۲۱ مهر ۱۳۹۲

روش کاشت گل یاس

۲۱ مهر ۱۳۹۲ 34666 بازدیدکننده 8 نظر
روش کاشت گل یاس در این مقاله می خوانید

گل یاس یک تاک همیشگی با گل‌های سفید است که در تابستان و پاییز شکوفه می‌دهد در این مقاله ما شما را با روش کاشت آن آشنا خواهیم کرد. ...

روش کاشت گل یاس

مقدمه

گل یاس یک تاک همیشگی با گل‌های سفید است که در تابستان و پاییز شکوفه می‌دهد. گیاه میوه های مشکی یا قهوه‌ای دارد که محل قرارگیری دانه‌های آن است.یاس گیاه بادوامی است که نیاز به مراقبت کمی دارد، اما باید روزانه حداقل 6 ساعت زیر نور غیرمستقیم خورشید باشد. 

وقتی یاس در کنار پنجره قرار داده شود یک گیاه خانگی عالی خواهد شد. یاس گل‌های خوشبویی دارد که زمانی که در کنار داربست باغچه یا اطراف باغ‌ها رشد می‌کند رایحه عالی خود را در اطراف پخش می کند.برای کاشت یاس نیاز به نور، خاک کود داده‌شده، فضای کافی برای رشد و داربستی برای حمایت از گیاه دارید. هر سال یک سوم از گیاه یاس را هرس کنید.

 

دستورالعمل‌ها:

1. دانه‌های یاس را در اواخر تابستان و اوایل پاییز که زمان جدا شدنشان است جمع کنید. دانه‌ها را از تاک جدا کنید یا دانه‌هایی که افتاده‌اند را جمع کنید.با استفاده از یک برس کوچک یا یک ابزار تیز، به آرامی دانه را از میوه جدا کنید.بر روی پوسته هر دانه، یک شکاف کوچک ایجاد کنید.  با استفاده از یک چاقو شکافی به اندازه‌ی 3.5 سانتی‌متر در گوشه پوست هر دانه ایجاد کنید.

2. یک شب دانه‌ها را در ظرفی که با آب پر شده است غوطه‌ور کنید. این کار به جوانه زنی دانه‌ها کمک می‌کند. دانه‌های شناور را جدا کرده و بقیه را به دور بریزید.سه چهارم گلدان های اولیه را با مخلوط کود و خاک گلدان پر کنید. گلدان‌هایی انتخاب کنید که در ته سوراخ‌هایی برای تخلیه‌ی آب دارند.

3. دو دانه را در عمق 1.5 سانتی‌متری خاک هر گلدان قرار دهید. این کار باعث می‌شود مطمئن باشید حداقل یک گیاه موفق در هر گلدان وجود خواهد داشت.گلدان‌ها را در مکانی قرار دهید که نور غیرمستقیم به آن‌ها برسد. دما باید حدود 21 تا 26 درجه باشد.هر روز به اندازه‌ی 2 سانتی‌متر به آنها آب داده و خاک را مرطوب نگه‌دارید. گلدان را روی یک سینی قرار دهید تا آب خارج‌شده از کف گلدان را بگیرد. این کار به گیاه کمک می‌کند تا به خودش آب برساند.

4. زمانی که یاس شما حداقل 10 سانتی‌متر شد، آن را به یک گلدان بزرگ 25 سانتی‌متری یا به محل دائمش در باغ منتقل کنید. گودالی با عمق و پهنای گلدان اولیه خود کنده و گیاه را داخل آن قرار دهید. گودال را با خاک بومی یا خاک مخلوط گلدانی خوب پر کنید.برای حمایت از رشد گیاه، داربست های چوبی درست کرده و یا آن‌ها را کنار نرده‌های باغ یا حصارها بکارید.

5. هر 4 ماه یک بار، یک چهارم فنجان کود 5-10-10 به هر گیاه بدهید. از کودی استفاده کنید که به آهستگی آزاد می شود تا گیاه نسوزد.در اواخر پاییز پس از افتادن کلیه‌ی شکوفه‌ها، شاخه‌های مرده و بیمار را هرس کنید. 50 درصد از بخشی که جدیداً رشد کرده است را ببرید تا به احیای آن در بهار کمک کنید.

 

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040