۲۵ خرداد ۱۳۹۳

نکته های نگهداری از گیاهان آپارتمانی از زبان متخصصین 1

۲۵ خرداد ۱۳۹۳ 118005 بازدیدکننده 25 نظر
نکته های نگهداری از گیاهان آپارتمانی از زبان متخصصین 1 در این مقاله می خوانید

در این مقاله، با نکته های نگهداری گیاهان آپارتمانی از جمله نوع نوررسانی، خاک، کود، آبیاری، نگهداری گیاهان خاص و ... آشنا می شوید. ...

نکته های نگهداری از گیاهان آپارتمانی از زبان متخصصین 1

اگر دلت میخواد موهات پرپشت باشه، این روش رو امتحان کن!

معرفی یک روش آسان و گیاهی برای پرپشت کردن موها

به جای رنگ مو برای رفع سفیدی از این روش استفاده کنید

کشف راهکاری که در ۲ دقیقه چروک هایتان را رفع میکند!! + راهکا

 

در نگهداری از گل و گیاهان آپارتمانی چه نکاتی را باید رعایت کرد؟

تعویض هوای درون اتاق با باز گذاشتن پنجره‌ها باعث می‌شود تا اکسیژن کافی و مورد نیاز به گیاه رسیده و ساقه گیاه قوی‌تر شده و در مقابل بیماری‌ها مقاومت بیشتری پیدا کند. نور نیز عامل دیگری است که در مراقبت از گیاهان آپارتمانی باید به آن توجه نمود. نور مورد نیاز برای گل‌های آپارتمانی نور غیرمستقیم است. مورد دیگر در مراقبت از گیاهان آپارتمانی، آبیاری است که باید به درستی انجام شود. درجه حرارت و رطوبت هوا، مورد دیگری است که در نگهداری از گیاهان آپارتمانی باید به آن توجه کرد. خاک و کود مناسب هم برای هر گلدان عامل مهم و ضروری در مراقبت از گیاهان آپارتمانی است.

 

در خانه‌هایی که نور به‌اندازه کافی برای پرورش گیاهان وجود ندارد چه باید کرد؟

می‌توانید به‌ جای نور خورشید از نور فلورسنت به‌عنوان منبع کمکی نور برای رشد گیاهان استفاده کنید. از لامپ‌هایی که از خود حرارت می‌دهند نظیر لامپ‌های مدادی برای گیاهان گل‌دار، و از مهتابی‌ها یا لامپ‌های گازی برای گیاهان بدون گل و یا برگ زینتی استفاده کنید.

 

برای استفاده از نور مصنوعی برای پرورش گیاهان آپارتمانی چه نکاتی را باید رعایت کرد؟

بهترین وضعیت برای استفاده از نور مصنوعی در جایی است که نور طبیعی به‌ اندازه کافی وجود ندارد و باید از چند لامپ مهتابی آفتابی و سفید استفاده کرد. گیاهان باید به فاصله 24 سانتی‌متر در زیر مهتابی‌ها قرار بگیرند، به شرطی که لامپ‌ها حداقل 14 ساعت در روز روشن باشند. البته این تجویز برای مکان‌هایی است که نور غیرمستقیم به میزان بسیار کم به آنجا می‌رسد و فاقد نور کافی باشد.

 

اگر گیاه در ساعات گرم روز حالت پژمردگی بگیرد چه باید کرد؟

پژمردگی گیاه در ساعت گرم روز نشان‌دهنده آن است که گیاه از نور زیاد رنج می‌برد و باید گیاه را از پنجره دورتر قرار داد یا در اواسط روز پرده‌ها را کشید.

 

نور باید در چه شرایطی به گیاهان آپارتمانی بتابد؟

نور مستقیم آفتاب برای گیاهان آپارتمانی و مخصوصاً برگ‌های تازه جوانه‌زده مضر است و نباید نور آفتاب مستقیماً از پشت شیشه پنجره به آن‌ها بتابد؛ بهتر است نور از پرده‌ کرکره نیمه‌باز و یا پرده توری عبور نموده و به گیاه بتابد.

 

چگونه متوجه شویم که گیاه از نور زیاد رنج می‌برد؟

 

پژمرده شدن گیاه در ساعات گرم روز و هم‌چنین زرد شدن برگ‌ها و سپس تغییر رنگ به قهوه‌ای علائمی است که نشان می‌دهد گیاه از نور زیاد رنج می‌برد.

 

برای آبیاری گیاهان چه نکاتی را باید رعایت کرد؟

میزان آب در هر آبیاری باید طوری باشد که آب اضافی از گلدان خارج شود تا مطمئن شوید که آب به تمام قسمت‌های گلدان و ریشه‌ها رسیده است. با این روش از باز بودن سوراخ زهکش گلدان اطمینان حاصل می‌شود. هم‌چنین باید از دادن آب سرد و کلردار به گیاهان خودداری نمود.

 

چرا باید آب جمع شده در زیرگلدانی را خالی نمود؟

زیرا مانع تنفس ریشه می‌شود و درنهایت موجب مرگ ریشه خواهد شد.

 

بهترین زمان برای آب دادن به گیاهان آپارتمانی چه زمانی است؟

 

مناسب‌ترین زمان آبیاری زمانی است که خاک گلدان رو به خشکی نهاده ولی هنوز کاملاً خشک نشده است. خاک 85 درصد از گیاهان آپارتمانی باید همیشه مرطوب باشد.

 

چه عواملی بر دفعات آبیاری گیاه مؤثر هستند؟

هر چه درجه حرارت محیط و شدت نور بیشتر باشد، نیاز به آبیاری گل‌ها بیشتر می‌شود و گیاه طبیعتاً به آب بیشتری نیاز دارد؛ هم‌چنین گیاهانی که در گلدان‌های کوچک هستند یا برای مدتی خاک یا گلدانشان تعویض نشده، نسبت به گیاهانی که در گلدان‌های بزرگ‌تری هستند نیاز بیشتری به آبیاری دارند.

 

چه نوع گل‌هایی به آبیاری بیشتری نیاز دارند؟

گیاهان گوشتی و کاکتوس در مقایسه با گونه‌های دارای برگ‌های نازک مانند حسن‌یوسف و پیله آ نیاز کمتری به آبیاری دارند. در واقع هر چه گیاهان دارای برگ‌های پهن‌تر و بزرگ‌تر بوده و رشد سریع‌تری داشته باشند به ‌دفعات آبیاری بیشتری نیاز دارند.

 

درجه حرارت مناسب برای گیاهان به چه میزان است و چه تأثیری بر گیاه دارد؟

درجه حرارت محیط‌ زیست آنان معمولاً نباید از حدود 20 تا 22 درجه سانتی‌گراد کمتر باشد. البته بعضی از گیاهان تا 10-12 درجه سانتی‌گراد و حتی کمتر از آن را نیز تحمل می‌کنند ولی افسرده و کسل می‌شوند. درجه حرارت و رطوبت مناسب باعث طراوت و شادابی خاصی برای گیاهان می‌شود.

 

چگونه می‌توان رطوبت هوای اطراف گیاه را داخل آپارتمان بالا برد؟

با انتخاب زیرگلدانی بزرگ‌تر از دهانه گلدان و آب‌پاشی با آب ولرم از طریق اسپری در ساعات گرم روز و هم‌چنین جمع کردن گلدان‌ها در کنار هم باعث می‌شود برگ‌ها به‌طور دائم از خود بخار آب پس دهند و این رطوبت در محدوده گلدان‌ها جمع و متراکم شده و رطوبت محیط را بالا می‌برد.

 

چه زمانی باید به گیاه کود داد؟

معمولاً دادن کود به مدت 4 ماه بعد از خرید گیاه ضروری است. اگر گیاه در گلخانه نباشد زمان کود دادن، دوران رویش و یا گل دادن گیاه است که این دوران برای گیاهان بدون گل و گل‌دار از ماه فروردین تا آبان ماه بوده و برای گونه‌های گل دهنده زمستانی، فصل زمستان است.

 

چرا نباید در دوران استراحت گیاه به گیاه کود داد؟

به‌ این‌ علت که باعث فشار به گیاه شده و آن را ضعیف می‌کند و باعث رویش نا به هنگام برگ‌ها و ریشه‌ها می‌گردد.

 

از چه نوع کودی برای کود دهی باید استفاده گردد؟

برای کود دهی باید از کودهای محلول که تمام عناصر مورد نیاز گیاه شامل سه عنصر اصلی ازت و فسفر و پتاس و دوازده عنصر فرعی نظیر روی و آهن و... دارد استفاده کرد. این کودها باید هر ماه یک‌بار یا از طریق خاک یا روی برگ‌ها اسپری شود.

 

چه نوع خاکی برای گلدان مناسب است؟

 

بهترین ترکیب خاک برای خاک گیاهان آپارتمانی شامل یک قسمت ماسه و دو قسمت خاک‌برگ یا پیت موس است، ولی برای قلمه زدن یا تکثیر از ترکیب دو قسمت ماسه و یک قسمت خاک‌برگ یا پیت موس استفاده می‌گردد.

 

چرا هنگام استفاده از خاک‌برگ برای تعویض گلدان نباید آن را فشار داد؟

به‌این‌علت که فشردگی زیاد خاک‌برگ سبب می‌شود که خاک‌برگ‌ها به هم بچسبند و از ورود هوا و تنفس ریشه که برای رشد گیاه بسیار مهم و ضروری است جلوگیری نماید.

 

برای تمیز کردن برگ‌های گیاهان آپارتمانی چه نکاتی را باید رعایت کرد؟

هرگز نباید برگ‌های جوان و تازه روییده را تمیز کرد زیرا بسیار لطیف بوده و خیلی سریع زخمی می‌شوند. در مواقعی که خیلی کثیف هستند ابتدا باید با دستمالی نرم خاک‌ها را گرفته و سپس برگ‌ها را شستشو داد. عمل تمیز کردن برگ‌ها باید با اسپری کردن آب و پاک کردن برگ‌ها توسط اسفنج صورت بگیرد.

 

چگونه باید از گل‌های حسن‌یوسف مراقبت کرد؟

 

گل‌های حسن‌یوسف روزانه به 4 ساعت نور مستقیم خورشید نیاز دارند و میزان درجه حرارت در روز باید بین 25 تا 30 باشد. آبیاری باید به‌گونه‌ای باشد که خاک همیشه مرطوب باشد و نوع خاک باید به‌گونه‌ای باشد که نصف پیمانه خاک رس و یک پیمانه خاک‌برگ و یک پیمانه ماسه شکسته باشد.

 

روش مراقبت از گل گندمی در آپارتمان چگونه است؟

 

گل گندمی را باید نزدیک پنجره قرار داد، به‌ این‌ علت که اگر دور از نور قرار بگیرد برگ‌هایش طویل می‌شوند که خیلی زیبا نیست. برای مراقبت از این گیاه، خاک گیاه باید همیشه خیس باشد و به نور کم تا متوسط احتیاج دارد. خاک مناسب برای این گیاه خاک باغچه و ماسه می است و آبیاری باید به‌اندازه لازم صورت بگیرد.

 

چگونه می‌توان گل گندمی را تکثیر نمود؟

گیاه گندمی ساقه‌های بلند و رونده‌ای ایجاد می‌کند که چندین برگ کوچک در این ساقه وجود دارد. همچنین می‌توان گلدانی را در کنار آن قرار داد تا این برگ‌ها بر روی خاک گلدان قرار بگیرند. خیلی کم ‌برگ را فشار می‌دهیم که در خاک فرو رود و بعد که ریشه دهی به‌اندازه کافی صورت گرفت آن را از ساقه جدا کرده و در آب می‌گذاریم، وقتی ریشه کرد آن را در گلدان می‌کاریم.

 

زمان مناسب برای تکثیر گیاه گندمی چه زمانی است؟

 فصل بهار و تابستان و در شرایط نور مناسب و به‌ دور از نور مستقیم خورشید است.

 

از کاکتوس در چه شرایطی باید مراقبت و نگهداری شود؟

 

کاکتوس به نور فراوانی نیاز دارد و چنان چه در مکانی که کاکتوس قرار دارد نور کافی وجود ندارد باید از نور مصنوعی استفاده شود. کود مناسب برای کاکتوس کود کم ازت بوده و خاک مناسب برای آن خاکی با ترکیب خاک گلدان و ماسه و کمی شن است. این گیاه به آب زیادی احتیاج ندارد و باید در آبیاری آن دقت شود و وقتی خاک کاملاً خشک شد آبیاری بعدی انجام شود، و الا آبیاری زیاد باعث از بین رفتن گیاه خواهد شد.

 

بهترین زمان برای تکثیر گیاه کاکتوس چه زمانی است؟

بهترین زمان فصل بهار است اما در سایر فصول هم می‌توان عمل تکثیر را انجام داد.

 

چگونه می‌توان کاکتوس را تکثیر نمود؟

 

برای تکثیر کاکتوس باید قلمه مناسب را انتخاب کرد. برای قلمه زدن کاکتوس باید از قسمت‌هایی استفاده شود که سطح تماس کمتری با گیاه دارند و هرگز نباید قلمه را از پایه گیاه گرفت چون این کار باعث گندیده شدن گیاه مادر می‌گردد. بهتر است قبل از اینکه آن را در خاک قرار دهیم چند روزی در سایه قرار بگیرد تا رطوبت آن خارج شود و بعد در خاک گذاشته شود.

 

از گیاه شمشیری یا سانسوریا چگونه باید مراقبت کرد؟

گیاه شمشیری به سایه تا نور متوسط، حرارت زیاد و آبیاری اندک احتیاج دارد و خاک مناسب برای آن خاک با مخلوط خاک‌برگ و ماسه است. آبیاری زیاد این گیاه باعث پوسیدگی و از بین رفتن آن می‌شود.

 

گیاه شمشیری را چگونه می‌توان تکثیر نمود؟

برگ‌های این گیاه را می‌توان به طول 10 سانتی‌متر برش داده و در دمای 18-20 به‌صورت عمودی در گلدان قرار داده تا ریشه بزند. روش تکثیر این گیاه راحت بوده و بهترین زمان برای تکثیر این نوع گیاه، فصل بهار و تابستان است.

 

چگونه باید از گل پتوس مراقبت کرد؟

 

پتوس ها در برابر سایه مقاوم هستند و نیازی به نور مستقیم خورشید ندارند. رطوبت بالا به این گیاه کمک می‌کند تا برگ‌های درشت‌تر و پهن‌تر داشته باشد. برای مراقبت از این گیاه باید به آبیاری و موعدهای غذایی آن توجه شود و آبیاری را باید هفته‌ای یک الی دو بار انجام داد.

 

چگونه می‌توان گل پتوس را تکثیر نمود؟

 برای تکثیر این نوع گیاه می‌توان انتهای ساقه را به طول 8 الی 10 سانتی‌متر جدا کرد و آن را در آب قرار داد و بعد از ریشه زدن آن را در گلدان مناسب قرار داد. یا اینکه قلمه را از همان ابتدا در گلدان حاوی کمپوست بذر و قلمه کاشت و خاک را مرطوب کرد و در نور مناسب نگهداری کرد و با پلاستیک شفاف گل را پوشاند.

 

چه زمانی باید گلدان گیاه پتوس را عوض کرد؟

زمانی که ریشه به‌ اندازه کافی رشد کرد و ریشه‌های آن از زیر گلدان و لبه‌های سطح خاک بیرون زد باید گلدان گیاه را عوض نمود.

 

چگونه باید از گل فیکوس مراقبت کرد؟

این گیاه در سایه هم می‌تواند زنده بماند اما سرعت رشد آن کمتر می‌شود؛ هم‌چنین باید دقت کرد که در معرض نور مستقیم هم قرار نگیرد و دمای مناسب برای این گیاه در زمستان حداقل 16 درجه و در تابستان حداکثر 29 درجه است. آبیاری این گیاه باید به‌گونه‌ای باشد که خاک گلدان خشک شده باشد تا آبیاری بعدی صورت بگیرد. خاک مناسب برای این گیاه خاک لیمونی است.

 

روش تکثیر گیاه فیکوس به چه صورت است؟

هم می‌توان با گرفتن قلمه که بهترین زمان برای قلمه گرفتن بهار است آن را ریشه‌دار کنیم و در گلدان بکاریم، و هم می‌توان با چاقوی تیز در جایی که برگ به تنه متصل است خراشی کوچک به‌ موازات همدیگر به طول 1 سانتی‌متر ایجاد کرده و مقداری شن که با هورمون تولید ریشه آغشته شده بر روی خراش‌ها بگذاریم و با دستمال‌کاغذی خیس بپوشانیم و با کیسه پلاستیکی آن را محکم ببندیم. پس از چند ماه ریشه‌ها ظاهر می‌شود. در این موقع باید شاخه را از بخش زیرین قطع کرد و در گلدان جدید کاشت.

 

از گیاه دیفن باخیا در چه شرایطی باید مراقبت کرد؟

 

این گیاه باید در جایی از ساختمان نگهداری شود که نور متوسطی وجود داشته باشد و مکان گرمی ‌باشد، چون این گیاه به گرمای زیادی احتیاج دارد و خاک آن باید همیشه خیس باشد. خاک مناسب برای این گیاه نیز باید ترکیبی از خاک جنگلی و خاک معمولی به‌اندازه‌ای که خاک جنگلی سه برابر خاک معمولی است باشد. آبیاری این گیاه در تابستان دو بار در هفته و در زمستان یک‌بار در هفته کافی است و باید در فاصله بین دو آبیاری خاک گلدان خشک شود.

 

از گل‌های بامبو تحت چه شرایطی باید مراقبت شود؟

برای نگهداری از بامبو بهتر است آب بامبو را هر دو هفته یا حداکثر یک ماه عوض کرد و آبی که برای بامبو استفاده می‌شود باید آبی سبک بوده و فلورای آب کم باشد. دمای آب بهتر است بالاتر از 15 درجه حفظ شود. نور مناسب برای این گیاه نیز نور غیرمستقیم است، برای اینکه نور مستقیم برگ‌های بامبو را دچار سوختگی می‌کند.

 

اگر بامبو دچار پوسیدگی ساقه شد چه باید کرد؟

زرد شدن و پوسیدن ساقه بامبو به این معناست که آوندهای بامبو از بین رفته‌اند و گیاه دیگر نمی‌تواند آب را به قسمت‌های بالایی برساند و خطر مرگ گیاه را تهدید می‌کند بنابراین ساقه را باید بالاتر از محل پوسیدگی برید تا آوندهای سالم مشاهده شوند.

 

آیا بامبو را می‌توان در خاک پرورش داد؟

 

بامبو از جمله گیاهانی است که هم در خاک و هم در آب رشد می‌کند، ولی امروزه بامبو به‌ عنوان گیاه تزیینی که در آب گذاشته می‌شود استفاده می‌شود؛ اما در خاک هم می‌تواند زندگی کند.

 

گیاه کاج را در چه شرایطی می‌توان نگهداری کرد؟

این گیاه سایه را می‌تواند تحمل کند، ولی باید در جایی که نور وجود دارد نگهداری شود و در زمستان به هفته‌ای یک‌بار آبیاری و غبار پاشی و در تابستان به هفته‌ای دو بار آبیاری و غبار پاشی احتیاج دارد. در جایی که گیاه نگهداری می‌شود دمای محیط باید در زمستان حداقل 5 درجه و در تابستان حداکثر 16 درجه باشد. خاک مناسب برای این گیاه کمپوست سبک است.

 

چگونه باید از گیاه لیندا مراقبت کرد؟

گیاه لیندا در نور کامل رشد خیلی خوبی دارد ولی در نور کم هم مقاوم بوده و رشد می‌کند. دمای مناسب برای این گیاه دمای بسیار گرم است اما در دمای متوسط هم دوام می آورد. خاک مناسب برای این گیاه نیز خاک لیمونی است و آبیاری هم باید به‌گونه‌ای صورت بگیرد که در فاصله بین آبیاری خاک خشک شود.

 

برای نگهداری از گل شمعدانی چه نکاتی را باید رعایت کرد؟

 

گیاه شمعدانی به نور زیاد احتیاج دارد و آبیاری باید به‌ صورت فراوان برای این گیاه صورت بگیرد. جایی که قرار می‌گیرد باید محیط از گرمای معمولی برخوردار باشد. خاک مناسب برای این گیاه خاک جنگلی و مقداری ماسه است که این خاک باید بدون ماده آهکی باشد.


 

اگر دلت میخواد موهات پرپشت باشه، این روش رو امتحان کن!

معرفی یک روش آسان و گیاهی برای پرپشت کردن موها

به جای رنگ مو برای رفع سفیدی از این روش استفاده کنید

کشف راهکاری که در ۲ دقیقه چروک هایتان را رفع میکند!! + راهکا

 

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040