافق است بنه را زیر نور خورشید برای 1 یا 2 روز قرار دهید تا خشک شود. خاک اضافی را الک کرده و بنه را در صفحه‌ها یا سینی‌های چوبی قرار دهید. آن‌ها را در محل گرم و در هوای تازه به مدت 2 هفته (در دمای 27 تا 30 درجه سانتی‌گراد) قرار دهید. بنه‌های تحتانی قدیمی‌تر را جدا کرده و دور بیندازید.

برای جلوگیری از مشکلات بیماری‌ها، بنه‌های تازه حفرشده را با یک قارچ‌کش ترکیب کنید. گرد ضد قارچ و پیازچه‌ها یا دیگر ساختارها را در یک کیسه کاغذی قرار داده و به‌شدت تکان دهید.

بنه‌های بزرگ و جدید را در جعبه‌های کاغذی، کیسه‌های کاغذی باز، کیسه‌های پارچه‌ای، سینی‌های چوبی با صفحه کف الکی، و یا توری‌های پیاز خوراکی نگه‌داری کنید. محفظه‌ها را کنار هم قرار داده و یا آویزان کنید، به‌طوری‌که هوا بتواند در میان آن‌ها حرکت کند. بنه‌ها را در دمای 1 تا 7 درجه سانتی‌گراد در رطوبت کم ذخیره کنید. زیرزمین سرد بسیار مناسب است. مواظب باشید تا بنه‌ها یخ نزنند.

این بنه‌ها را در بهار بکارید تا یک سال دیگر شکوفه‌های زیبا داشته باشید.

 

انواع توصیه‌شده

انواع سوسن اصفر

• کندیمن، برای گل‌های زیبای صورتی عمیق آن

• دریمز اند که یک گیاه خوب برای مرزبندی باغ است، به این دلیل که این گل تا 90 سانتیمتر رشد کرده و گل‌های نارنجی روشن زیبا با مراکز زرد بزرگ دارد.

• پرنس کلاز که دارای گل‌های سفید با لکه‌هایی از رنگ صورتی در گلبرگ آن است.

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040