۱۹ آذر ۱۳۹۳

کاشت شوید

۱۹ آذر ۱۳۹۳ 16000 بازدیدکننده 1 نظر
کاشت شوید در این مقاله می خوانید

شوید یک ماده اولیه ضروری برای ترشی‌ها و سبزی‌پلو است. این گیاه سالیانه که به راحتی قابل کشت است، علاوه بر زیبایی، حشرات مفید را نیز به باغچه شما جذب می‌کند.  ...

کاشت شوید

 

در مورد این گیاه

شویدهای معمولی تا ارتفاع حدوداً 1 متر رشد می‌کنند. شویدهای دسته‌ای، یکی از انواع کوتاه‌تر این گیاه هستند که بذرهای کمتری تولید می‌کنند. تکثیر شوید به شیوه نشا کردن خیلی مناسب نیست، برای همین بهتر است کاشت محصول خود را با بذر در باغچه آغاز کنید. اگر می‌خواهید در زمان اولین ترشی یا شور خیار، شوید های شما آماده باشد، کاشت آن‌ها را یک یا دو هفته قبل از آخرین سرمای بهاری آغاز کنید.  

 

انتخاب محل کاشت

کاشت شوید

 

گیاه شوید در خاک غنی و نرم و در مناطق بسیار آفتاب‌گیر به خوبی رشد می‌کند.

 

دستورالعمل‌های کاشت

دانه‌ها را به عمق نیم سانتی‌متری، و در ردیف‌هایی که بین 45 تا 60 سانتی متر از هم فاصله‌دارند بکارید. کار دیگری که می‌توانید انجام دهید این است که آن‌ها را در بستری از خاک پخش کرده و به ملایمت با شن کش دانه‌ها را در خاک وارد کنید. گیاه در عرض 10 الی 14 روز از خاک خارج می‌شود. اجازه دهید که برای 10 روز تا 2 هفته رشد کرده و سپس آن‌ها را طوری کم پشت کنید که ردیف‌ها بین 30 تا 45 سانتی متر با هم فاصله داشته باشند. تا اواسط تابستان، هر چند هفته یک‌بار مجدداً کمی بذر بکارید تا در تمام طول فصل بتوانید برگ‌های جوان را برداشت کنید.

 

نگهداری

کاشت شوید

 

گیاه شوید خیلی بلند و باریک است، به همین دلیل ممکن است لازم باشد که در کنار بلندترین گیاهان پایه نصب کنید تا جلوی شکسته شدن آن‌ها در بادهای قوی را بگیرید. اجازه دهید که چند عدد از گیاه‌ها به مرحله بذر دهی برسند. در صورتی که وضعیت خاک تغییر داده نشود، این بذرها برای فصل بعد تعداد زیادی گیاه جدید برای شما ایجاد خواهند کرد.

 

برداشت

به محض اینکه گیاه 4 یا 5 برگ ایجاد کرد، می‌توانید شروع به برداشت برگ‌های شوید کنید. در صورتی که تعداد زیادی شوید کشت کرده‌اید، می‌توانید تمام ساقه را جدا کنید و یا از هر کدام از آن‌ها، کمی از برگ‌ها را برداشت کنید. شما می‌توانید برگ‌های سرخس مانند این گیاه را به وسیله قیچی و یا با دست از گیاه جدا کنید. 

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040