۵ بهمن ۱۳۹۲

شنا

۵ بهمن ۱۳۹۲ 9423 بازدیدکننده 6 نظر
شنا در این مقاله می خوانید

در این مقاله با روش های شنا، تاریخچه مختصری از شنا و شناهای قهرمانی آشنا خواهید شد. ...

شنا

معرفی ورزش شنا

شنا یعنی حرکت بدن در میان آب که می‌تواند برای تفریح، ورزش یا حتی مسابقه انجام شود. در بسیاری از ادبیات های باستانی، شنا با اعمال قهرمانانه یا مراسم‌های مذهبی در ارتباط بوده است. اولین کتاب درباره‌ی روش‌های ورزش شنا در سال 1538 نوشته شده است. نسبت به ورزش‌های دیگر، در شنا همه‌ی ماهیچه‌های بدن با هماهنگی بیشتری کار می‌کنند. تکرار مکرر حرکات در ورزش شنا سبب شده است این ورزش برای سیستم قلبی و عروقی بسیار مفید باشد.

 

تاریخچه‌ای از ورزش شنا

 

تاریخچه‌ای از ورزش شنا

ورزش شنا از زمان‌های بسیار قدیم در میان انسان‌ها رواج داشته است. اولین آثار از ورزش شنا بر روی نقاشی‌هایی روی سنگ به چشم می‌خورد که مربوط به 7000 سال پیش است. در دهه 1830 در انگلستان شنا به عنوان یک ورزش رقابتی شناخته شد. در سال 1828 اولین استخر شنا برای عموم در انگلستان تأسیس شد. در سال 1837 انجمن ملی شنا مسابقات شنا را در شش استخر مصنوعی در اطراف انگلستان برگزار می‌کرد. کم‌کم این ورزش در میان مردم محبوب و مشهور شد. در سال 1844 دو فرد آمریکایی در مسابقات شنا در لندن شرکت کرده و شنای کرال سینه را به همه‌ی تماشاگران معرفی کردند. به تدریج در کشورهای اروپایی دیگر فدراسیون ورزش‌های شنا تأسیس شد.

 

برخی از انواع شنا

 

کرال پشت

 

کرال پشت

کرال پشت شباهت‌های زیادی به کرال سینه دارد، با این تفاوت که به پشت روی آب شناور هستید. شما این کرال را با شناور شدن روی آب، در حالی که شش های شما روی سطح آب قرار گرفته اند شروع می کنید، ولی بقیه بدن شما زیر آب قرار دارد. باید حین ضربه با پا و حرکت در آب، وضعیت بدن خود را به حالت افقی حفظ کنید. حرکات دست شما باعث فرستادن آب به زیر شما شده و بدن شما را در آب به پیش می راند.

 

پروانه

 

پروانه

در این شنا باید همزمان هر دو دست خود را به بالای سر برده و سپس آنها را در آب فشار دهید تا به جلو حرکت کنید. در این شنا، حرکات پا حالتی دلفین وار دارند، یعنی پاها کنار هم قرار داشته و به آب ضربه می زنند. در شنای پروانه باید بتوانید توسط مرکز وزنی خود، خود را در آب تثبیت کرده و بین حرکات خود در روی آب و زیر آن هماهنگی کامل ایجاد نمایید.

 

کرال سینه

 

کرال سینه

کرال سینه نوعی روش در شنا کردن است که معمولاً سریع ترین روش در بین چهار روش معروف شنا قلمداد می شود. به همین دلیل، تقریباً همیشه در مسابقات شنای آزاد، فقط از کرال سینه استفاده می شود. در این شنا، فرد به صورت خوابیده و صورت پایین در روی آب قرار میگیرد و با حرکات دست و پای خود، آب را به عقب فرستاده و به جلو حرکت می کند.

 

قورباغه

 

قورباغه

شنای قورباغه، نوی شنا است که در آن شناگر روی سینه خود شنا کرده و کمر وی در آب چرخش ندارد. این شنا، به دلیل ثبات آن و امکان نگه داشتن سر در بیرون از آب در بیشتر زمان شنا، محبوب ترین شنای تفریحی است. در اکثر کلاس های آموزش شنا، افراد تازه کار ، شنای قورباغه و یا کرال سینه را اول یاد می گیرند. به دلیل اینکه در شنای قورباغه، چشم ها تقریباً همیشه بالای آب است، این شنا برای امداد و نجات مهم است، زیرا فرد نجات دهنده، بدون گم کردن قربانی می تواند به وی نزدیک شود. با این حال، شنای قورباغه سخت ترین نوع شنا در مسابقات قهرمانی است، زیرا استقامت و قدرت پای بالاتری نسبت به انواع دیگر شنا نیاز دارد. این شنا کندترین نوع شنا بوده و گمان می رود که قدیمی ترین نوع شنا باشد.

 

برخی از مسابقات شنا

 

مسابقات شنا

شنای مختلط انفرادی

در یک مسابقه، که به آن شنای مختلف انفرادی گفته می شود، از هر چهار نوع شنا به ترتیبی خاص استفاده می شود _ پروانه، کرال پشت، قورباغه و کرال سینه. طول مسیر شنای مختلط انفرادی می تواند بین 100 تا 400 متر باشد.

 

شنا در آب‌های آزاد

در این مسابقات که در آب های آزاد انجام می شود، مسیری که اکثراً با اجسام شناور بزرگ مشخص شده است دنبال می شود. این مسیرها اغلب طولانی بوده و بزرگ بیش از یک مایل است، و شناگران می توانند از هر نوع شنایی که مایل هستند استفاده کنند. بیشتر شرکت‌کنندگان شنای کرال سینه انجام می‌دهند. با این حال خیلی از آن‌ها برای تازه کردن نفس و حرکت در اطراف اجسام شناور، شنای قورباغه انجام می دهند. در صورتی که آب متلاطم بوده و نفس کشیدن برای شرکت کننده ها مشکل باشد، آنها ممکن است از کرال پشت استفاده کنند.

 

امدادی

برخی از مسابقه های شنا، به صورت امدادی انجام می شود. شنای امدادی به این صورت انجام می شود که در آن چهار شرکت کننده، یکی پس از دیگری، در یک مسیر ثابت، مسافت برابری را شنا می کنند. مسابقه های امدادی ممکن است برای شناگران جوان 100 یارد (برابر 91.44 متر) بوده و هر شرکت کننده 25 یارد (22.86 متر) شنا کند، و یا برای مسابقه های المپیک تا 800 متر نیز باشد.

 

تجهیزات مخصوص شنا

مایو شنا

کلاه شنا

عینک شنا

باله های شنا (این باله‌ها ضربات پا بر روی آب را سریع تر کرده و با نگه داشتن پاها در یک وضعیت درست هنگام ضربه زدن، تکنیک فرد را بهتر می کنند.)

 

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040