۱۶ شهريور ۱۳۹۴

هورسبال

۱۶ شهريور ۱۳۹۴ 3191 بازدیدکننده 0 نظر
هورسبال در این مقاله می خوانید

هورسبال ورزشی است که در آن بازیکنان پشت اسب می‌نشینند. آن‌ها سعی می‌کنند توپ را با خود برده و با رد کردن آن از حلقه‌ی گل حریف امتیاز بگیرند. ...

هورسبال

مبدأ بازی هورسبال

هورسبال

اصل و مبدأ هورسبال ورزش پاتو بوده است که به اوایل دهه‌ی 1700 در آرژانتین بازمی‌گردد. در سال 1790 به علت نرخ بالای مرگ‌ومیر در میان جوانان در حین این بازی، هورسبال غیرقانونی اعلام شد. در سال 1941 فدراسیون پاتو در آرژانتین تأسیس شد. سال 1953 پاتو در آرژانتین قانونی گشت. نام پاتو برگرفته از این موضوع است که درگذشته به‌جای توپ‌هایی که در بازی‌های مدرن استفاده می‌شوند از شش مرغابی استفاده می‌شده است! روش امروزی بازی هورسبال که به‌جای حیوانات از توپ استفاده می‌گردد در سال 1930 معرفی شد. هورسبال موفق بود و به‌زودی در سراسر اروپا و کشورهای دیگر گسترش یافت. فدراسیون بین‌المللی هورسبال هجده عضو دارد که هشت عضو آن از کشورهای اروپایی نیستند، ازجمله: الجزایر، آرژانتین، استرالیا، برزیل، کانادا، چین، قرقیزستان و مکزیک.

 

قوانین بازی

هورسبال

قوانین پایه‌ای بازی به این صورت است که 4 بازیکن ( به‌اضافه‌ی دو بازیکن جایگزین ) حداقل سه بار توپ را میان سه بازیکن تیم خود پاس داده و با عبور دادن توپ از میان یک حلقه‌ی عمودی امتیاز کسب می‌کنند. بازی روی یک زمین صاف که لغزنده نباشد انجام می‌شود. اغلب زمین‌بازی از شن درست می‌شود. محوطه‌ی زمین مستطیلی به ابعاد 65 در 25 متر است.

 

قوانین هورسبال

بازی با سرعت گرفتن اسب‌ها آغاز می‌شود. تیم مقابل می‌تواند از خود دفاع کند. برای این کار او باید از طریق هل دادن بازیکن مقابل با وزن اسب و یا راه رفتن در کنار او و گرفتن توپ مانع کسب امتیاز تیم حریف شود. در این شرایط هردو بازیکن باید تلاش کنند روی زین اسب بمانند. اگر بازیکنی از زین خارج شود یک پنالتی به نفع تیم مقابل در نظر گرفته خواهد شد. اگر هردو بازیکن روی زین بمانند و فرد دفاع کننده توپ را برای 3 ثانیه نگه دارد تیم آن‌ها یک پنالتی گرفته است.

 

قوانین هورسبال

تاکتیک‌های ساده‌ای  در بازی وجود دارد تا تیم حمله‌کننده بتواند مسیری را به سمت گل حریف طی کرده و مانع دفاع تیم مقابل شود. با کمک گرفتن از تاکتیک‌هایی ساده تیم می‌تواند راحت‌تر از حملات خود امتیاز بگیرد. اگر بازیکنان حس کنند که حمله شکست خواهد خورد می‌توانند دوباره به زمین خود برگردند  و توپ را به فرد دیگری پاس دهند تا حمله‌ی دیگری را انجام دهد. این روش اغلب استفاده می‌شود زیرا بازیکن دفاعی که تلاش می‌کند توپ را بگیرد اغلب حمله‌کننده را تعقیب می‌کند تا او توپ را به عقب پاس دهد. در این هنگام دیگر خطر گل زدن وجود ندارد و توپ در مسیر مخالف حرکت خواهد کرد.

 

قوانین هورسبال

اگر توپ روی زمین بیفتد هر بازیکنی می‌تواند آن را بردارد، به شرطی که جهت حرکت بازیکن در زمین بازی همان جهتی باشد که بازیکن حامل توپ قبل از افتادن در آن جهت حرکت می‌کرده است. این کار باعث می‌شود زمانی که بازیکنی در حال برداشتن توپ است بازیکن دیگری از مقابل به سمت او نیاید و از برخورد بازکنان جلوگیری می‌کند. بازیکن در زمان برداشتن توپ از روی زمین نباید خودش روی زمین بایستد.

 

مسابقات بین‌المللی هورسبال

مسابقات بین‌المللی هورسبال

چندین مسابقه‌ی بین‌المللی هورسبال توسط فدراسیون بین‌المللی این ورزش ترتیب داده‌شده‌اند: مسابقات اروپایی، مسابقات جهانی و لیگ مسابقات فدراسیون بین‌المللی هورسبال.

مسابقات جهانی هورسبال تابه‌حال دو بار برگزارشده است و اولین سری از مسابقات در سال 2008 در پونته دی لیما ( قدیمی‌ترین دهکده‌ی آفریقا ) برگزار شد. تیم‌های که در این مسابقه شرکت کردند آرژانتین، اتریش، بلژیک، برزیل، کانادا، فرانسه، آلمان، بریتانیای کبیر، ایتالیا، پرتغال و اسپانیا بودند. برنده‌ی مسابقه فرانسه بود و اسپانیا مدال نقره و پرتغال مدال برنز را کسب کردند. دومین مسابقه در سال 2012 در مون‌پلیه در جنوب فرانسه برگزار شد. تیم‌های شرکت‌کننده عبارت بودند از الجزایر، آرژانتین، بلژیک، فرانسه، بریتانیای کبیر، پرتغال و اسپانیا. مانند دفعه‌ی قبل برنده‌ی مدال طلا فرانسه، نقره اسپانیا و مدال برنز پرتغال بودند.

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040