۲ ارديبهشت ۱۳۹۴

دومینو

۲ ارديبهشت ۱۳۹۴ 50504 بازدیدکننده 4 نظر
دومینو در این مقاله می خوانید

دومینو بازی‌ای است که با مهره‌های مستطیل شکل دومینو بازی می‌شود. در این مقاله شما را با قوانین و انواع متفاوت این بازی آشنا می سازیم. ...

دومینو

مجموعه‌ی تکه‌های دومینو یک ست دومینو را می‌سازند که اغلب به آن پک می‌گویند. مجموعه‌ی مهره‌های دومینو برای اروپاییان 28 مهره بوده است که در محاوره به آن‌ها استخوان، کارت، کاشی، بلیط یا سنگ می‌گفتند.  هر دومینو یک‌مهره‌ی مستطیل شکل خط‌دار است که خط بخش رویی مهره را به دو مربع تقسیم می‌کند. هر یک از این مربع‌ها با تعدادی نقطه مشخص‌شده و یا خالی می‌باشد. پشت مهره‌ها یکسان نیستند، ممکن است برخی مهره‌ها طرح داشته و یا خالی باشند. دومینو یک وسیله‌ی عمومی بازی است که شبیه به بازی‌های کارتی یا بازی‌های با تاس است. با هر سری از مجموعه‌ی دومینو می‌توان بازی‌های مختلفی انجام داد.

 

ساختار و ترکیب مهره‌های دومینو

 مهره های دومینو

مهره‌های دومینو سبک اروپایی از قدیم از استخوان‌هایی مانند عاج فیل یا چوب جنگلی تیره مانند آبنوس ساخته می‌شدند. مهره‌های دومینو ممکن است از عناصر طبیعی متفاوتی ساخته شوند مانند سنگ، چوب‌های جنگلی دیگر ( چوب بلوط یا سرو )، خاک رس و حتی شیشه‌ی مات یا کریستال. این مهره‌ها ظاهری جدیدتر داشته و اغلب وزن بیشترشان سبب می‌شود بیشتر به آن‌ها توجه شود، اما مواد استفاده‌شده در ساخت آن‌ها سبب می‌شود این مهره‌ها از مهره‌های ساخته‌شده از پلیمر گران‌تر باشند.

بیشتر مهره‌های مدرن تجاری دومینو از مواد مصنوعی ساخته می‌شوند.در این مهره‌ها اغلب برای هر امتیاز از رنگی جداگانه استفاده می‌شود تا پیدا کردن آن در پایان بازی راحت‌تر باشد. ( مثلاً یک نقطه مشکی، دونقطه سبز، سه‌نقطه قرمز ... )

مهره‌ها اغلب با توجه به مقادیر رویشان نام‌گذاری می‌شوند. مهره‌هایی که دارای مقادیر مشابه هستند جفت و مهره‌های متفاوت تک نامیده می‌شوند.

 

تاریخچه‌ی بازی

 تاریخچه دومینو

قدیمی‌ترین مطلب تأییدشده درباره‌ی دومینو در چین مربوط به کتاب " حوادث رخ‌داده در ووهان ( پایتخت هانگژو ) " است که نوشته‌ی یوآن داینستی است. او مهره‌های دومینو را مانند تاس بازی در لیست مواردی گذاشته است که دست‌فروشان می‌فروخته‌اند.

قرن‌ها انواع مختلفی از مجموعه مهره‌های دومینو در بخش‌های مختلف جهان برای بازی دومینو استفاده می‌شد.

دومینوی چینی طولانی‌تر از بازی دومینوی اروپایی است. در اوایل قرن 18 دومینو به اروپا راه یافت و در ابتدا در ایتالیا ظاهر شد. بازی از فرهنگ چینی به فرهنگ اروپایی تغییراتی یافت. دومینوی اروپایی دارای هفت مهره‌ی بیشتر است که شش مورد از آن‌ها در یک سمت مقادیری را نشان می‌دهند که نتیجه‌ی پرتاب ‌مهره است و سمت نیمه‌ی دیگر آن خالی است و مهره‌ی هفتم نشان‌دهنده‌ی ترکیب 0-0 می‌باشد.

 

قوانین بازی

 قوانین دومینو

مشهورترین نوع بازی دومینو بازی چیدمان است که به دو گروه اصلی تقسیم می‌شود، بازی‌های مسدود کردن و بازی‌های امتیازی.

بیشتر بازی‌های دومینو مسدودکننده هستند، هدف تمام شدن مهره‌هایی است که در دست فرد هستند و مسدود کردن مهره‌های حریف. در پایان امتیاز ممکن است بر اساس امتیازات مهره‌هایی حساب شود که در دست بازنده مانده‌اند.

در بازی‌های امتیازی نحوه‌ی محاسبه‌ی امتیاز متفاوت است و اغلب در طول بازی محاسبه می‌شود

 

مسیر بازی

 قوانین دومینو

خط یا مسیر بازی پیکربندی مهره‌ها روی میز بازی است. بازی با یک‌مهره آغاز می‌شود و خط بازی اغلب همزمان بااینکه طرفین بازی مهره‌ها را اضافه می‌کنند از دو سمت گسترش می‌یابد. زمانی که مسیر بازی به لبه‌های میز زیاد نزدیک شود بازی با زاویه به راست ادامه می‌یابد. اغلب قوانین مسیر برای هر نوع بازی متفاوت است.

 

نحوه‌ی بازی

 روش بازی دومینو

در بسیاری از بازی‌های دومینو بازیکنی که دارای مهره‌ی جفت با بیشترین امتیاز است بازی را شروع می‌کند مثلاً جفت شش. اگر هیچ‌کس نداشت این مهره را بیشترین جفت بعد بازی می‌شود، چفت پنج، و به همین ترتیب. اگر هیچ‌یک از بازیکنان یک جفت نداشت مهره‌ی بعدی که بیشترین امتیاز را دارد شروع‌کننده است، شش – پنج، شش – چهار .... در برخی از انواع دومینو بازیکنان به‌نوبت از مهره‌های بیرون برمی‌دارند تا یک جفت برای آغاز بازی پیدا شود. در بازی‌های دیگر  مهره‌ها دوباره ترکیب‌شده و هر نفر 7 مهره برمی‌دارد. پس از پایان دور اول، برنده‌ی دور قبل نفر اول شروع‌کننده‌ی بازی بوده و می‌تواند با هر مهره‌ای که در دست دارد بازی را شروع کند.

بازی تا زمانی ادامه دارد که یک بازیکن همه‌ی مهره‌های دستش را بازی کرده باشد و او برنده است و یا تا زمانی که بازی برای تمامی بازیکنان مسدود شده و هیچ بازی قانونی‌ای نمانده باشد.

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040