۱۴ مرداد ۱۳۹۲

دانستنی های هاکی روی یخ

۱۴ مرداد ۱۳۹۲ 7604 بازدیدکننده 3 نظر
دانستنی های هاکی روی یخ در این مقاله می خوانید

در این مقاله شما با تاریخچه، ورزاشکاران معروف و وسایل مورد نیاز هاکی روی یخ آشنا خواهید شد ...

دانستنی های هاکی روی یخ

معرفی هاکی روی یخ

 

هاکی روی یخ

یکی از پر طرفدارترین بازی های جهان هاکی است که بیشتر در کشورهای سردسیر که فصل سرما و یخبندان در آن زیاد است، محبوبیت دارد. این ورزش در کشورهایی مانند اسکاندیناوی و کانادا به عنوان ورزش اول شناخته میشود.

مسابقات حرفه ای هاکی در جهان به نامهای NHL ( برای مردان) و NWHL ( برای زنان) مشهور هستند.

 64 کشور در جهان هستند که عضو فدراسیون بین المللی هاکی روی یخ (IIHF)  هستند. با این وجود در بازی های المپیک و جام جهانی هاکی کشور هایی چون کانادا، جمهوری چک، فنلاند، روسیه، اسلواکی، سوئد و ایلات متحده ی آمریکا هستند که حرفی برای گفتن دارند.

بطوری که از 63 مدالی که در مسابقات هاکی مردان در بازی المپیک زمستانی از سال 1298 شمسی تا کنون توضیع شده، تنها 6 مدال به جز کشورهای نام برده توانسته اند بدست بیاورند.

 

تاریخچه ی هاکی

 

تاریخچه ی هاکی

بازی هاکی در هلند ابداع شد. شخصی به نام جمیز دوم ( پادشاه انگلستان ) در دوران تبعیدش به هلند به هاکی علاقه پیدا کرد و پس از اتمام دوران تبعیدش، وقتی به سرزمین خود بازگشت هاکی روی یخ را به مردم انگلستان معرفی کرد.

مردم انگلستان به هاکی روی یخ علاقه پیدا کردند. در نیمه ی قرن نوزدهم کشور انگلستان هاکی نوینی را بوجود آورد و قوانین خاصی را وضع کرد.

اولین مسابقه ی بین المللی در یازدهم بهمن سال 1278 بین کشور های ولز و ایرلند برگزار شد که ایرلند توانست با نتیجه ی 3 بر 0 پیروز شود.

در سال 1302 کشور فرانسه تصمیم گرفت که فدراسیون بین المللی مردان را تاسیس کند. سه سال بعد در سال 1305 فدراسیون هاکی زنان در انگلستان تشکیل شد. این 2 فدراسیون 50 سال بطور جداگانه فعالیت می کردند که پس از 50 سال ادغام شدند.

 

بازی هاکی

 

بازی هاکی

هاکی یک بازی گروهی است  که در آن دو تیم در مقابل یکدیگر قرار میگیرند و هر کدام برای زدن پوک ( به توپ هاکی گفته میشود که از جوش دادن چند قطعه کائوچو درست میشود که ضخامت آن 1 اینچ و قطر آن 3 اینچ است و قبل از بازی آنرا سرد میکنند تا یخ بزند ) به داخل دروازه ی حریف تلاش می‌کنند.

تعداد بازیکنان ذخیره 12 نفر است که هر وقت که لازم باشد تعویض خواهند شد.

 

ورزشکار ها

 

مهارت ورزشکاران در هاکی

در این ورزش، ورشکارها باید از مهارت های بسیار پیچیده ای برخوردار باشند.

خوب اسکی کردن، خوب شوت زدن، خوب پاس دادن، سرعت زیاد، تکنیک و قدرت بدنی بالا از ویژگی های یک بازیکن خوب در ورزش هاکی است.

در این ورزش سرعت بالا بسیار مهم است بطوریکه در برخی مواقع سرعت بازیکنان تا 50 کیلومتر بر ساعت می‌رسد.

گاهی دیده می‌شود که سرعت پوک به 200 کیلومتر بر ساعت می‌رسد.

به همین دلیل چراغ قرمزی در پشت دروازه ی دروازبان ها قرار دارد که اگر پوک از دروازه عبور کند، شروع به چرخیدن و آژیر کشیدن می‌کند.

 

وسایل مورد نیاز برای هاکی (NHL)

همانطور که می‌دانید هاکی یک ورزش بسیار خطرناک است. به همین دلیل این ورزش نیاز به وسایل و تجهیزاتی برای محافظت از بدن دارد.  این موضوع باعث شده است که تجهیزات هاکی از اهمیت فراوانی برخوردار هستند.

 

کلاه(helmet) 

 

کلاه هاکی

که شامل بند چرمی هستند که بعضی از آنها قفسه ای برای محافظت از سر دارند و یک لبه که قفسه بر این لبه قرار میگیرد. کلاه های هاکی که برای محافظت از سر استفاده میشوند، در سایز ها و اندازه های مختلفی هستند.

 

محافظ  گردن (neck_guard)

محافظ گردن که از پلاستیک و صفحات محکم ساخته شده که در درون آن بسیار نرم است. این وسیله برای جلوگیری از ضربات تیغه ی اسکیت و دیگر ضربات استفاده میشود.

 

محافظ شانه(shoulder pads ) 

 

محافظ شانه هاکی

محافظ شانه ترکیبی است از جلیقه ای با قطعاتی در پشت کمر و جلوی بازیکن که دارای تسمه های چرمی محکم کردن جلیقه است.

محافظ شانه با سرپوشی که بطور انتخابی محافظ نرم و محافظ سخت پوشیده شده است که هر کدام مانع وارد شدن ضربه ی سنگین به سر شانه ها میشوند.

 

محافظ آرنج (Elbow_guard)

 

محافظ آرنج هاکی

 

محافظ آرنج که ساعد ها و بازو ها را میپوشاند، که ضربات وارده توسط پوک، ضربات حاصل از تنه زدن بازیکنان به هم، کوبیده شدن بازیکنان به دیواره ی زمین و ... محافظت میکند.

 

پیراهن زیر جلیقه

شانه و آرنج ها را میپوشاند و از پارچه ی کشبافت نازکی درست شده است و پشت پیراهن ها شماره و اسم هر بازیکن با رنگ مشخصی چاپ شده است.

 

دستکش هاکی

 

دستکش هاکی

از لایه ی خیلی نازک چرمی درست شده است که کف دست و انگشتان را می‌پوشاند. در حالی که  برای قسمت بیرونی دست ضخامت زیاد و قابل توجهی در نظر گرفته شده است. این قسمت محکم کمک میکند که انگشتان دست بر نگردد و باعث جلو گیری از وارد شدن ضربه به پشت دست می شود.

 

شلوار هاکی

 

 

شلوار هاکی

شلوار هاکی که اندازه ی آن ها تا زانوی بازیکنان است قسمت لگن را می پوشاند.

شلوار های هاکی دارای صفحاتی هستند که مفصل را میپوشانند.

 

محافظ ساق پا(shin)

که از پلاستیک سخت ساخته شده و زیر جوراب بسته میشود.

 

جوراب هاکی

جوراب هاکی با جوراب های معمولی متفاوت است که از پشم کشبافت درست شده است.

روی جورابها نه تنها نشان تیم، بلکه پست هر بازیکن ( حمله_مدافع_دروازبان ) نیز هک شده است.

جورابها از زیر شلوار هاکی یعنی روی زانو را میپوشانند.

 

اسکیت هاکی

 

اسکیت هاکی

اسکیت هاکی از یک محافظ سخت تشکیل شده که مناسب با اندازه ی پای بازیکنان ساخته میشود.

اغلب با مش فلزی تقویت شده است.

قسمت ضروری اسکیت، بوت داخلی آن است و تنها قسمت بیرونی که اهمیت دارد قسمت تیغه ی اسکیت است. به طور معمول اسکیت از ساق پا به پایین را میپوشاند.

 

چوب هاکی

 

چوب هاکی

چوب هاکی از مواد کامپوزیت ساخته شده است که آن برای سبک های مختلف در ابعاد مختلف و اندازه های گوناگون ساخته شده است.

برای جلوگیری از شکستن چوب های هاکی، کمی قابلیت انعطاف پذیری دارند.

پیشرفته ترین چوبه های هاکی از گرافیت ساخته میشود که به بازیکن اجازه میدهد قدرت و دقت بالاتری داشته باشند. این چوبها بسیار خوب هستند اما هزینه ی خرید آنها بسیار بالاست. به همین دلیل زیاد از آنها استفاده نمیشود.

 

زمان بازی و وقتهای اضافه

این بازی شامل سه ست 20 دقیقه ای میباشد و زمان بازی فقط هنگامی محاسبه میشود که توپ در حال حرکت باشد. در بازی های غیر حرفه ای و بازی های کودکان زمان هر دوره بازی، کوتاه تر خواهد بود.

اگر در پایان بازی ست سوم نتیجه مساوی بود، وقت اضافه نیز در نظر گرفته میشود و اولین تیمی که گل بزند، برنده ی آن مسابقه است.

 

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040