۲۵ دي ۱۳۹۳

پرتاب دارت

۲۵ دي ۱۳۹۳ 5893 بازدیدکننده 0 نظر
پرتاب دارت در این مقاله می خوانید

پرتاب دارت یک بازی رقابتی و پرطرفدار است. در این مقاله شما را با قوانین، روش بازی، تاریخچه و نکات دیگری از این بازی آشنا خواهیم کرد. ...

پرتاب دارت

 

روش انجام بازی پرتاب دارت

پرتاب دارت یک بازی جذاب و فعالیت رقابتی حرفه‌ای است که در کشور انگلستان، کشورهای مشترک‌المنافع، ایرلند، هلند، کشورهای اسکاندیناوی، ایالات‌متحده، و کانادا از محبوبیت زیادی برخوردار است. هدف این بازی، پرتاب دارت به یک هدف دایره‌ای بر روی دیوار است. 

 

تاریخچه بازی دارت

تاریخچه بازی دارت

تصور می‌شود که منشأ بازی دارت، به انگلستان قرون وسطی و به سربازانی که برای تمرین تیراندازی خود، تیرهای کوچک را به پایین‌تنه درختان شلیک می‌کردند بازگردد. همچنین برخی از افراد، احتمال می‌دهند که معلمان تیراندازی در آن زمان، به شاگردان خود تیرهای کوچک‌شده می‌دادند و برای انجام تمرین، آن‌ها را مجبور می‌کردند که تیرها را به سمت بطری‌های خالی شراب پرتاب کنند. این کار کم‌کم تبدیل به یک فعالیت تفریحی شد و سربازان برای نشان دادن مهارت خود و خوش‌گذرانی، این تیرهای کوچک را به سمت اهدافی که در فاصله دور قرار داشتند پرتاب می‌کردند. در همین دوران یک نفر به این فکر افتاد که از سطح مقطع یک درخت به عنوان هدف استفاده کند. حلقه‌های درخت، هدف‌های بیشتری را در اختیار بازیکنان قرار می‌داد.

این بازی تا زمان گسترش امپراتوری بریتانیا، عمدتاً یک بازی آنگلو-آمریکایی بود. گسترش بازی دارت به آمریکا، به مهاجران نسبت داده می‌شود. پادشاهی متحد بریتانیا اولین جایی بود که بازی دارت را به عنوان یک ورزش پذیرفت.

 

قوانین بازی

قوانین بازی دارت

بازی دارت معمولاً بین دو بازیکن انجام می‌شود. صفحه دارت طوری از دیوار آویزان می‌شود که نقطه مرکزی آن در ارتفاع 173 سانتی‌متری از سطح زمین قرار داشته باشد (که سطح چشم یک فرد 183 سانتی‌متری است). خط پرتاب در فاصله 236 سانتی‌متری از سطح صفحه دارت قرار دارد. یک صفحه استاندارد دارت، دارای قطر 47.08 سانتی‌متر بوده و به 20 قسمت تقسیم شده است، که امتیاز بین 1 تا 20 را نشان می‌دهند. پرتاب به یکی از قسمت‌های بزرگ بخش‌های شماره‌دار، که معمولاً به رنگ سیاه و سفید است، امتیاز آن بخش را به پرتاب‌کننده می‌دهد. پرتاب به قسمت‌های نازک داخلی هر بخش در محیط بیرونی دایره، که معمولاً به رنگ قرمز و یا سبز است، دو برابر امتیاز آن بخش را برای پرتاب‌کننده در پی خواهد داشت. پرتاب به قسمت‌های باریک داخلی این بخش‌ها، که تقریباً در بین حلقه بیرونی و دایره مرکزی قرار دارد و مجدداً به رنگ قرمز و یا سبز است، سه برابر امتیاز آن بخش را به پرتاب‌کننده می‌دهد. دایره مرکزی، از یک حلقه خارجی سبز رنگ که 25 امتیاز دارد و یک دایره داخلی قرمز رنگ که 50 امتیاز دارد تشکیل شده است. پرتاب به قسمت بیرون از حلقه بیرونی، امتیازی در پی نخواهد داشت.

بازیکنان از یک امتیاز مشخص که معمولاً 501 و یا 301 است شروع می‌کنند، و بازیکنی که بتواند این امتیاز را کاهش داده و آن را دقیقاً به صفر برساند برنده می‌شود. پرتابی که امتیاز بازیکن را به زیر صفر بیاورد، محاسبه نشده و نوبت پرتاب به فرد مقابل داده می‌شود. 

بازیکنان در هر دور، 3 دارت پرتاب می‌کنند.

 

نکته‌های پرتاب دارت

نکته‌های پرتاب دارت

زمان پرتاب دارت، آن را به صورت مستقیم و موازی سطح زمین نگه‌دارید و این حالت را در طول زمان پرتاب خود حفظ کنید. هر بار از یک حالت ثابت برای پرتاب دارت استفاده کنید. زمان پرتاب دارت، کف هر دو پای خود را روی زمین قرار دهید.

 

تجهیزات مورد نیاز برای انجام بازی دارت

برای انجام بازی دارت، شما به شش دارت (3 عدد برای هر کدام از بازیکنان)، و یک بورد (صفحه) دارت نیاز دارید. خوب است برای نوشتن امتیازها، یک خودکار و کاغذ نیز به همراه داشته باشید.

 

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040