۱۴ بهمن ۱۳۹۲

موج سواری

۱۴ بهمن ۱۳۹۲ 9087 بازدیدکننده 8 نظر
موج سواری در این مقاله می خوانید

با تاریخچه ورزش موج سواری و وسایل مورد نیاز آن در این صفحه آشنا شوید. ...

موج سواری

مقدمه

موج‌سواری ورزشی بر روی سطح آب است که در آن از عناصر موج سواری و دریانوردی استفاده می شود. وسایل مورد نیاز این ورزش شامل تخته‌ای به طول 2 تا 3 متر و حجم 60 تا 250 لیتر است. انرژی این تخته توسط بادی که بر بادبان می‌وزد تأمین می‌شود. بادبان که بر روی تخته نصب شده است از یک دیرک، یک تیر کوچک دوطرفه و یک بادبان تشکیل شده است. ناحیه‌ی موج‌سواری با توجه به شرایط ، مهارت موج‌سوار و نوع تخته‌ی موج‌سواری از 2.5 مترمربع تا 12 مترمربع متغیر است.

موج‌سواری نوعی بسیار خالص از دریانوردی است. موج‌سوار از بدن خود به عنوان وسیله‌ای برای استفاده از نیروی طبیعی باد استفاده می‌کند تا تخته را به سمت جلو سوق دهد. موج‌سواری می‌تواند در هر جایی که آب و باد وجود دارد انجام شود، همانند دریاچه ها، تنگه‌ی ها و دهانه‌ی رودها.

 

موج‌سواری

تاریخچه‌ی موج‌سواری

 

تاریخچه‌ی موج‌سواری

تاریخ موج‌سواری به حدود سال 1948 بازمی‌گردد، زمانی که یک جوان 20 ساله‌ی آمریکایی با نام نیومن داربی یک صفحه‌ی شناور بر روی آب درست کرد. این صفحه بیشتر به یک کته مرن شبیه بود تا تخته‌ی موج‌سواری، وی بر روی آن یک بادبان نصب کرد.

در میانه‌ی دهه‌ی 60 فردی به نام جیم دریک تخته‌ای ساخت که یک دیرک و بادبان روی آن قرار داشت و با این تخته به اقیانوس رفت. او متوجه شد که زمانی که بادبان خیس می‌شود، بیرون کشیدن آن از آب دشوار است. بنابراین او طنابی را به این تخته افزود تا قایق را از آب بیرون بکشد. این آغاز اختراع موج‌سواری در تاریخ بود.

موج‌سواری رشد کاملی از یک ورزش حاشیه ای به یک ورزش کامل داشت تا اینکه سرانجام در سال 1984 به عنوان یک ورزش در بازی‌های المپیک پذیرفته شد. در المپیک سال 1992 در بارسلونا اجازه داده شد تا بانوان در موج‌سواری با یکدیگر به رقابت بپردازند.

 

سال‌های رونق موج‌سواری

 

سال‌های رونق موج‌سواری

اواخر دهه‌ی 70 و 80 اوج رونق موج‌سواری بود. این ورزش در اروپا بسیار به محبوبیت رسید. در آن زمان از هر 3 خانه حداقل یک خانواده تخته موج سواری داشتند.

به دلیل محبوبیت بالا، توسعه این ورزش متوقف نشد. ایده‌های خوب و بد بسیاری مطرح شدند. برندهای بسیاری برای تولید تخته موج‌سواری ایجاد شدند. در طول این زمان کمیته حرفه‌ای موج‌سواری تأسیس شد که فصلی تازه در تاریخ این ورزش بود.

 

خرید تخته‌ی موج‌سواری

 

خرید تخته‌ی موج‌سواری

برای خرید تخته‌ی موج‌سواری نیاز است به وزن، سطح مهارت و سرعت باد در منطقه‌ی محل زندگی خود توجه  داشته باشید. همچنین عوامل مهم دیگری در انتخاب تخته وجود دارند: پهنا، ظرفیت و ماده‌ی سازنده‌ی آن ( اپوکسی، پشم‌شیشه و پلی )

به یاد داشته باشید تخته‌های بزرگ‌تر (بر اساس ظرفیت به لیتر) برای مبتدیان بهتر هستند. تخته‌های نازک‌تر همانند تخته‌های کوتاه برای مسابقه بهتر هستند. در نهایت در صورت وجود بادهای آرام، نیاز به بادبان های بزرگ تری است.

 

انواع مسابقات موج‌سواری

 

موج‌سواری کلاس المپیک

Olympic class | کلاس المپیک

موج‌سواری به عنوان یکی از رویداد های المپیک تابستانه در سال 1984 برای آقایان و در سال 1992 برای خانم‌ها انجام شد. در مسابقه های المپیک از تخته‌هایی با طراحی یکسان استفاده می‌شود و همه‌ی افراد از یک تخته، بادبان و باله استفاده می‌کنند. این تجهیزات به گونه‌ای انتخاب می شوند تا اجازه دهند مسابقه در شرایط متفاوتی از دریانوردی انجام شود.

 

موج سواری فرمولا

موج سواری فرمولا | Formula windsurfing

این مسابقه به همراه تجهیزاتی برای رقابت در بادهای کم و متوسط، در طول 15 سال پیش گسترش یافته است. آن‌ها باله‌هایی با طول حداکثر 70 سانتی‌متر و بادبان‌هایی به اندازه‌ی 12.5 مترمربع دارند. قوانین به موج‌سواران اجازه می‌دهد تا تخته‌هایی از سازندگان متفاوت داشته باشند، البته تا زمانی که به عنوان تخته های فرمول پذیرفته شوند.

 

موج سواری کلاس ریس بورد

کلاس ریس بورد | Raceboard Class

تخته‌هایی با طول بیشتر و دارای یک دیرک قابل حرکت است که به فرد اجازه می‌دهد تا از همه‌ی نقاط بادبان به طرز موثری استفاده کند. در اینجا قابلیت بسیار عالی حرکت در جهت مخالف یا موافق باد، به همراه دسترسی و کنترل عالی تخته موج سواری، با هم ترکیب شده و سبب گردیده است که این نوع موج سواری عموماً در مسیرهای مثلثی المپیک انجام شود.

 

موج سواری اسلالوم

Slalom | اسلالوم | سرعت

اسلالوم مسابقه با سرعت زیاد است. دو نوع مسابقه‌ی اسلالوم وجود دارد:

شکل 8: مسابقه در بین دو جسم شناور انجام می‌گیرد.

در مسیر باد: بیش از دو علامت شناور وجود داشته و موج سواران در مسیر باد حرکت می کنند.

 

موج سواری Big Air

Big Air

شرکت‌کنندگان باهم به رقابت می‌پردازند تا ببینند چه کسی می‌تواند بلندترین پرش یا مانور را داشته باشد. یک شتاب سنج سه بعدی به کار گرفته شده است تا ارتفاع پرش‌ها را ثبت کند.

 

موج سواری Super X

Super X

این مسابقه جدیدی در میان مسابقات موج‌سواری است، چیزی بین مسابقات slalom و freestyle. مسابقه‌دهندگان در مسیرهای کوتاه مسابقات سرعت و در جهت باد به رقابت می‌پردازند. آن‌ها باید در طول مسیر مهارت‌های خاصی را به کار ببندند، مانند پرش از موانع. شرکت‌کنندگان باید از تجهیزات محافظ استفاده کنند.

 

موج سواری Speedsurfing

Speedsurfing

این مسابقه به فرم های متفاوتی انجام می‌شود. ISWC (کلاس بین‌المللی موج‌سواری سرعتی) در مکان‌های متفاوتی در جهان که نیازمندی های مسابقات سرعت را دارد رقابت‌ها را برگزار می‌کنند. مسابقه در دورهای 500 متری برگزارشده و دو سرعت بهتر فرد در 500 متر، میانگین سرعت او در این مسیر در نظر گرفته می‌شود. برنده شخصی است که بیش‌ترین امتیاز را کسب کرده باشد..

 

موج سواری سبک آزاد

Freestyle | سبک آزاد

شرکت‌کننده‌ای که بیش‌ترین نمایش‌ها را دارد یا حرکات نمایشی بیشتری در طول مسابقه نشان می‌دهد برنده است. سبک آزاد درباره‌ی حرکات نمایشی است و اعضا بر اساس میزان خلاقیت خود قضاوت می‌شوند. تعداد و سختی این حرکات هردو در امتیاز موثر هستند.

 

موج سواری Wave

Wave

این مسابقات که بر روی موج و زیر موج ها انجام می شود، در دوره‌ی گسترش موج‌سواری در جزایر اواهو و مائوئی در هاوایی ایجاد شد. مسابقه شامل دو مرحله جدا (اما مرتبط ) می‌باشد : موج‌سواری و پرش از روی موج.

پرش از موج مانند سبک freestyle شامل مجموعه‌ای از حرکات نمایشی است که زمانی که فرد از یک موج بلند می‌پرد انجام می‌گیرد.

 

موج‌سواری برای کودکان

 

موج‌سواری برای کودکان

موج‌سواری برای کودکان از سن 5 سالگی امکان‌پذیر است. برندهای متفاوتی به تولید تجهیزات موج‌سواری برای این موج سواران کم وزن و سبک می پردازند.

 

تجهیزات موج‌سواری

 

تخته‌ی موج‌سواری

تخته‌ی موج‌سواری یکی از شناخته‌شده ترین وسایل آن است که متأسفانه از همه‌ی تجهیزات گران تر است. پس بهتر است برای خرید آن، صرفاً به رنگ زیبای آن بسنده نکنید.

 

بادبان موج سواری

بعد از تخته‌ی موج‌سواری، بادبان مهم‌ترین بخشی است که باید در خرید آن دقت کنید.

 

دیرک موج سواری

برای نگه‌داشتن بادبان در مکانش شما نیاز به داشتن یک دیرک دارید.

 

تیرک موج سواری

آخرین بخش بزرگ از تجهیزات موج‌سواری، تیرک است. این تیرک است که شما دست های خود را به آن میگیرید، و با آن می توانید حرکت تخته را کنترل کرده و بادبان را در مسیر باد قرار دهید.

 

باله موج سواری

آخرین بخش مهم از تجهیزات این ورزش باله است. اگرچه شما معمولاً آن را نمی‌بینید، اما یک بخش مهم است که سرعت شما در حین موج‌سواری و نوع مانورهایتان را مشخص می‌کند.

همچنین شما باید وسایلی مانند جلیقه نجات، کلاه، دستکش و لباس شنا به همراه داشته باشید.

 

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040