۱۷ خرداد ۱۳۹۴

هاکی زیر آب

۱۷ خرداد ۱۳۹۴ 4739 بازدیدکننده 0 نظر
هاکی زیر آب در این مقاله می خوانید

هاکی زیر آب یک بازی جهانی است که در آن دو تیم با کمترین میزان تماس با هم رقابت می‌کنند تا از طریق ضربه به دیسک با چوب هاکی آن را از ته استخر به سمت دروازه‌ی تیم حریف ببرند. ...

هاکی زیر آب

بازی هاکی زیر آب در اصل در سال 1954 در انگلیس آغاز شد. نام این بازی در ابتدا را اختاپوس گذاشته شد. هدف این بازی جذب علاقه و توجه اعضای گروه به غواصی حتی در ماه‌های سرد زمستان بود.امروزه هاکی زیر آب در سراسر جهان بازی می‌شود. اولین مسابقه‌ی جهانی هاکی زیر آب در سال 1980 در کانادا برگزار شد.

 

تاریخچه

هاکی زیر آب اولین بار در سال 1954 توسط آلن بلیک در بریتانیا بازی شد. او و دیگر غواصان این بازی را در استخر ایستنی بازی کردند. قوانین این بازی در ابتدا برای 8 نفر تدوین شده بود. در حدود اواخر دهه‌ی 1950 بازی در دوربان در جنوب آفریقا گسترش یافت. در آمریکا هاکی زیر آب در ابتدا در سال 1962 در کانادا اجرا شد.ده سال بعد انجمن هاکی زیر آب بریتانیا تأسیس‌شده و این انجمن توسط دولت بریتانیا حمایت می‌گشت. در آسیا اولین بار هاکی زیر آب در اواخر دهه‌ی 1970 در فیلیپین بازی شد.

 

روش بازی

هاکی زیر آب

دو تیم ده نفره باهم بازی می‌کنند. در هر تیم شش بازیکن در زمین بازی هستند و چهار بازیکن دیگر بازیکنان جایگزین هستند که داخل آب یا بالای آن در محوطه‌ای خارج از زمین بازی می‌نشینند. قبل از شروع بازی توپ مخصوص هاکی در میانه‌ی استخر گذاشته می‌شود و بازیکنان در آب روی دروازه‌ی دفاعی خود قرار می‌گیرند. در ابتدای بازی بازیکنان مجازند به هر مکانی که بخواهند شنا کنند و تلاش می نمایند تا توپ را وارد دروازه‌ی حرف کنند. زمانی که بازیکنان همگی به ته استخر می روند نفس خود را نگه می‌دارند. تا زمانی که یک تیم گل بزند، بازیکنان به دیواره‌ی خود برای آغاز امتیاز جدیدی بروند و یا داور اعلام توقف در بازی کند بازی ادامه دارد.

اغلب بازی دارای دو نیمه‌ی 15 دقیقه‌ای است ( این بستگی به قوانین بازی دارد.بازی‌های جهانی 15 دقیقه هستند ) اغلب یک زمان استراحت سه دقیقه‌ای بین دو نیمه وجود دارد. اغلب بازیکنانی موفق‌ترند که بهتر می‌توانند نفس خود را نگه‌دارند و می‌توانند در کنار نشان دادن مهارت‌های خود با سرعت در زیر آب حرکت کنند. همچنین استفاده از مهارت‌های فردی و توانایی کار با دیگر اعضای تیم نیز بسیار مهم است.

 

تجهیزات

تجهیزات هاکی زیر آب

1 . لوله‌ی تنفسی

این لوله بازیکن را قادر می‌سازد بدون نیاز به بیرون آوردن سر از آب برای نفس کشیدن بتواند جریان بازی را مشاهده کند.

2. کلاه

3 . ماسک

4 . باله

باله به بازیکنان اجازه می‌دهد سریع تر در آب شنا کنند.

5 . چوب

این چوب‌دستی اغلب کوتاه است و به رنگ سیاه یا سفید بوده و تیم بازیکن را مشخص می‌کند.

6 . توپ هاکی

این توپ شبیه به توپ هاکی روی یخ است اما از سرب یا ماده‌ای مشابه آن ساخته می‌شود و دور آن با پلاستیک پوشانده شده است.

7 . دستکش

8. لباس شنا

اغلب محدودیتی برای نوع لباس شنا وجود ندارد.

9. دروازه

دروازه‌ها سه متر عرض داشته و در دوسمت استخر قرار دارند. اغلب این دروازه‌ها از آلومینیوم، گالوانیزه یا استیل ضدزنگ ساخته‌شده‌اند.

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040