۱۰ اسفند ۱۳۹۳

اسلمبال

۱۰ اسفند ۱۳۹۳ 3218 بازدیدکننده 0 نظر
اسلمبال در این مقاله می خوانید

اسلمبال شکلی از ورزش بسکتبال است که با چهار ترامپولین در جلوی هر تور، و تخته‌های اطراف لبه‌ی زمین بازی می‌شود. با قوانین، سبک بازی و تجهیزات لازم آن بیشتر آشنا شوید. ...

اسلمبال

اسلمبال ساخته‌ی ماسون گوردون است که می‌خواست ترکیبی از ورزش‌ها ایجاد کند که شبیه یک بازی ویدیویی واقعی باشد. شرکت گوردون صاحب‌نام اسلمبال است. پس‌ازآن گوردون تلاش کرد که بازیکنان بسکتبال خیابانی را متقاعد کند تا ایده‌ی جدید او را امتحان کنند: او می‌خواست بازیکنانی ماهر و قوی پیدا کند که بتوانند درحالی‌که از ترامپولین ها به بالا پریده و در نیمه‌ی هوا به هم برخورد می‌کنند، به‌راحتی به بازی بپردازند.

پنج نوآموز برای انجام اولین بازی‌ توسط گوردون آموزش دیدند. این شش بازیکن اولیه، بخشی از دو تیم اول بودند. این دو تیم یک دوره بازی نمایشی در سال 2001 انجام دادند.

این بازی که برای اولین بار در لس‌آنجلس انجام شد، موردتوجه بازیکنان بسکتبال خیابانی آن منطقه قرار گرفت. در طول یک سال، 400 نفر به‌عنوان بازیکنان قدرتمند در لیست قرار گرفتند.

 

قوانین و مقررات

اسلمبال

بازیکنان با عبور دادن توپ از تور تیم مخالف در انتهای زمین، و جلوگیری از انجام همین کار توسط تیم رقیب، امتیاز به دست می‌آورند. هدف بازی، به دست آوردن امتیاز بالاتر نسبت به تیم مخالف در پایان زمان بازی است. اگر توپ بدون برخورد بازیکن حمله‌کننده با تور از میان حلقه رد شود، یک امتیاز موفق می‌تواند دو نمره برای تیم داشته باشد.

در این ورزش 4 بازیکن از هر تیم در یک‌زمان می‌توانند در زمین باشند. تعداد تعویض‌ها نامحدود است و مانند بازی هاکی می‌توان در حین بازی تعویض را انجام داد.

 

قوانین بازی

قوانین اسلمبال

بازی در 4 دور 5 دقیقه‌ای انجام می‌شود، که با قوانین بسکتبال که در 4 دور 12 دقیقه‌ای بازی می‌شود متفاوت است. بازی با یک پرتاب آزاد آغاز می‌شود که در آن توپ در مرکز زمین پرتاب می‌شود. توپ باید بدون تماس بازیکنان به بیش‌ترین ارتفاع خود برسد و در این نقطه بازیکنان مجازند تا با یکدیگر مقابله کنند.

10 دقیقه زمان استراحت بین نیمه‌ها وجود دارد. تنها یک تایم آوت به هر تیم داده می‌شود که فقط می‌توان در دو دقیقه‌ی آخر بازی عادی مورداستفاده قرار بگیرد. در این بازی هر تیم 15 ثانیه فرصت حمل توپ و انجام حمله را دارد. برای نیمه‌ی دوم تیم ها سمت خود در زمین را عوض می‌کنند.

 

موقعیت‌ها

اسلمبال

هر تیم می‌تواند درآن‌واحد 4 بازیکن در زمین داشته باشد. سه موقعیت متفاوت وجود دارد:

گرداننده: این گرداننده اصلی توپ در تیم است. کار این فرد حمله کردن و سازمان‌دهی بازیکنان دیگر و کنترل جریان بازی است.

مهاجم: امتیاز گیرنده‌ی اصلی تیم در زمین است. مهاجم بازیکنی است که به سبد حمله کرده و توپ را پس از عبور از مدافع تیم مقابل به حلقه وارد می‌کند.

متوقف کننده: این موقعیت برای بازیکن اصلی دفاعی تیم است. او تنها در شرایط الزامی حمله می‌کند و با استفاده از خود به شکل یک سپر، از سبد در برابر حملات دفاع می‌کند.

تیم ها مجازند تا ترکیب خود را انتخاب کنند. ترتیب‌های رایج عبارت‌اند از: 1 متوقف کننده، 2 گرداننده و یک مهاجم، یا 1 متوقف کننده، 1 مدیر و 2 مهاجم.

 

خطاها

خطاهای اسلمبال

هر بازیکن می‌تواند قبل از اخراج از زمین به خاطر خطا، مرتکب سه خطای فردی شود، و این برخلاف قوانین رسمی بسکتبال است که در آن، برای 6 خطای عادی فرد از زمین اخراج می‌شود. دو خطای فنی می‌تواند منجر به رد صلاحیت شود. زمانی که خطا اعلام می‌شود، بازیکنی که مرتکب خطا شده است روی خط انتهایی ترامپلین‌های عقبی قرار می‌گیرد، درحالی‌که بازیکنی که خطا روی وی انجام‌شده، در موقعیت حمله در قسمت وسطی زمین قرار می‌گیرد.

 

تجهیزات

تجهیزات اسلمبال

سطح هر ترامپلین 2.1 متر در 4.2 متر است.

پدهای مهندسی، به‌طور خاص برای پوشاندن ریل‌های فریم طراحی‌شده و طراحی مخروطی آن‌ها، بیش‌ترین امنیت را برای بازیکنان در زمین فراهم می‌کند. تمام سطح کلی برای امنیت بیشتر با یک دیواره‌ی پلکسی گلاس 2.4 متری احاطه می‌شود که شبیه به رینگ هاکی می‌باشد. بازیکنان کلاه‌های حفاظتی و تجهیزات خاصی می‌پوشند که از نواحی متفاوت بدن محافظت می‌کند. این تجهیزات شامل پدهای زانو و آرنج نیز می‌شوند.
 

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040