۷ دي ۱۳۹۳

پرورش توت‌فرنگی در باغچه خانه

۷ دي ۱۳۹۳ 52189 بازدیدکننده 1 نظر
پرورش توت‌فرنگی در باغچه خانه در این مقاله می خوانید

حتما شما هم مانند بیشتر افراد طرفدار توت فرنگی هستید. ما به شما یاد می دهیم چگونه این میوه را در باغچه خانه خود پرورش دهید.  ...

پرورش توت‌فرنگی در باغچه خانه

انواع توت‌فرنگی

گیاه توت‌فرنگی را می‌توان در باغچه خانه پرورش داد و این گیاه میوه‌ای شیرین و معطر تولید می‌کند که دارای مقدار زیادی ویتامین سی است. به طور کلی دو نوع توت‌فرنگی وجود دارد. نوع "روز خنثی" یا "همیشه بارده" و نوع "روز کوتاه (بهاره)" . انواع توت‌فرنگی روز خنثی در تمام سال گل می‌دهند و میوه تولید می‌کنند. با این حال بیش‌ترین مقدار میوه دهی از ماه اردیبهشت تا آبان است. انواع توت‌فرنگی روز کوتاه هنگامی که روزها کوتاه‌تر هستند مانند پاییز تا بهار هر سال میوه می‌دهند. پاجارو، سی اسکیپ (Seascape)، چندلر، تیوگا انواعی از توت‌فرنگی‌های روز کوتاه هستند، درحالی‌که آپتوس، و فرن (Fern) از انواع توت‌فرنگی روز خنثی به شمار می‌روند. انواع توت‌فرنگی روز خنثی اگر دمای رشد مناسب غالب باشد می‌توانند حدود سه ماه پس از کاشت میوه تولید کنند. توت‌فرنگی آپتوس، چندلر، سی‌اسکریپ (Seascape)، تیوگا، فرن و پاجارو انواع خوشطعمتر این میوه هستند. 

 

عوامل موثر بر رشد توت‌فرنگی

کاشت توت‌فرنگی

روزهای طولانی و دمای گرم برای رشد برگ‌ها و ساقه‌های رونده مناسب است، درحالی‌که روزهای کوتاه و دمای سرد برای تشکیل گل در انواع روز کوتاه توت‌فرنگی لازم است. اگر توت‌فرنگی در مناطقی که روزها آفتابی و شب‌ها سرد باشد رشد کند طعم بیشتری خواهد داشت. توت‌فرنگی‌هایی که در دمای سرد رشد می‌کنند میوه‌هایی سفت‌تر از آن‌هایی که در هوای گرم و مرطوب رشد می‌کنند دارند. دمای 21 تا 26 درجه‌ی سانتی‌گراد در روز و 15 تا 18 درجه‌ی سانتی‌گراد در شب منجر به دوره‌ی رسیدن 30 روزه خواهد شد. 

 

کاشت توت‌فرنگی

اگر توت‌فرنگی را در زمین می‌کارید این کار را در زمینه‌ای برآمده که اعضای گروه بادمجانیان (گوجه، فلفل، بادمجان) به مدت حداقل 3 سال در آن مکان نکاشته‌اید انجام دهید. خاک را با کود کمپوست یا کود کهنه اصلاح کنید و با پودر یونجه یا کود گیاهی بارور سازید و برای مقدار استفاده از آن‌ها توصیه‌های روی برچسب را نگاه کنید . پس از آنکه خاک اصلاح، بارور، و آماده‌ی کاشت شد، آن را با پوشش جلوگیری از رشد علف‌های هرز بپوشانید. بهتر است زیر این پوشش پلاستیکی، از آبیاری قطره‌ای برای گیاه خود استفاده کنید. شکل ضربدر در پارچه برش بزنید تا گیاه را از بین پارچه بکارید. این کار توت‌فرنگی‌ها را از عمده‌ی حلزون‌ها، لیسهها، گوشخیزکها، و خرخاکی‌ها که دوست دارند از توت‌فرنگی‌هایی که با خاک در تماس هستند تغذیه کنند حفظ می‌کند و نیز فاسدشدن توت‌فرنگی را به حداقل می‌رساند.

 

کاشت توت‌فرنگی

گیاهان را به فاصله‌ی  20 تا 35 سانتیمتر در ردیف‌های تکی روی بستر خاکی که حداقل 12 تا 15 سانتیمتر ارتفاع، و 15 تا 30 سانتیمتر عرض دارند کاشته یا این‌کار را در دو ردیف در بسترهایی که 30 تا 60 سانتیمتری عرض دارند انجام دهید. فاصله مرکز بسترهای گیاه را حداقل 70 سانتیمتر از هم قرار دهید. در جایی که هیچ بستر برجسته‌ای استفاده نمی‌شود، گیاهان را به فاصله 30 تا 40 سانتیمتر از هم در ردیف‌هایی کاشته و بین ردیف‌ها 70 سانتیمتر فاصله در نظر بگیرید. توت‌فرنگی‌ها را طوری بکارید که قسمت بالایی تاج(ناحیه‌ی بین ریشه و ساقه برگ) اندکی بالای زمین یا هم‌سطح زمین باشد و هرگز زیر قرار نگیرد. ریشه‌ها را رو به پایین قرار دهید.  گیاهان توت‌فرنگی ریشه‌های کم‌عمقی دارند بنابراین در طول فصل رشد به رطوبت نیاز دارند. توصیه می‌شود از آبیاری قطرهای استفاده کنید تا رطوبت از میوه دور نگه داشته شده و فاسدشدن میوه به حداقل برسد. خاک را مرطوب کنید اما خیس نکنید. مالچ آلی برای گوشخیزکها،خرخاکی‌ها، و حلزون‌ها و لیسههایی که از توت‌فرنگی‌های رسیده تغذیه می‌کنند مطلوب است، بنابراین انتخابی مناسبی برای توت‌فرنگی نیست.

 

پرورش توت‌فرنگی در ظرف

پرورش توت‌فرنگی

یک روش عالی برای پرورش گیاه توت‌فرنگی، کاشتن آن در گلدان‌های باریکی است که حدود 15 تا 20 سانتیمتر عمق و 12 تا 17 سانتیمتر عرض و 45 تا 60 سانتیمتر طول داشته باشند. از  خاک گلدان تازه نه بازیافت شده استفاده کرده و طبق دستورالعمل روی برچسب، کود اضافی با آن ترکیب کنید. کود را کاملاً با خاک گلدان مخلوط‌کنید. گیاه توت‌فرنگی را طوری بکارید که وقتی به آن آب می‌دهید تاج‌ها زیرزمین نروند. خاک را مرطوب کنید اما خیس نکنید. آن را در تمام روز زیر آفتاب کامل پرورش دهید و منتظر تولید توت‌های لذیذ در سه ماه باشید. گیاه توت‌فرنگی گیاه تزئینی زیبایی است که بازدیدکنندگان را خیره خواهد کرد. آن‌ها باید بسته به میزان باروری و اندازه‌ی گیاه در فاصله‌ی 25 تا 35 سانتیمتری قرار داده شوند. انواع توت‌فرنگی‌های پاجارو بزرگ‌ترین گیاهان را تولید می‌کنند و نیاز به فاصله‌ی کاشت بیشتری دارند.  

 

نگهداری

پرورش توت‌فرنگی

تمام ساقه‌های رونده ای که فصل اول رشد می‌کنند را هرس کنید تا تمام انرژی بر تولید میوه متمرکز شود. اگر هنگامی که تولید گل شروع می‌شود گیاهان هرس نشده‌اند اولین گل‌ها را جدا کنید. اگر تولید توت یا گیاهان در ساله‌ای بعدی کمتر شد، شاید لازم باشد که گیاهان تازه را در خاک تازه بکارید تا آن توانی که در سال اول شاهد آن بودید حاصل شود. گیاه توت‌فرنگی به طور تجاری معمولاً سالانه پرورش داده می‌شود، اگر چه در واقع گیاهی چندساله است. 

 

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040