۱۷ ارديبهشت ۱۳۹۳

برای گیاهی که بیش از حد آبیاری شده چه باید کرد؟

۱۷ ارديبهشت ۱۳۹۳ 10547 بازدیدکننده 2 نظر
برای گیاهی که بیش از حد آبیاری شده چه باید کرد؟ در این مقاله می خوانید

آب دادن بیش از حد به گیاهان، مشکلی است که می‌توان از آن اجتناب کرد، ولی اگر مراقب نباشید ممکن است به سادگی اتفاق بیفتد. ...

برای گیاهی که بیش از حد آبیاری شده چه باید کرد؟

مقدمه

آب دادن بیش از حد به گیاهان، مشکلی است که می‌توان از آن اجتناب کرد، ولی اگر مراقب نباشید ممکن است به سادگی اتفاق بیفتد. در واقع آبیاری بیش از حد گیاهان و یا قرار دادن آن ها در داخل خاکی که به راحتی تخلیه نمی‌شود ممکن است باعث از بین رفتن گیاه و ایجاد مکانی مناسب برای رشد قارچ‌ها، باکتری‌ها و آفت‌های دیگری شود که احتمال دارد در نهایت گیاهان مجاور را نیز درگیر کنند. در صورتی که صدمه ناشی از آبیاری زیاد شدید باشد، بهبودی گیاه ممکن است سخت و یا غیرممکن باشد. با این حال بهتر است تلاش خود را بکنید، برای این که ممکن است گیاه به اندازه‌ای که به نظر می‌رسد صدمه ندیده باشد.

 

اشتباه گرفتن نشانه‌ها 

 

نگهداری از گیاهان

نشانه‌های آبیاری بیش از حد و مشکلات دیگری از جمله مشکل بی آبی ممکن است شبیه هم باشند، به همین دلیل برای اینکه علت اصلی را شناسایی کنید باید تمام گیاه را مورد بررسی قرار دهید. نشانه‌های آبیاری بیش از حد و کم‌آبی هر دو ممکن است شامل ریزش برگ‌ها (حتی برگ‌های جوان)، نوک قهوه‌ای برگ‌ها، و پژمرده شدن گیاه باشند. خشک‌سالی و کم‌آبی حتی ممکن است باعث نرم شدن و فاسدشدن ریشه هم بشود.

 

تشخیص 

 

نگهداری از گیاهان

لازم است که بتوانید میزان صدمه واردشده به گیاه را مشخص کنید. اگر فقط مقدار کمی پژمردگی وجود دارد، وضعیت گیاه را بررسی کنید تا ببینید در طول چند هفته مراقبت مناسب چه واکنشی نشان می دهد. البته در صورتی که ریشه گیاه تقریباً از بین رفته باشد، دیگر کاری از دست شما بر نمی‌آید. اگر می‌بینید که کپک و یا اشیاء خارجی دیگر روی گیاه جمع  شده‌اند، شاید تنها کاری که بتوانید بکنید این باشد که از پخش شدن آن به گیاهان دیگر جلوگیری کنید. 

 

اقدامات ممکن

 

نگهداری از گیاهان

اولین مرحله این است که میزان آبی که به گیاه می‌دهید را کم کنید. البته در صورتی که این وضعیت به دلیل بارندگی بیش از حدی باشد که سیستم تخلیه باغچه شما را بی‌اثر کرده است، شاید نتوانید این کار را انجام دهید. اگر آبی که در اختیار گیاه قرار می‌گیرد قابل‌کنترل است، اجازه دهید که خاک کمی خشک شود و آب اضافی پایین گلدان را خارج کنید. تا زمانی که خاک به اندازه پیشنهاد شده برای آن گیاه خشک نشده است، مجدداً آبیاری نکنید. به طور مثال، بعضی از گیاهان فقط زمانی به آب نیاز دارند که خاک کاملاً خشک شده باشد و برای برخی دیگر، باید فقط لایه بالای خاک خشک شود. علاوه بر این در صورتی که آب اضافی، مواد غذایی مورد نیاز گیاه را از خاک شسته است، شاید لازم باشد که مجدداً به خاک کود اضافه شود.

 

هشدار

مراقب باشید که  آبیاری بیش از حد ممکن است باعث ایجاد قارچ‌ها و دیگر عوامل بیماری‌زایی شود که هم آن گیاه و هم گیاهان مجاور را درگیر کند. در صورتی که گیاه شما در یک ظرف کوچک قرار دارد، می‌توانید به راحتی آن را دور بیندازید، ولی اگر گیاه در باغ و یا باغچه قرار دارد، شاید دیگر نتوانید برای چند سال گیاه دیگری در آن منطقه بکارید.

 
 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040