۱۴ آبان ۱۳۹۳

فواید تای چی برای سلامتی

۱۴ آبان ۱۳۹۳ 4438 بازدیدکننده 0 نظر
فواید تای چی برای سلامتی در این مقاله می خوانید

تای چای چگونه ورزشی است؟ آیا با فواید و ویژگی های آن آشنا هستید؟ این مقاله را دنبال کنید. ...

فواید تای چی برای سلامتی

 

در ابتدا، شاید باور نکنید که این حرکات نرم، روان و سیال نوعی ورزش باشند. اما درست است. تای چی یک فعالیت چند صد ساله‌ی چینی است که برای تمرین دادن روح و بدن از طریق مجموعه‌ای از حالات بدنی و حرکات پیچیده طراحی شده است. تای چی که ریشه در سنت، مدیتیشن و هنرهای  رزمی دارد، قرار است جریان «چی» یا انرژی ای که زندگی را در سرتاسر بدن حفظ می‌کند بهبود بخشد. با تمرین ثابت و مداوم، حرکات آرام این ورزش فواید زیر را به همراه دارد: 

1. این حرکات، قدرت، انعطاف‌پذیری، تعادل و هماهنگی را بهبود می‌بخشد. همه‌ی حرکات به سوی رشد این ویژگی ها به کار گرفته و آماده می‌شوند. حرکات دست و بدن دقیق و حساب شده هستند، که این مسئله سبب می‌شود تمرین کننده همواره متوجه و مواظب موضع خود باشد. 

2. به عنوان تکنیکی برای ذهن و بدن، این فعالیت توانایی کاهش استرس را دارد. تمرین‌های تنفسی به فرد اجازه می‌دهند تا آرام و ریلکس شود. این ورزش، تشدید بیماری‌های موجود را به تأخیر می اندازد، سیستم ایمنی را تقویت می‌کند، سطح فشارخون را پایین آورده و فعالیت قلب را بهبود می‌بخشد. این فعالیت همچنین موجب بهبود گردش خون می شود.

3. این ورزش عادت های غلط و مکرری که ما پیوسته بر بدن خود تحمیل می کنیم را خنثی و بی‌اثر می‌کند. با نشستن تمام روز در مقابل کامپیوتر از دست‌ها زیاد کار می کشیم درحالی‌که اعضای دیگر ضعیف می‌شوند. حرکات نرم و آرام تای چی برای تمرین دادن و قوی کردن همه‌ی گروه‌ ماهیچه‌ها عمل می‌کنند. 

 

تای چی

 

4. این ورزش موجب رشد تعادل می شود. حرکات این ورزش شامل انتقال وزن از یک پا به پای دیگر است که انجام آن موجب بهبود تعادل می شود. همچنین این حرکات برای افراد مسنی مفید است که نیاز به تعادل دارند تا از افتادن و جراحت خود جلوگیری نمایند. در حقیقت، بزرگسالانی که این حرکات را دو بار در هفته  و هر بار حتی به مدت فقط یک ساعت انجام می‌دهند، بهبودهای قابل‌توجهی در فعالیت‌های روزانه‌ی خود مانند لباس پوشیدن، راه رفتن و بلند کردن وسایل نشان داده‌اند. 

5. این حرکات به کاهش وزن کمک می‌کنند. ممکن است برعکس به نظر برسد، زیرا حرکات آرام و نرم هستند. اما در حقیقت تمرین مداوم کالری‌ها را می‌سوزاند تا موجب شود شما وزن اضافی خود را از دست دهید. از آنجایی که این ورزش یک  فعالیت تمرینی کم شدت است، تمرین خوبی برای افرادی است که دارای وزن اضافی بوده و چربی‌هایی دارند که باید از دست بدهند. روش دیگری که این فعالیت ذهنی- بدنی از طریق آن وزن را کاهش می دهد این است که فرد را در مرکزتوجه قرار می دهد، بنابراین تمرکز را از غذا دور می‌کند و بر فعالیت‌های دیگری که موجب رضایت فیزیکی و روانی می شوند قرار می دهد. از طریق کاهش استرس و امکان رها کردن احساساتی که شما را به سمت زیاد خوردن می‌برند، شما دیگر میل ندارید غذایی بیشتر از آن چه که باید بخورید. 

6. این ورزش دارای اثری مفید بر ذهن است. تای چی برای اجرای حرکات دست و مهارت انجام درست حالت ها نیاز به تمرکز دارد. 

 

فواید تای چی

 

7. تای چی نظم و انضباط را بهبود می‌بخشد. حفظ تعادل در حالی که اطمینان می‌یابید حرکت یا تکنیک مناسب دنبال می‌شود نیازمند میزان مشخصی از کنترل و خودداری است. این ورزش تمرکز فرد را بر روی کار محول شده قرار می دهد، و از این طریق یک فعالیت خوب برای افرادی است که در تمرکز زمانی دچار مشکل هستند.  

8. این ورزش این امکان را به فرد می دهد که کنترل بیشتری روی خود داشته باشد. همچنین موجب رشد آگاهی می‌شود. از آنجایی که تای چی به میزان زیادی تفکر محور است، به شما این امکان را می‌دهد که عمیق تر به خود بنگرید و قدرت و ضعف واقعی خود را بشناسید و در عین حال به شما ابزاری برای مهار و غلبه بر آن‌ها می‌بخشد. 

9.  این ورزش هماهنگی بدن و ذهن و همچنین هماهنگی بین اعضای بدن را بهبود می بخشد.

10. تای چای به فرد توازن و تعادل می‌بخشد.

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040