۲۰ مهر ۱۳۹۴

7 حرکت یوگا برای کاهش استرس

۲۰ مهر ۱۳۹۴ 5231 بازدیدکننده 0 نظر
7 حرکت یوگا برای کاهش استرس در این مقاله می خوانید

بسیار مهم است برای مبارزه با استرس و حفظ سلامت خود راه‌هایی ایمن و سالم بیایید. این همان‌جایی است که یوگا راه‌حلی عالی است. ...

7 حرکت یوگا برای کاهش استرس

ایستادن و به جلو خم شدن

حرکت یوگا

پای خود را به عرض شانه بازکرده و بایستید. طوری به سمت جلو خم شوید که دست‌های شما روی زمین و کنار پاهایتان باشند ( و یا می‌توانید کف دست را روی آرنج نگه‌دارید ) زانو و ماهیچه‌های ران را به سمت بالا بکشید. هشت ثانیه نفس بگیرید. سپس 16 ثانیه نفس خود را بیرون دهید. هر بار بازدم شما طولانی‌تر از دفعه‌ی قبلی باشد. اگر عضلات عقب ران درد گرفته و یا ماهیچه‌های پشت شما آسیب‌دیده‌اند زانوهایتان را نرم‌تر کنید تا درد نگیرند.

 

چرخیده نشستن

حرکت یوگا

روی زمین نشسته و پاهایتان را صاف کنید. پای راست را از روی پای چپ عبور دهید، پای چپ شما همچنان صاف باشد. پای راستتان را روی زمین قرار داده و زانوی راستتان را خم‌کنید. مانند تصویر پای راست خود را با دست چپ گرفته و دست راستتان را پشتتان بگذارید تا بخشی از وزن شما روی کمرتان کم شود. کف دست راستتان را صاف روی زمین بگذارید. خودتان را به سمت بالا بکشید تا ستون فقرات کاملاً صاف باشد. برای سی ثانیه از بالای شانه‌ی راست نگاه کنید. حالا جهت را عوض کرده و این کار را تکرار کنید.

 

خوابیدن به پشت

حرکت یوگا

روی زمین دراز بکشید، اگر بخواهید می‌توانید بالشت هم زیر سرتان بگذارید. زانوهای خود را خم کرده و کف پاهایتان را روی زمین قرار دهید. به‌آرامی زانوهای خود را بازکرده به‌طوری‌که پاشنه‌های پا باهم برخورد کنند. کف دستان خود را دو سمت باسن رو به بالا قرار دهید. شانه‌ها را روی زمین یا بالشت شل کرده و اجازه دهید بقیه‌ی بدن استراحت کند.

 

پاها بالا و روی دیوار

حرکت یوگا

طوری دراز بکشید که باسن شما کنار دیوار باشد. دو پای خود را بالا ببرید به‌طوری‌که پشت شما روی زمین صاف باشد. اگر دوست داری می‌توانید یک پتوی سفت زیر باسن خود بگذارید. این حالت را برای سه تا ده دقیقه نگه‌داشته و در همین حین درست و با هشیاری نفس بکشید.

 

خوابیدن به پشت با بدن تاب‌خورده

حرکت یوگا

به پشت دراز بکشید، زانوهایتان را به سمت قفسه‌ی سینه خم‌کنید. به‌آرامی باسن خود را کمی به چپ و راست حرکت داده و پشتتان را ماساژ دهید. سپس دست‌های خود را بازکنید و کف دستتان رو به بالا باشد. هر دو زانو را به سمت راست ببرید، ستون فقرات شما باید کمی بچرخد. مسیر نگاه شما باید سمت چپ باشد. سعی کنید از نواحی تنگ پشت نفس بکشید. همزمان با بازدم شانه‌ها را به زمین نزدیک‌تر کنید. درنهایت شانه‌های شما روی زمین قرار می‌گیرند. این کار را در جهت مخالف تکرار کنید.  

 

حالت کودکان

حرکت یوگا

به حالتی مانند زانو زدن قرارگرفته و بگذارید انگشت‌های پایتان روی زمین راحت قرار گیرند و زانوهایتان را به‌اندازه‌ی عرض باسن از هم جدا کنید. در زمان بازدم به‌آرامی باسن خود را پایین و به سمت پاشنه‌ی پا بیاورید. زمانی که حس کردید استخوان دنبالچه  صاف و از لگن دور شده است متوقف شوید. درحالی‌که نیم‌تنه‌ی شما روی ران پا خم‌شده است گردنتان را بکشید و سپس پیشانی خود را روی زمین گذاشته و استراحت کنید. دست‌هایتان را طوری دو سمت ران پاها دراز کنید که کف دست شما رو به بالا باشد. به‌آرامی نفس بکشید.در زمان استنشاق نیم‌تنه‌ی خود را از روی ران دراز کرده و بلند شوید، طوری که استخوان دنبالچه به سمت پایین و لگن و به‌طرف پاشنه‌ی پا کشیده شود. هرچقدر دوست دارید در این حالت بمانید.

 

سالوت به سمت بالا

حرکت یوگا

روی صندلی یا زمین نشسته و یا بایستید طوری که روی شما به دیوار باشد. دست‌های خود را روی دیوار گذاشته و انگشتانتان را روی دیوار به سمت بالا ببرید، پشتتان را بکشید. با جدا کردن و بلند کردن شانه‌ها و بدون واردکردن فشار آن‌ها را بازتر کنید. زمانی که دیگر نمی‌توانید انگشت‌هایتان را بالاتر ببرید برای چند دقیقه در همان حالت استراحت کنید و اجازه دهید بدنتان تنظیم شود. سپس بالاتر بروید. چند بار استراحت کرده و این کار را تکرار کنید.

 

مطالب دیگری که ممکن است بپسندید

نظر کاربران

  شما هم می توانید در مورد این مطلب نظر بدهید.

  کاربر گرامی، لطفاً توجه داشته باشید که این بخش صرفا جهت ارائه نظرات شما درباره ی این مطلب در نظر گرفته شده است. در صورتی که سوالی در رابطه با این مطلب دارید یا نیازمند مشاوره هستید، فقط از طریق تماس تلفنی با بخش مشاوره اقدام نمایید.


  نام :
  ایمیل:
  متن مورد نظر:

  عضویت در خبرنامه wiki5040