۳۱ مرداد ۱۳۹۴

هورلینگ

۳۱ مرداد ۱۳۹۴ 3239 بازدیدکننده 0 نظر
هورلینگ در این مقاله می خوانید

هورلینگ از ورزش‌های تیمی فضای باز است که ریشه در کشور ایرلند دارد. ...

هورلینگ

تاریخچه‌ی هورلینگ به دوران ماقبل تاریخ بازمی‌گردد و برای حدود 3000 سال است که بازی می‌شود. هورلینگ به‌عنوان پرسرعت‌ترین ورزش‌های میدانی شناخته می‌شود. بازی این‌گونه است که بازیکنان از یک‌تکه چوب به نام هرلی استفاده می‌کنند تا به‌وسیله‌ی آن به توپ کوچکی با نام سلیوتار ضربه بزنند و آن را وارد دروازه‌ی حریف کنند.

هورلینگ در سراسر جهان بازی می‌شود اما در میان مردم ایرلند در شمال آمریکا، اروپا، استرالیا، نیوزیلند، جنوب آفریقا، آرژانتین و کره‌ی جنوبی شهرت دارد.

 

تاریخچه‌ای از هورلینگ

تاریخچه‌ هورلینگ

تاریخچه‌ی هورلینگ از تاریخ ثبت‌شده‌ی ایرلند قدمت بیشتری دارد. گفته می‌شود دین مسیحیت توسط سلت ها وارد ایرلند شد. این موضوع به حداقل 2000 سال قبل بازمی‌گردد. اما اولین منابع نوشته‌شده در مورد هورلینگ به قرن 15 بازمی‌گردد. گفته می‌شود در دوران باستان هورلینگ میان دهکده‌های همسایه بازی می‌شده است. این دهکده‌ها ممکن بود بازی‌هایی انجام دهند که شامل صدها بازیکن می‌شد و هر بازی برای چند ساعت یا چند روز طول می‌کشید.

زمانی که هورلینگ وارد هزاره‌ی جدید شد همچنان دومین ورزش مشهور ایرلند باقی ماند. هورلینگ در بازی‌های المپیک تابستانی سال 1904 در سنت لوئیس ایالت میزوری آمریکا به‌عنوان ورزشی غیررسمی حضور داشت. این تنها باری بود که هورلینگ وارد بازی‌های المپیک شد.

 

زمین‌بازی

زمین هورلینگ

زمین‌بازی هورلینگ از برخی جهات شبیه به زمین‌بازی راگبی است اما از آن بزرگ‌تر است. این زمین محوطه‌ای چمنی و مستطیل شکل است که 130 تا 145 متر طول و 80 تا 90 متر عرض دارد. در هر سمت از زمین تیرهای دروازه به شکل H قرارگرفته‌اند. هر یک از این میله‌ها طول 6 تا 7 متر دارند و فاصله‌ی هر دو میله از هم 6.5 متر است. نقطه‌ی اتصال  تیر به فاصله‌ی 2.5 متر از زمین است. یک تور بین نقطه‌ی اتصال و میله‌های پایینی آن وصل شده است. فاصله‌ی خطوط روی زمین از خط قبل به ترتیب 12 متر، 19 متر و 60 متر است.

 

توپ مسابقه

توپ هورلینگ

هسته‌ی اصلی توپ هورلینگ از چوب‌پنبه بوده و روی آن لایه‌ای از چرم قرارگرفته است. قوانینی برای اندازه، فشردگی و سختی توپ وجود دارد. قطر توپ بین 69 تا 72 میلی‌متر است. وزن آن باید بین 110 تا 120 گرم باشد.

 

امتیازگیری

روش بازی هورلینگ

مسابقات داخل کشوری بزرگ‌سالان 70 دقیقه‌ای است. مسابقات دیگر 60 دقیقه هستند. امتیاز در هر بازی با رساندن توپ میان پست‌های دروازه‌ی حریف کسب می‌شود. اگر توپ از بالای نقطه‌ی اتصال رد شود ( بالای تور ) یک امتیاز داده‌شده و داور پرچم سفید را بالا می‌برد. اگر توپ از زیر این خط عبور کرده و داخل تور شود سه امتیاز کسب‌شده و داور پرچم سبز را بالا می‌برد.

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040