۱۷ مرداد ۱۳۹۴

چکرز

۱۷ مرداد ۱۳۹۴ 7144 بازدیدکننده 0 نظر
چکرز در این مقاله می خوانید

چکرز گروهی از بازی‌های تخته‌ای استراتژیک است که دو بازیکن دارد. هر بازیکن با مهره‌های خود حرکاتی مورب انجام داده و با پرش از روی مهره‌ی حریف آن را می‌گیرد. ...

چکرز

مشهورترین نوع این بازی چکرز انگلیسی است که چکرز آمریکایی نیز نامیده می‌شود. این نوع از چکرز روی تخته‌ای 8×8 بازی می‌شود. چکرز بین‌المللی در صفحه‌ای 10×10 بازی می‌شود.

 

تاریخچه

تاریخچه چکرز

بازی‌ای مشابه چکرز برای هزاران سال بین مردم رواج داشته است. صفحه‌ای شبیه به صفحه‌ی چکرز که مربوط به 3000 سال قبل از میلاد است در شهر اور پیداشده است ( شهری باستانی در نزدیکی دهانه‌ی دو رود دجله و فرات ). در موزه‌ی بریتانیا نمونه‌هایی از تخته‌های چکرز مربوط به مصر باستان وجود دارد که با مهره‌هایشان در اتاق‌های دفن مردگان یافت شده‌اند. این بازی توسط ملکه حتشپسوت بازی می‌شده است ( پنجمین فرعون از دودمان هجدهم پادشاهی مصر باستان ). روش تسخیر مهره‌ی حریف در بازی‌های آن زمان هنگامی بود که دو مهره در دو سمت مهره‌ی حریف قرار می‌گرفتند. گفته می‌شود در طی جنگ تروآ نیز چکرز بازی می‌کردند.

 

قوانین عمومی

قوانین چکرز

چکرز توسط دو بازیکن انجام می‌شود که هرکدام در یک سمت از تخته‌ی بازی قرار می‌گیرند. یک بازیکن مهره‌ی سیاه . بازیکن دیگر مهره‌های سفید را دارد. بازیکنان به ترتیب نوبت بازی خود را عوض می‌کنند. بازیکن نمی‌تواند مهره‌ی حریف را جابجا کند. بازیکنی که مهره‌های سفید دارد در ابتدا بازی را شروع می‌کند، مگر اینکه از قبل برخلاف آن توافق شده باشد. حرکات شامل جابجایی مورب مهره به سمت خانه‌ای است که هنوز تسخیر نشده باشد. اگر در خانه‌ی مجاور مهره‌ای از حریف قرار داشته و خانه‌ی پشتی آن خالی باشد با پریدن از روی مهره‌ی حریف می‌توان آن را تسخیر کرد و از بازی بیرون راند.

تنها خانه‌های تیره‌ی صفحه‌ی چکرز استفاده می‌شوند. یک‌مهره تنها می‌تواند با حرکت مورب به خانه‌ای که هنوز تسخیر نشده است برود. تسخیر مهره‌ی حریف در اغلب بازی‌ها اجباری است اگرچه در برخی موارد قانون بازی تسخیر مهره‌ی حریف را به انتخاب فرد می‌گذارد. در اغلب بازی‌های بازیکنی که مهره‌ای برای او باقی نماند و یا دیگر نتواند حرکتی انجام دهد بازنده است.

 

مهره‌های عادی

چکرز

مهره‌هایی که تاج ندارند تنها یک‌قدم به سمت جلو می‌روند و تنها با طی کردن دوخانه‌ی متوالی و پرش از روی مهره‌ی حریف در خانه‌ی اول می‌توانند مهره‌ی او را تسخیر کنند. در یک نوبت یک‌مهره می‌تواند با چندین پرش موفق تعدادی از مهره‌های حریف خود را تسخیر نماید، پرش‌ها لازم نیست حتماً در یک خط باشند بلکه می‌توان پرش‌های زیگزاگ نیز انجام داد.

 

پادشاه

چکرز

زمانی که یک‌مهره‌ی عادی به‌ردیف پادشاه‌ها می‌رسد ( دورترین ردیف جلوی مهره ) پادشاه می‌شود و با گذاشتن یک‌مهره‌ی دیگر روی مهره‌ی اول مشخص می‌گردد. این مهره قدرت‌های بیشتری می‌گیرد مثلاً می‌تواند به سمت عقب حرکت کند ( و با حرکت با سمت عقب مهره‌ی حریف را تسخیر نماید ). برخلاف مهره‌های عادی، مهره‌ی پادشاه می‌تواند در یک نوبت چندین پرش داشته و با هر پرش یک‌مهره‌ی عادی یا پادشاه از حریف را تسخیر نماید.

 

مسابقات چکرز

مسابقات چکرز

مسابقات جهانی چکرز انگلیسی در سال 1840 آغاز شد. برندگان از میان شرکت‌کنندگان مرد در بخش سه حرکتی از کشورهای بریتانیا، آمریکا، باریادوس ( کشوری در شمال شرق ونزوئلا ) و اخیراً ایتالیا بوده‌اند. مسابقات چکرز برای بانوان در بین مسابقات بین‌المللی چکرز تازگی بیشتر داشته و در سال 1993 آغازشده است.

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040