۲۶ بهمن ۱۳۹۴

جلوگیری از خستگی در زمان ورزش

۲۶ بهمن ۱۳۹۴ 3135 بازدیدکننده 0 نظر
جلوگیری از خستگی در زمان ورزش در این مقاله می خوانید

آیا در نیمه‌های ورزش احساس می‌کنید دیگر انرژی ندارید؟ ببینید اشکال کار در کجاست. سپس به دنبال راهی برای تأمین نیازهای بدن خود باشید. ...

جلوگیری از خستگی در زمان ورزش

مصرف کربوهیدرات را قطع نکنید

جلوگیری از خستگی در ورزش

بدن انسان برای دریافت انرژی به کربوهیدرات نیاز دارد. در حقیقت کربوهیدرات‌ها منبع سوختی موردنیاز بدن هستند که به همه‌ی اعضا از مغز تا ماهیچه‌ها نیرو می‌دهند. مطمئن باشید انرژی لازم بدن برای سوخت موردنیازش را تأمین می‌کنید، چه ورزش می‌کنید و چه در اداره کار می‌کنید.

 

استراحت کنید

جلوگیری از خستگی در ورزش

چه زیاد ورزش کنید و یا زیاد خودتان را بیدار نگه‌دارید، کمبود خواب و استراحت می‌تواند سطح انرژی بدن را تضعیف کرده و به پیشرفت شما آسیب برساند. افراد زیادی نیاز دارند هر شب 7 تا 8 ساعت بخوابند، بنابراین برنامه‌ی خود را مرتب کنید تا بتوانید هر شب در حد نیاز بخوابید.

 

برنامه داشته باشید

جلوگیری از خستگی در ورزش

آیا همیشه برای 5 صبح ساعت می‌گذارید و تمام مدت چرت زده و در آخر برای ورزش بلند نمی‌شوید؟ و یا شب‌ها که خسته برمی‌گردید برنامه‌ی رفتن به باشگاه دارید؟ این درست نیست. سعی کنید برنامه‌ی ورزشی خود را برای زمان‌هایی در روز بگذارید که سطح انرژی بدنتان زیاد است. شاید این زمان زیاد برای شما مناسب نباشد اما مطمئن باشید با انرژی بیشتر بهتر ورزش خواهید کرد و احتمال اینکه برنامه‌ی خود را ادامه دهید بیشتر است.

 

خستگی را دور کنید

جلوگیری از خستگی در ورزش

خستگی طاقت‌فرسا و کسل‌کننده است. زمانی که ورزش می‌کنید در پایان روز اصلاً دوست ندارید احساس خستگی داشته باشید. تردمیل را دوست ندارید؟ از آن استفاده نکنید.  زمان استفاده از دستگاه دوچرخه مرتباً به ساعت نگاه می‌کنید؟ کار سرگرم‌کننده‌ای برای خودتان پیدا کنید. چه در خانه ورزش می‌کنید و چه به کلاس می‌روید، تنوع مانع کسالت شما شده و به گرفتن نتایج بهتر کمک می‌کند. گاهی حتی در زمان انجام یک ورزش ایجاد تنوع می‌تواند همه‌چیز را تغییر دهد و انرژی و علاقه‌ی شما را حفظ کند ( مثلاً در تغییر در سرعت، شیب و شدت )

 

آهن مصرف کنید

جلوگیری از خستگی در ورزش

آهن ماده‌ای معدنی است که به خون کمک می‌کند اکسیژن را از طریق بدن به ماهیچه‌ها برساند و در حین ورزش قدرت بدن را حفظ می‌کند. در کل کمبود آهن می‌تواند سبب کاهش سطح انرژی شود. زنان بیشتر در خطر کمبود آهن قرار دارند. اگر فکر می‌کنید آهن بدن شما کم است با پزشک خود صحبت کنید. یک آزمایش خون ساده می‌تواند مشخص کند آیا آهن بدن کافی است یا خیر و پزشکتان برای جبران کمبود آهن به شما کمک خواهد کرد.

 

برای کسب انرژی غذا بخورید

جلوگیری از خستگی در ورزش

یک رژیم غذایی متعادل برای زندگی سالم خوب است اما افزایش میزان انرژی زمانی که ورزش می‌کنید اهمیت زیادی دارد. اگر در میانه‌ی ورزش خسته می‌شوید شاید مقصر اصلی چیزی باشد که قبل از آن خورده یا نخورده‌اید. برنامه‌ریزی مناسب برای وعده‌های غذایی و میان وعده‌ها به بدن شما سوخت کافی را می‌دهد. روزهایی که برای یک ورزش سنگین برنامه‌ریزی دارید باید قبل از رفتن به باشگاه حتماً چیزی بخورید.

 

با استرس مبارزه کنید

جلوگیری از خستگی در ورزش

باوجودی که ورزش می‌تواند به کاهش استرس کمک کند اما گاهی زندگی استرس زیادی به ما می‌دهد که نتیجه‌ی آن خستگی، درد و سردرد خواهد بود. به‌جای آنکه استرس شما مانعی برای رفتن به باشگاه و ورزش شود به ورزش خود به‌عنوان یک زمان استراحت لازم نگاه کنید. از این زمان که به خودتان اختصاص داده‌اید استفاده کنید و ذهنتان را از هر چیز که آن را به خود مشغول کرده است پاک‌کنید.

 

آب بنوشید

جلوگیری از خستگی در ورزش

کم‌آبی علت دیگری برای خستگی  زمان ورزش است. تعریق بدن شما را خنک می‌کند اما شما باید آبی که ازدست‌داده‌اید را جایگزین کنید. این یعنی قبل از ورزش مقداری آب بنوشید، هر 15 تا 20 دقیقه چند جرعه آب نوشیده و بعد از پایان تمرین یک لیوان پر از آن بخورید. کلید کار اینجاست که قبل از احساس تشنگی آب بنوشید زیرا زمانی که حس می‌کنید تشنه‌اید در معرض کم‌آبی قرارگرفته‌اید.

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040