۳۱ تير ۱۳۹۴

کریکت

۳۱ تير ۱۳۹۴ 4981 بازدیدکننده 0 نظر
کریکت در این مقاله می خوانید

کریکت یک بازی با چوب و توپ است که در آن بازی میان دو تیم یازده‌نفره برگزار می‌شود. ...

کریکت

بازی کریکت در زمینی مستطیلی به طول 20 متر انجام می‌شود. هر تیم به‌نوبت با چوب به توپ ضربه زده و تلاش می‌کند با دویدن به سمت دیگر زمین امتیاز به دست آورد و تیم دیگر تلاش می‌کند توپ را بگیرد.

در این بازی به افرادی که توپ را پرتاب می‌کنند باولر و کسانی که با چوب به توپ ضربه می‌زنند بتمن می‌گویند. باولر توپ را به سمت بازیکن بتمن پرتاب می‌کند تا او با چوب خود به توپ ضربه بزند، در همین حین باولر به سمت دیگر میدان دویده و یک امتیاز می‌گیرد. هر بتمن تا زمانی که مرتکب اشتباه شود به ضربه زدن به توپ ادامه می‌دهد و یا پس‌ازاینکه شش توپ پرتاب شد. پس‌ازآن تیم‌ها نقش خود در میدان بازی را عوض کرده و به رقابت ادامه می‌دهند.

 

کریکت

مسابقه‌ی کریکت به زمان‌هایی تقسیم می‌شود که به هریک اینینگس گفته می‌شود. قبل از بازی تصمیم گرفته می‌شود که تیم‌ها هریک،  یک یا دو تایم داشته باشند. در هر نوبت از بازی یک تیم توپ را پرتاب کرده و تیم دیگر آن را می‌گیرد. پس از هر دور جای تیم‌ها عوض می‌شود. همه‌ی یازده عضو تیم گیرنده‌ی توپ وارد زمین می‌شوند اما تنها دو عضو از تیم ضربه زن هر بار در زمین هستند.

قبل از بازی کاپیتان تیم‌ها یک پرتاب سکه انجام می‌دهند و فرد برنده تصمیم می‌گیرد در ابتدا پرتاب‌کننده‌ی توپ باشند و یا ضربه زن.

اغلب شکل زمین‌بازی کریکت بیضی است که یک محوطه‌ی مستطیلی در مرکز آن قرار دارد. اطراف زمین‌بازی با مرزی مشخص می‌شود که می‌تواند حصار، طناب یا خطوط رنگ‌شده باشد.

 

تاریخچه

تاریخچه کریکت

بر اساس شواهد ارائه‌شده در سال 1598 مشخص شد اولین بازی کریکت در سال 1550 در انگلیس بازی شده است. در طی قرن 17 منابع بسیاری نشان‌دهنده‌ی رشد کریکت در جنوب شرقی انگلیس است. در پایان این قرن کریکت ورزشی سازمان‌یافته شد و گفته می‌شود اولین بازی حرفه‌ای در سال 1660 برگزار شد.

سازمان‌دهی بازی در سطح بازی‌های کشوری موجب تأسیس کلوب های کشوری شد که درنهایت سبب برگزاری مسابقات رسمی کشوری در سال 1890 گشت.  در قرن 20 مسابقات کریکت روبه‌پیشرفت بود و قبل از جنگ جهانی دوم در غرب هند و نیوزیلند نیز برگزار می‌شد. پس از جنگ پاکستان، سری‌لانکا و بنگلادش نیز به بازی پیوستند.

 

زمین‌بازی

زمین بازی کریکت

کریکت روی زمین چمنی بازی می‌شود. قوانین کریکت اندازه یا شکلی برای زمین‌بازی تعیین نکرده‌اند اما اغلب بیضی‌شکل است. در مرکز زمین یک مستطیل است که با خط مشخص‌شده می‌باشد. محوطه‌ی بازی زمینی مسطح به عرض 3 متر است. در هر سمت از زمین دو هدف چوبی بافاصله‌ی 20 متر گذاشته‌شده‌اند ( طول زمین‌بازی )

 

بت و توپ

تچهیزات کریکت

بت یا چوبی که با آن ضربه می‌زنند از چوب ساخته‌شده و به شکل یک تیغه با دسته‌ی استوانه‌ای است. عرض این چوب نباید بیش از 108 میلی‌متر باشد و طول کلی آن 970 میلی‌متر است. توپ‌بازی یک توپ کروی چرمی سفت است که محیطی برابر با 230 میلی‌متر دارد. سختی توپ که با سرعت زیادی پرتاب می‌شود موجب نگرانی بوده و سبب می‌شود فرد بتمن یا ضربه زن از لباس‌های محافظ استفاده کند.

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040