۳۰ ارديبهشت ۱۳۹۵

چرا دویدن برای شما مفید است؟

۳۰ ارديبهشت ۱۳۹۵ 2222 بازدیدکننده 0 نظر
چرا دویدن برای شما مفید است؟ در این مقاله می خوانید

دویدن یکی از مشهورترین ورزش‌هاست. دو فواید بسیاری برای سلامت شما دارد. اگر به دنبال دلایل مفید بودن دو می‌گردید بهتر است مقاله‌ی زیر را بخوانید. ...

چرا دویدن برای شما مفید است؟

نوعی عالی از ورزش‌های قلبی است

فواید دویدن

یکی از بهترین نکات درباره‌ی دویدن این است که شکلی متنوع از ورزش‌های قلبی می‌باشد و نیاز به هیچ آموزش یا تجهیزات خاصی ندارد. دویدن برای مبتدیان و یا کسانی که قصد سوزاندن کالری بیشتر دارند عالی است.

 

می‌توان داخل یا خارج خانه انجام داد

فواید دویدن

روزهای آفتابی می‌توانید به پارک نزدیک خودتان رفته و در آنجا ورزش کنید. در روزهای ابری و بارانی هم می‌توانید ورزش خود را روی تردمیل انجام دهید. بسیاری از دوندگان روی تردمیل از کسل‌کننده بودن دویدن روی آن شکایت داشتند، خوشبختانه تردمیل های مدرن دارای صفحه‌نمایش‌هایی هستند که می‌توان همزمان با ورزش، روی آن‌ها فیلم تماشا کرد.

 

به گروهی از دوندگان بپیوندید

فواید دویدن

باوجودی که تنها دویدن هم خوب است اما اگر دوست ندارید می‌توانید با دوستان خود همراه شوید. همیشه کسانی هستند که تمایل به پیاده‌روی دارند. باهم یک گروه تشکیل داده و ورزش کنید.

 

به شما انگیزه داشتن را یاد می‌دهد

فواید دویدن

باوجودی که دویدن کاری به‌جز گذاشتن یک پا جلوی پای دیگر نیست اما بعد از پشت سر گذاشتن کمی از راه متوجه می‌شوید به چه اراده‌ای نیاز دارد. درد اجتناب‌ناپذیر است اما تحمل آن اختیاری است. دویدن نوعی تلاش برای رهایی از درد است. باوجودی که بدن شما می‌تواند هنوز مسافت بیشتری را بدود اما ذهنتان می‌خواهد بایستید و به خانه برگردید و راحت باشید. زمانی که می‌دوید تنها با ماهیچه‌های پای خود کار نمی‌کنید. شما نیروی اراده‌ی خود را نیز قوی می‌کنید، نیرویی که برای قوی‌تر شدن به آن نیاز دارید.

 

استرس را کم می‌کند

کاهش استرس

زمانی که کار یا مدرسه بار زیادی بر شانه‌های شما گذاشته است می‌توانید با دویدن استرس خود را کاهش دهید. ورزش باعث آزاد شدن اندورفین می‌شود که شما را شاد و آرام می‌کند. دویدن به شما فرصتی عالی می‌دهد تا با افکار خود تنها باشید. دویدن درمانی مؤثر برای افسردگی‌های بالینی است.

 

با بیماری‌ها مبارزه می‌کند

پیشگیری از بیماری

افزایش میزان فعالیت‌های روزانه به مبارزه با بسیاری از بیماری‌ها کمک می‌کند از جمله دیابت و بیماری‌های قلبی. باوجودی که سرطان بیشتر به ژنتیک و محرک‌های محیطی بستگی دارد اما دویدن احتمال ابتلا به سرطان را تا حد زیادی کاهش می‌دهد.

 

از دست دادن ماهیچه ‌بر اثر افزایش سن را کاهش می‌دهد

جلوگیری از کاهش حجم ماهیچه

با افزایش سن حجم توده‌ی ماهیچه‌ای بدن کاهش می‌یابد. شما می‌توانید با به‌کارگیری مکرر ماهیچه‌ها این فرآیند را به تعویق بیندازید. دویدن به پیشگیری از دست دادن حجم توده‌ی ماهیچه‌ای کمک می‌کند و برای مدت بیشتری بدن شما را جوان نگه می‌دارد.

 

استقامت شما را زیاد می‌کند

فواید دویدن

حتی اگر دو ورزش انتخابی شما نیست اما به شما کمک می‌کند تا به هدف تناسب‌اندام خود برسید. دویدن به شما استقامت بیشتر و ظرفیت ریه‌ی بالاتر می‌دهد. همچنین دویدن در بدن ماهیچه‌های ساق پا، ران، باسن و شکم را می‌سازد.

 

تراکم استخوان و قدرت مفاصل را افزایش می‌دهد

افزایش تراکم استخوان

دویدن ماهیچه‌های شما را سخت‌تر می‌کند. همچنین تاندون‌ها و رباط‌ها را قوی کرده و از مفاصل شما حمایت می‌کند. دونده بودن به شما کمک می‌کند پس از بروز آسیب به مفاصل، مانند پیچ‌خوردگی قوزک، سریع‌تر بهبود یابید.

 

به هدف کاهش وزن خود می‌رسید

فواید دویدن

افزودن دو به برنامه‌ی تناسب‌اندام خود باعث می‌شود به هدف کاهش وزن خود دست‌یابید. با یک پیاده‌روی سریع یا آرام تقریباً در هر 1 کیلومتر حدود 100 کالری می‌سوزانید. برای کاهش وزن لازم نیست حتماً دونده‌ی ماراتون باشید. افزودن دو یا سه کیلومتر پیاده‌روی به قبل یا بعد از برنامه‌ی ورزشی شما  تفاوت بزرگی ایجاد می‌کند.

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040